تمام نکاتی که باید درباره شستشوی لباس رنگی هایتان بدانید!

به گزارش دانشنامه آریایی، حتما شما هم این تجربه را داشته اید که پس از شستشوی لباس رنگی خود متوجه تاثیر رنگ آن بر روی دیگر لباس ها شده اید اما دیگر کاری از دستتان برنمی آمده. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

تمام نکاتی که باید درباره شستشوی لباس رنگی هایتان بدانید!

در این فرصت شما را با چندین نکته جالب در خصوص شستشوی لباس رنگی هایتان و جدا کردن رنگ ها آشنا خواهیم کرد:

  • لباس ها را بر اساس رنگ به لباس های سفید، رنگ روشن، رنگی ها و ظریف ها (مثل ابریشمی و حریر) تقسیم کنید.
  • از سبدهای مخصوص لباس چرک طبقه بندی شده بهره ببرید؛ به این ترتیب موقع شستشو وقت کمتری برای دسته بندی لباس ها لازم خواهید داشت.
  • قبل از شستشوی لباس رنگی خود، لباس هایی را که رنگ می دهند، از بقیه جدا کنید. این لباس ها دو دسته اند: برخی از آنها در هر شرایطی حتی در آب سرد رنگ پس می دهند. برخی های شان هم فقط در تماس با برخی از انواع شوینده ها، به خصوص انواعی که حاوی سفیدکننده اکسیژن دار هستند یا در آب داغ رنگ می دهند.
  • اگر نمی دانید لباسی در آب گرم رنگ می دهد یا نه، یک آزمایش ساده انجام دهید: یک قسمت دور از دید (مثل زیر آستین) لباس را با آب گرم خیس کرده، بین دو تکه پارچه گذاشته و رویش اتوی گرم بکشید. اگر رنگ داد، معلوم می شود که رنگش ثابت نیست و باید جدا از بقیه لباس ها شسته شود.
  • برای لباس های سفید می توانید از یک شوینده حاوی سفیدکننده یا سفیدکننده اکسیژن دار بهره ببرید. اما برای لباس های رنگی مایعات تیره شوی بدون سفیدکننده را انتخاب کنید.
  • پیش از شستشوی لباس رنگی خود به یاد داشته باشید که اگر لباس های رنگی تان را قبل از شستشو، پشت و رو کرده و در ماشین بیاندازید، مطمئن باشید که هیچ اتفاقی طی شستشو برای شان نمی افتد.
  • لباس های سفید رنگ گرفته را قبل از شستشوی دوباره، مدتی در مخلوط آب سرد و آب اکسیژنه خیس کنید؛ برای این کار توصیه می شود از آب اکسیژنه های پودری بهره ببرید که قدرت پاک کنندگی بیشتری نسبت به انواع مایع دارند. بنابراین طبق روش مصرف نوشته شده روی آب اکسیژنه، آن را در تشتی پلاستیکی با آب سرد مخلوط کرده و وقتی محلول آماده شد، حداقل 8 ساعت لباس های سفیدی که رنگ گرفته اند،در آن غوطه ور کنید. هر از گاهی لباس ها را کنترل کنید تا اگر لکه های رنگی شان پاک شده، آنها را خارج کرده و آب کشی کنید. اگر بعد از 8 ساعت هنوز رنگ های اضافی نرفته اند، این کار را تکرار کنید.
  • برای لباس های ظریف، شستشوی دستی بهترین گزینه است؛ اول آنها را 15 دقیقه در محلول ضعیفی از سفیدکننده خیس کنید. بعد با کمک دستکش، لباس را بشویید و آب بکشید.
  • همچنین به یاد داشته باشید که بهتر است تا می توانید کمتر از خشک کن بهره ببرید. چرخش های ماشین خشک کن باعث نرم شدن بافت بیرونی لباس ها می شود و لباس ها زودتر رنگ شان را از دست می دهند.
  • در عین حال از شستشوی همیشگی اجتناب کنید. شستشوی بیشتر برابر با کهنه شدن بیشتر است. اگر لباسی را فقط برای چند ساعت می پوشید، داخل ماشین لباسشویی نیاندازید. فقط روی چوب لباسی گذاشته و اجازه دهید در معرض هوا باشند. اصلاً هیچ وقت نشویید. مثلاً لباس های جین نباید با ماشین لباسشویی شسته شوند و فقط با یک اسفنج لکه ها را تمیز کنید.

برای دانستنی های بیشتر با خبرنگاران بلاگ همراه باشید تا از مطالبی مجذوب کننده و کاربردی بهره ببرید.

منبع: اُکالا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2043

به "تمام نکاتی که باید درباره شستشوی لباس رنگی هایتان بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمام نکاتی که باید درباره شستشوی لباس رنگی هایتان بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید