آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت

به گزارش دانشنامه آریایی، رئیس موزه ملی ایران گفت: 15 قلم آثار تاریخی- فرهنگی به نمایش درآمده در نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا پس از سه ماه به سلامت به کشور بازگشت.

آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه ملی ایران، جبرئیل نوکنده اضافه کرد: این آثار در موزه ملی چین در شهر پکن به نمایش گذاشته شد و با انتها کار نمایشگاه مذکور در روز یکشنبه 3 شهریورماه 1398 وارد کشور شد.

او در بیان خصوصیات موردتوجه این نمایشگاه گفت: موزه ملی چین پیروز شد با بهره گیری از طراحی بسیار باشکوه، نحوه چیدمان مناسب آثار، پخش نماهنگ بسیار زیبا در ورودی نمایشگاه و بهره مندی از ابزارهای مدرن دیجیتال عملکرد بسیار پیروزی در جذب بازدیدکنندگان و ارتقای دانش آن ها داشته باشد.

رئیس موزه ملی ایران در بیان دستاوردهای مهم حضور ایران در این نمایشگاه بیان نمود: مطابق با اعلام موزه ملی چین بیش از دو میلیون نفر طی این مدت از موزه مذکور و نمایشگاه های موقت آن بازدید کردند، این بازه زمانی کوتاه نشان دهنده پیروزیت این رویداد بین المللی است.

او اشاره نمود: این شمار بازدیدکننده معیار مناسبی برای سنجش میزان علاقه مندی و توجه به فرهنگ از سوی یک ملت بزرگ محسوب می گردد. چین امروزه هدف بسیاری از کشورهای دنیا به منظور توسعه روابط تجاری و فرهنگی و جذب گردشگران است.

نوکنده اعلام کرد: موزه ملی ایران مفتخر است بار دیگر توانسته در راستای معرفی فرهنگ، هنر و تمدن غنی ایران گامی مؤثر برداشته و نقش مهم سرزمین ایران را با ریشه های هزاران ساله آن در شکل گیری تاریخ تمدن بشر به دنیایان عرضه نماید. فرهنگی پویا و دوستدار صلح که نه تنها در حوزه آسیا بلکه در تمام دنیا موجب تحسین و حیرت فرهنگ دوستان می گردد و این به مدد نمایش آثاری است که هرکدام خود یک سفیر فرهنگی و نشانه ای از یک تمدن کهن است.

موزه ملی ایران در نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا با 15 اثر تاریخی-فرهنگی متنوع شرکت کرد که قدیمی ترین آن سنگ پی بنای تخت جمشید مربوط به داریوش هخامنشی بود.

از دیگر آثار می توان به ریتون سفالی دماوند از دوره اشکانیان، سردیس گچی حاجی آباد فارس، بشقاب برنزی با نقش گریفون و آبگینه هایی از شوش و گیلان از دوره ساسانی، سفالینه و کاشی زرین فام از شهرهای باستانی تخت سلیمان و گرگان، چینی های آبی سفید از مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، کره برنجی به عنوان ابزار ستاره شناسی از دوره سلجوقی اشاره نمود.

نمایشگاه شکوه تمدن های آسیا 23 اردیبهشت ماه 1398 با حضور وزیر فرهنگ و گردشگری جمهوری خلق چین، سفرای کشورها، مقامات عالی رتبه سیاسی فرهنگی بیش از 22 کشور آسیایی و محمد کشاورز زاده سفیر ایران در پکن و هیئت همراه در موزه ملی چین گشایش یافت.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 375

به "آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار موزه ملی ایران به سلامت از چین بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید