نکاتی درباره خودرو که راننده ها باید در زمستان چک کند

به گزارش دانشنامه آریایی، رانندگان با آنالیز این موارد در زمستان می توانند اطمینان حاصل نمایند که رانندگی امن تری را با خودروی خود تجربه می نمایند.

نکاتی درباره خودرو که راننده ها باید در زمستان چک کند

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران از خبرنگاران، از راه رسیدن زمستان یعنی شب های طولانی تر، روز های سردتر و شرایط سخت تر رانندگی که ممکن است حتی کوچکترین سفر ها را هم برای انسان به سخت ترین آن ها تبدیل کند.

خرابی ها در فصل زمستان بیشتر می گردد و به طور بالقوه این خرابی ها خطرناک تر هستند و علاوه بر این، باران، برف و یخ می تواند جهت هایی را برای عبور و مرور ناهموارتر و دشوارتر کند.

به همین دلیل، فهرستی از مواردی تهیه نموده ایم که هر راننده ای باید این زمستان آن ها را روی خودرو آنالیز کند تا از خراب شدن ماشینش جلوگیری کند و این فهرست از باطری تا برف پاک کن های خودرو را در بر می گیرد.

1 - لاستیک ها

لاستیک های خودرو جزو ضروری برای افزایش امنیت رانندگان در جاده ها به خصوص در برف و یخبندان زمستان هستند و رانندگان باید لاستیک های خود را طبق سه مؤلفه فشار، عمق آج و آسیب خارجی آنالیز نمایند.

نگه داشتن فشار مناسب روی لاستیک ها بنا به دلایل زیادی باید رعایت گردد و مهم ترین آن ها امنیت است و رانندگان می توانند با مراجعه به دفترچه راهنمای خودروی خود فشار مناسب لاستیک های خود را دریافت نمایند.

آج لاستیک مناسب در هنگام ترمز کردن بسیار لازم است، چراکه چسبندگی لاستیک و زمین با همین مقوله سنجیده می گردد، اما باید توجه داشت که آج مناسب لاستیک، 3 میلیمتر است.

نکته بعدی که در لاستیک خودرو بسیار حائز اهمیت است، اطمینان حاصل کردن از نداشتن آسیب های خارجی مانند بریدگی، فرورفتگی یا برآمدگی های غیر متعارف است که بهترین راه تشخیص آن ها هم دیدن است و در هر صورت، پس از دیده شدن هر کدام از این گونه آسیب ها، لاستیک ها باید مورد آنالیز یک متخصص قرار گیرند.

2 - ترمز ها

با این احتمال که در فصل زمستان برف و باران زیادی را شاهد هستیم، مهم است که قبل از حرکت در جاده ها باید ترمز ها به خوبی آنالیز شوند تا از درست کار کردن آن ها مطمئن شویم.

اگر هنگام ترمز کردن، ترمز ها صدای جیر جیر کردن می دهند و سخت ترمز می کنید، باید به این نکته توجه کنید که این مسئله می تواند به دیسک های ترمز آسیب بزند، اما اگر این صدا ها بیش از حد بودند و ترمز ها سخت کار می کردند، باید هر چه سریع تر نسبت به لنت های ترمز خودرویتان اقدام کنید.

هنگامی که با ترمز دریافت، احساس می کنید که خودرو کمی به جلو می پرد، بدانید که دیسک ترمز به دلیل گرمای بیش از حد تاب برداشته است و باید تعویض گردد، اما اگر خودرویتان در هنگام ترمز کردن کمی به راست یا چپ کشیده می گردد، چسبندگی هیدرولیک در ترمزتان تشکیل شده است.

علاوه بر این، اگر پدال ترمز کمی شل است و ترمز ها به خوبی کار نمی نمایند، ممکن است کمی هوا وارد خط ترمز شده باشد و مانع کارکرد درست مایع ترمز گردد.

3 - باطری

خرابی باطری در زمستان بنا به دلایلی بیشتر دیده می گردد.

اول، واکنش های شیمیایی درون باطری در دمای سرد کندتر صورت می گیرند و منجر به کاهش عملکرد باطری می شوند و در صبح های بسیار سرد، یک باطری کامل شارژ شده، حدود 35 درصد از انرژی ذخیره شده خود را از دست می دهد.

دوم، رانندگان به احتمال زیاد در زمستان از اجزای الکتریکی مانند وسایل گرمایشی یا چراغ استفاده می نمایند که میزان بیشتری از شارژ باطری را مصرف می نمایند، پس اگر نمی خواهید در فصل زمستان به مشکل زیادی بر بخورید، در اولین روز های زمستان از سلامت باطری خودرو اطمینان حاصل کنید.

7 مورد درباره خودرو که هر راننده ای باید در زمستان چک کند

4 - ضد یخ

از آنجا که درجه حرارت هوا در طول زمستان به زیر صفر می رسد، مهم است که اطمینان حاصل کنید سطح مایعات داخل رادیاتور اتومبیل شما بالا رفته و دارای میزان مناسبی ضد یخ است.

اگرچه این ماده دو نام متفاوت دارد، اما ضد یخ و ضد جوش در واقع یک چیز هستند و یک مزیت دوگانه برای خودرو دارد و به تنظیم دمای موتور شما یاری می نماید. این ماده در زمستان مانع یخ زدن آب داخل رادیاتور می گردد و در زمستان هم از جوش آمدن آب جلوگیری می نماید.

بسیاری از اتومبیل های مدرن برای ضد یخ دارای یک چراغ هشدا در داشبورد خود هستند و اگر میزان این مایع در خودرو کم باشد، چراغ مورد نظر به شما اطلاع خواهد داد.

5 - چراغ ها

با وجود شب های طولانی و روز های کوتاه در زمستان جای تعجب ندارد که ما در این فصل بیشتر از چراغ ها استفاده می کنیم. چراغ ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند، چراکه امنیت شما و سایر افرادی را که در جاده هستند تأمین می نماید، اما ساده ترین راه برای آنالیز آن ها دیدن است، پس از یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که در هنگام روشن و خاموش کردن چراغ ها و استفاده از ترمز، چراغ ها را ببیند و آنالیز کند.

6 - برف پاک کن ها

روز های کوتاه تر و همچنین آب و هوای بد باعث می شوند که دید انسان در زمستان در بدترین حالت خود قرار گیرد و علاوه بر این، گل و لایی که با عبور ماشین های دیگر روی شیشه ماشین شما می پرند، می تواند که میدان دید شما را کمتر کند.

بنابراین، حتی بیشتر از همواره مهم است که مطمئن شوید تیغه های بر ف پاک کن و سیستم شست وشوی جلوی خودرو خوب کار می نماید و در نهایت، می توانید منظره خوب و روشنی از جاده پیش رو داشته باشید.

7 - ملزومات اتومبیل

علاوه بر اطمینان از اینکه خودروی شما به خوبی کار می نماید و از شرایط خوبی برخوردار است، مهم این است که به آنچه در داخل خودرو قرار می دهید نیز توجه کنید که در ادامه، چند مورد ضروری برای شما آورده شده که ممکن است بخواهید برای خودروی خود تهیه کنید.

  • یخ شکن
  • کابل برق
  • شارژر فندکی
  • مثلث خطر شبرنگ
  • پتو و لباس گرم
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 مهر 1402 بروزرسانی: 6 مهر 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1504

به "نکاتی درباره خودرو که راننده ها باید در زمستان چک کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره خودرو که راننده ها باید در زمستان چک کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید