روحیه همافران انقلابی بود

به گزارش دانشنامه آریایی، عباس محبی برای نسل های بعد از انقلاب به خصوص برای دهه پنجا هی ها و دهه شصتی ها، شخصیت کمدی است که صدای او را در برنامه صبح آدینه با شما می شنیدند یا او را در جُنگ هفته که عصرهای آدینه از شبکه یک پخش می شد در نقش جان علی می دیدند.

روحیه همافران انقلابی بود

مردی روستایی که به شهر آمده بود و اتفاقات بامزه ای برایش رقم می خورد. عباس محبی با ترانه عمله دسته دسته، به شهرت رسید و عموم مردم او را شناختند و اکنون هم بعد از گذشت سی و چند سال باز هم او را با کمدی هایش و جان علی می شناسند.

شاید کمتر کسی بداند که قبل انقلاب او همافر بوده و در جریان انقلاب به خیابان هم می آمده و در تظاهرات شرکت می نموده و با ایده های شهید مطهری، آیت ا... طالقانی و دکتر شریعتی آشنا بوده و دوست داشته انقلاب پیروز گردد تا استقلال و آزادی در کنار جمهوری را تجربه کند.

وقتی تکنیسین اف -4 ، بازیگر شد

محبی از این که سال 57 جزو همافران بوده و این گروه از اولین نظامیانی بوده اند که با امام خمینی (ره) بیعت نموده اند، احساس خوبی دارد.

می گوید: من سال 54 به نیروی هوایی، دسته همافران پیوستم. به تئاتر و بازیگری علاقه داشتم اما حضور در این حرفه، مخارج زندگی را تامین نمی کرد و به همین دلیل به نیروی هوایی پیوستم. همافران، تکنیسین هایی بودند که در شاخه های مختلف کار می کردند از الکتریک بگیر تا موشک و بقیه. من در بخش وی پن بودم و تکنیسین هواپیماهای اف - 4 بودم. آن موقعی که من به نیروی هوایی پیوستم، اساتید ایرانی آنقدر در کارشان پیشرفت نموده بودند که دیگر ما را برای آموزش به آمریکا اعزام نکردند و در ایران آموزش های لازم را دیدیم. هم زمان که در نیروی هوایی خدمت می کردم در خفا بازیگری را هم ادامه می دادم اما بعد از پیروزی انقلاب دیگر بازی در تئاتر در خفا نبود و من و چند نفر دیگر از همافران علاقه مند به بازیگری، گروهی را تشکیل دادیم و در تئاتر شهر نمایش هایی را ضبط می کردیم که عصر آدینه از تلویزیون پخش می شد. بعد مدتی من با شخصیت جان علی به شهرت رسیدم.

در جریان انقلاب ، همافران پیشگام بودند

محبی درباره سال 57 می گوید: روز عید فطر در نماز عید شرکت کردم که به امامت آیت ا... طالقانی برگزار گردید. بعد از نماز بود که مردم با حضور آیت ا... طالقانی و آیت ا... مطهری در محله دروس و مسجد راهنمایی تظاهرات کردند و به سمت مسجد امام جواد(ع) هفت تیر حرکت کردیم و هر چه جلوتر می رفتیم تعداد مردم بیشتر می شد اما آیت ا... طالقانی مدام به تظاهرکنندگان تذکر می دادند که به کسی یا اموال عمومی صدمه نزنند. هلی کوپترها به منطقه آمده بودند و سران کشور تظاهرات را از نزدیک می دیدند. شنیده می شد که شاه هم داخل یکی از هلی کوپترها بوده و تظاهرات را دیده. سخنرانی آیت ا... طالقانی تاثیر زیادی بر مردم و حرکت های انقلابی آنها داشت. روزی هم که همافران به ملاقات امام خمینی رفتند و با ایشان بیعت کردند و آن عکس معروف در آمد، تاثیر خیلی زیادی بر پیروزی انقلاب داشت. نظامیان دیگر هم با دیدن این عکس تشویق شدند که به انقلاب بپیوندند. این را هم بگویم که نوع تفکر همافران با دیگر نظامیان کاملا متفاوت بود. آنها بدون هیچ ترسی به انقلاب پیوستند و نشان دادند که از نظر اعتقادی با دیگر نظامیان فرق دارند. همافران از نظر روحیه انقلابی، پیشگام بودند.

مراقبت از پایگاه های هوایی

محبی می گوید: همافرانی که به ملاقات امام (ره) رفتند، نمایندگان همه همافران بودند. اگر قرار بود همه ما به این ملاقات برویم که کل خیابان انقلاب پر از همافر می شد ! خاطرم هست که خیلی از سربازان به فرمان امام (ره) پادگان ها را ترک نموده بودند اما ما می دانستیم که باید از پایگاه هایمان مراقبت کنیم. من آن موقع در پایگاه یکم شکاری مهرآباد بودم و مثل یک سرباز اسلحه روی دوشم بود و در کنار دیگر همافران از پایگاه محافظت می کردیم. در آن شرایط نباید پایگاه را ترک می کردیم؛ کلی هواپیما و اسلحه و مهمات داخل پایگاه بود و ما به آنها به چشم سرمایه ملی نگاه می کردیم و خودمان را موظف نموده بودیم از آنها محافظت کنیم. من و چند تا از دوستانم شب 12 بهمن کشیک بودیم و همان شب قرار گذاشتیم که به استقبال امام برویم. یادم هست تا میدان شوش با ماشین رفتیم اما بقیه راه را پیاده رفتیم. سخنرانی هم که تمام شد، پیاده برگشتیم. سال های قبل از پیروزی انقلاب خیلی کتاب می خواندم. کتاب های شهید مطهری و آقای شریعتی را می خواندم و هر جا امکانش بود به جلسات سخنرانی می رفتم. هم در نیروی هوایی و دسته همافران بودم اما جسته گریخته بازیگری می کردم و هم در جریان انقلاب بودم. بعد از بازنشسته شدن از نیروی هوایی هم که کلا به رادیو آمدم و بازیگری در این رسانه را ادامه دادم و فعلا هم که هستم؛ بقیه اش را هم هر چه خدا بخواهد... .

طاهره آشیانی - روزنامه نگار / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1624

به "روحیه همافران انقلابی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحیه همافران انقلابی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید