یک ششم دختران به خاطر قیافه شان به مدرسه نمی روند

به گزارش دانشنامه آریایی، نگرانی از ظاهر جسمانی نباید بخشی عادی از دوران رشد دختران باشد. باید همه این نکته را درک نمایند، به حرف دختر ها گوش دهند و صندلی بالاتری به نظرات آن ها بدهند تا جامعه ای پدید آید که در آن دختر ها از تمامی فرصت های پیش رفت برخوردار باشند.

یک ششم دختران به خاطر قیافه شان به مدرسه نمی روند

طبق یافته های یک تحقیق جدید، سال گذشته یک ششم دختران و زنان جوان در بریتانیا به مدرسه نرفتند یا شاغل نشدند، چون بابت قیافه شان احساس ناراحتی می کردند.

طبق یافته های این تحقیق که سازمان خیریه برنامه بین الملل انجام داده است 90 درصد دختران در تقلای رسیدن به نوعی آرمانی از چهره و وضعیت جسمانی هستند و یک چهارم شان بابت اندامی که دارند احساس شرمندگی یا انزجار می نمایند.

طبق این نظرسنجی که در روز جهانی دختر که سازمان ملل مشخص نموده است انتشار یافت، نگرانی از ظاهر و شکل اندام سبب شده است دختران از انجام دادن شماری از فعالیت های مهم بازبمانند.

سال گذشته به دلیل چنین ناراحتی هایی بیش از یک چهارم دختران از خانه بیرون نمی رفتند و یک پنجم آن ها در انظارعمومی حرف نمی زدند. 10 درصد هم تصمیم گرفتند که تحصیل ننمایند.

سارا دختر 18 ساله ای از جنوب ولز می گوید: در تمام سال های مدرسه اذیت و آزار دیدم. خیکی صدایم می کردند و به خاطر چاق بودن مجبور بودم که ژاکت و روپوش گشاد بپوشم تا خودم و بدنم را پنهان کنم. در نهایت ترک تحصیل کردم و حتی دیپلم هم نگرفتم. اذیت و آزاری که می دیدم افسرده و ناراحتم می کرد. آینده ام خراب شد. فقط به خاطر آن که راحت نبودم ترک تحصیل کردم.

طبق این تحقیق که در آن از بیش از 1000 دختر 14 تا 21 سال نظرسنجی کردند 57 درصد دختران هفته ای یک بار در مدرسه یا دانشگاه بابت ظاهرشان دچار نگرانی می شوند و 39 درصد دختران هم در مدرسه بابت قیافه شان هر روز دچار ناراحتی می شوند.

حدود 69 درصد دختران به خاطر ناراحت بودن از ظاهر بدن شان دست کم یک بار به عمد از رفتن به محفلی اجتماعی، مدرسه یا محل کار خودداری نموده اند که شامل حدود دو میلیون نفر دختر 14 تا 21 سال می گردد.

رز کالدول مدیرعامل سازمان برنامه بین الملل بریتانیا می گوید: میدانیم که عواملی از تصویرسازی رسانه ها گرفته تا رفتار اطرافیان درون مدرسه سبب می گردد تا دختران و زنان جوان در تمام دوره های زندگی بابت ظاهر جسمانی شان متحمل فشار زیادی شوند.

اما طبق این آمارگیری جدید چنین وضعیتی بر آینده آن ها اثر وحشتناکی می گذارد، بر قابلیت شان برای بهره برداری از فرصت ها اثر منفی می گذارد و در بعضی موارد سبب میگردد از حقوق اساسی شان یعنی دسترسی به امکانات تحصیلی و کسب معیشت محروم شوند.

در روز جهانی دختر می خواهیم این پیغام روشن را به جامعه بدهیم که ایجاد تحول لازم است. نگرانی از ظاهر جسمانی نباید بخشی عادی از دوران رشد دختران باشد. باید همه این نکته را درک نمایند، به حرف دختر ها گوش دهند و صندلی بالاتری به نظرات آن ها بدهند تا جامعه ای پدید آید که در آن دختر ها از تمامی فرصت های پیش رفت برخوردار باشند.

به گفته هنالی پاتل از سازمان جامعه فاوست که در زمینه حقوق زنان فعالیت می نماید شمار نگران نماینده ای از دختران و زنان جوان دچار رنج و عذاب هستند، چون نمی دانند که حالت آرمانی وجود ندارد.

پاتل اضافه نمود: آینده شان دارد لطمه می بیند و در نتیجه جامعه هم لطمه می بیند. باورنکردنی است. این نکته اهمیت حیاتی و اضطراری دارد که همگی با کلیشه های جنسیتی مبارزه کنیم، چون این کلیشه ها به زندگی جوانان لطمه می زند. جوانان به حمایت، همبستگی و تعهد ما نیاز دارند تا جامعه ای پدید آید که تمام فرصت های پیشرفت را برای آن ها فراهم آورد. وگرنه در خصوص آن ها قصور نموده ایم.

به نظر نیکی کاندایریکایریرا از سازمان مردم نهاد برابری هم اکنون که هدف شان ترویج حقوق زنان و دختران است تبعیض های جنسی ریشه دار در تصاویر، کلمات، دیدگاه ها و کنش ها تجلی می یابند.

کاندایریکایریرا می گوید: برای برطرف این معضل باید آسیب های ناشی از تصویرسازی های کلیشه ای از زنان و دختران در رسانه ها، رسانه های اجتماعی و هر جای دیگری را بشناسیم.

به گفته وی دختران جوان برداشت های خشک و محدود از زیبایی آرمانی را درونی سازی می نمایند و همین سبب می گردد از ظاهر خودشان برداشتی منفی داشته باشند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 572

به "یک ششم دختران به خاطر قیافه شان به مدرسه نمی روند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک ششم دختران به خاطر قیافه شان به مدرسه نمی روند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید