توانایی بهره گیری فناوری اطلاعات یکی از مهارت های اشتغال پذیری است ، توجه به آموزش مجازی رویکرد جدید دانشگاه فنی وحرفه ای

به گزارش دانشنامه آریایی، رییس دانشگاه فنی و حرفه ای توجه به آموزش مجازی را رویکرد جدید آموزشی این دانشگاه دانست و گفت: یکی از مهارت های اشتغال پذیری به کارگیری توانایی فناوری اطلاعات است.

توانایی بهره گیری فناوری اطلاعات یکی از مهارت های اشتغال پذیری است ، توجه به آموزش مجازی رویکرد جدید دانشگاه فنی وحرفه ای

ابراهیم صالحی عمران رییس دانشگاه فنی و حرفه ای در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران با اشاره به اهمیت بحث آموزش مجازی در نظام آموزش عالی کشور از منظر دانشجویی اعلام کرد: وقتی درباره آنچه در دانشگاه ها و سیستم های آموزشی اتفاق می افتد قضاوت می کنیم، نتیجه و محصول نهایی بسیار مهم بوده و این امر در دانشگاه های مهارتی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

صالحی عمران با بیان اینکه معمولا کیفیت آموزش عالی با خروجی هایش قضاوت می گردد، ادامه داد: برای پی بردن به کیفیت یک دانشگاه باید دید که در حال حاضر آن دانشگاه تا چه اندازه می تواند جوابگوی احتیاج های آموزشی در ارتباط با احتیاج های بازار کار باشد و در این صورت قابل قضاوت است.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای توجه به احتیاج های بازار کار را یکی از شاخصه های کیفیت آموزشی دانست و گفت: درحقیقت توجه به یکسری شایستگی ها و مهارت های کلیدی از شاخصه های کیفیت آموزشی است که در حال حاضر مانور زیادی روی آن ها داده می گردد و دانش آموختگان باید دارای شایستگی هایی از قبیل توانایی برنامه ریزی، حل مسئله، تفکر انتقادی و از همه مهمتر اخلاق کار باشند این ها مهارت هایی هستند که برای کارفرما و درنتیجه بازار کار مهم است و به عنوان شایستگی قلمداد می گردد.

وی مطرح کرد: کیفیت آموزش عالی روی شایستگی های دانش آموختگان قضاوت می گردد که خوشبختانه آموزش عالی آن را جدی گرفته و برنامه هایی را تحت عنوان مهارت های اشتغال پذیری در این خصوص گذاشته است. یکی از شایستگی ها و مهارت های اشتغال پذیری که بسیار تاکید می گردد تحت عنوان به کارگیری توانایی فناوری اطلاعات است.

صالحی عمران اضافه نمود: متاسفانه در سال های گذشته به انتقال این شایستگی ها کمتر توجه شده است و اسیر یکسری محتوای خاص شده بودیم درواقع آموزش عالی، اساتید، برنامه های درسی ما کمتر به این شایستگی فناوری اطلاعات توجه می کردند درصورتی که این شایستگی برای بازار کار و کارفرما بسیار مهم است.

رییس دانشگاه فنی و حرفه ای با بیان اینکه رابطه مهمی بین این شایستگی ها و شایستگی اعضای هیئت علمی و مربیان ما وجود دارد، توضیح داد: باید توجه داشت که اگر این شایستگی ها و فناوری اطلاعات و توانایی کارکردن با این فناوری های نوین ارتباطی و اطلاعاتی مهم است چقدر اعضای هیئت علمی ما با این فناوری ها آشنا هستند. زمانی که اساتید آشنایی نداشته باشند و در دوره های آموزشی و در مهارت های شغلی و حرفه ای شان به این موضوع توجه نکرده باشند دانشجویان ما نیز چنین امری را جدی نخواهند گرفت.

وی استادان و اعضای هیئت علمی را الگوی دانشجویان دانست و گفت: تجربه نشان داده است که استادان توانمند دانشجویان توانمندی هم داشتند و آن ها پس از فارغ التحصیلی در بازار کار و ارتقای شغلی هم پیروز بوده اند؛ لذا ما از این دیدگاه به فناوری ها و آموزش مجازی نگاه می کنیم. آموزش مجازی در حال حاضر فرصت یادگیری فناوری های جدید را برای ما به ارمغان آورده است از این فرصت استفاده می کنیم. در دانشگاه فنی و حرفه ای به این موضوع بعنوان یک رویکرد جدید آموزشی نگاه خواهد شد.

صاالحی عمران اعلام کرد: دانشکدده های ما باید به مرکز یادگیری تبدیل شوند که قائدتا در آن ها فرصت های مختلف آموزشی می تواند توسط اساتید و برنامه های درسی و سیستم آموزشی ما ارائه گردد و این مسلما کیفیت آموزشی دانشگاه فنی و حرفه ای را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

به گفته رییس دانشگاه فنی و حرفه ای، همواره متخصصان آموزشی به دنبال این موضوع بودند که آموزش را از زمان و مکان خارج، سطح دسترسی آموزشی را برای همه مهیا و فرصت های یادگیری را متنوع نمایند بنابراین آموزش مجازی فرصتی است که می تواند آرزو های نظام آموزش عالی را تحقق بخشد و روی خروجی نهایی دانشگاه های به شدت تاثیرگذار است.

لازم به ذکر است؛ روز گذشته وبیناری در این خصوص با حضور ابراهیم صالحی عمران، رییس دانشگاه فنی وحرفه ای؛ علی اکبر صفوی، رییس مرکز فناوری های دیجیتال و مرکز یادگیری الکترونیکی دانشگاه تهران و جمعی از مدیران و اساتید رسمی و مدعو آموزشکده ها و دانشکده های سراسر کشور برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1056

به "توانایی بهره گیری فناوری اطلاعات یکی از مهارت های اشتغال پذیری است ، توجه به آموزش مجازی رویکرد جدید دانشگاه فنی وحرفه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توانایی بهره گیری فناوری اطلاعات یکی از مهارت های اشتغال پذیری است ، توجه به آموزش مجازی رویکرد جدید دانشگاه فنی وحرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید