سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد

به گزارش دانشنامه آریایی، آثار منتخب موزه ملی ایران در نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و جهانی شدن به همراه نمایندگان اعزامی در روز شنبه 22 تیرماه 1398 به سلامت وارد کشور جمهوری خلق چین شده و آثار به کاخ موزه پکن منتقل شد.

سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

خبرنگاران: جبرئیل نوکنده مدیر موزه ملی ایران گفت: این آثار شامل 14 قلم ظروف سلادون از مجموعه ای مربوط به دوره صفوی است که در زمان شاه عباس وقف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی شده بود. این آثار در سال 1314 به موزه ملی ایران رسیده است. در مجموع ده موزه از کشورهای ژاپن، کره جنوبی، بریتانیا، و امارات متحده عربی ، و همچنین بیش از سی موزه از کشور چین آثار خود را در این نمایشگاه شرکت داده اند.

وی در خصوص تاریخچه ظروفی به این نام گفت : سلادون نام خانواده ای از سفال است که دارای لعاب ویژه ای است. نام سلادون برای اولین بار توسط فرانسوی ها برای این نوع ظروف بکار برده شد. از ویژگیهای این سفال بدنه سخت، به رنگ سبز تیره و روشن است که دارای انواع گوناگون تزیین چون نقش قالب زده و برجسته است. کرمان و اصفهان از مراکز مهم فراوری این نوع سفال در ایران بوده اند.

نمایشگاه سلادن های لونگ چوآن و دنیای شدن در روز دوشنبه 24 تیر ماه 1398، در کاخ موزه پکن گشایش خواهد یافت و تا 12 مهرماه در این موزه ادامه خواهد یافت.

گفتنی است که کاخ موزه پکن یا همان شهر ممنوعه باستانی با نزدیک به دو میلیون شی از دوره های سلسله مینگ و چینگ در سال 1925 تبدیل به موزه شد و شامل 980 ساختمان و 72 هکتار مساحت است. این کاخ در سال 1987 به عنوان میراث دنیای ثبت شد و توسط یونسکو، به عنوان بزرگترین مجموعه ساختارهای چوبی باستانی حفظ شده در دنیا، نامگذاری شد. کاخ موزه پکن سالانه بیش از 16 میلیون بازدیدکننده دارد.

منبع: چمدان
انتشار: 15 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 333

به "سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلادون های موزه ملی ایران وارد کاخ موزه پکن شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید