آیا پنیر برای قلب مضر است؟

به گزارش دانشنامه آریایی، به نقل از usdairy، اگر نگران خوردن یک غذای پر سدیم مانند پنیر به دلیل تاثیر آن در مسائل عروقی مانند فشار خون بالا هستید، بهتر است دیگر نگران نباشید.

آیا پنیر برای قلب مضر است؟

مطالعه ای اخیرا نشان داد که مصرف زیاد پنیر تاثیر معکوس روی سیستم عروقی دارد، زیرا انتظار می رود از یک ماده غذایی حاوی سدیم در یک رژیم کلی با سدیم بالا تشکیل شده باشد و این سوال را به وجود می آورد که خوردن پنیر چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

در این مطالعه تغذیه ای کنترل شده با کنترل متقاطع در 11 بزرگسال سالم (55 تا 75 ساله) حساس به نمک سالم، مشخص شد که خوردن چهار وعده پنیر در روز به مدت هشت روز (در زمینه سدیم کم و زیاد رژیم های غذایی)، به طور بالقوه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، در برابر اختلال عملکرد رگ عروقی محافظت می کند.

بررسی شرایط سلامت این 11 شرکت کننده به طور تصادفی به چهار رژیم غذایی مختلف تغذیه ای کنترل شده هشت روزه، با دوره شستشو در این بین، اختصاص داده شد و هر یک از آن ها چهار رژیم غذایی را کامل کردند:

رژیم کم سدیم (1500 میلی گرم) فاقد محصولات لبنی.

یک رژیم غذایی کم سدیم (1500 میلی گرم) حاوی چهار وعده پنیر در روز.

یک رژیم غذایی با سدیم بالا (5500 میلی گرم) فاقد محصولات لبنی.

یک رژیم غذایی با سدیم بالا (5500 میلی گرم) حاوی چهار وعده پنیر در روز.

هر رژیم به همان میزان کالری داشت و برای ثابت نگه داشتن وزن بدن طراحی شده بود. نتایج تا حدی تعجب آور بود، زیرا خرد متداول در مورد پنیر این است که ممکن است به دلیل محتوای چربی اشباع یا سدیم با افزایش خطر قلبی عروقی (CVD) همراه باشد. آیا پنیر برای قلب شما مفید است؟ این شواهد تازه ممکن است این را تایید کند.

تصور می شود که مصرف چربی اشباع خطر CVD را افزایش می دهد، زیرا باعث افزایش کلسترول LDL (یعنی کلسترول بد) می شود. به همین ترتیب، تصور می شود که مصرف زیاد سدیم خطر CVD را به دلیل نقش آن در افزایش فشار خون (BP) و یا به دلیل اختلال عملکرد عروقی ناشی از فشار خون افزایش می دهد.

با این وجود مدارک علمی در حال رشد نشان می دهد که چربی اشباع شده از غذا های لبنی (غذا های لبنی با چربی کامل و یا پنیر با خطر CVD) ارتباط ندارد. در حقیقت در برخی موارد با خطر کمتری همراه بودند. علاوه بر این مصرف لبنیات با اقدامات بهبود یافته عروق از جمله کاهش فشار خون و کاهش سفتی شریانی همراه بوده است.

مشابه نتایج مطالعه حاضر، یک مطالعه مداخله ای رژیم غذایی قبلی نشان داد که مصرف پنیر در یک وعده غذایی عملکرد عروقی نرمال را در مقایسه با سدیم حاصل از پنیر یا پنیر جایگزین سویا حفظ کرده است؛ همچنین تصور می شد که اثرات محافظتی مصرف پنیر به خواص آنتی اکسیدانی پنیر مربوط می شود.

یافته های آخرین مطالعه بر اساس شواهدی مبنی بر اثرات احتمالی آنتی اکسیدانی پنیر بر عملکرد عروقی در زمینه رژیم غذایی با سدیم بالاست. این نتایج این ایده را تایید می کند که هنگام ارزیابی خطر بیماری های مزمن، غذا های کامل از مواد مغذی منفرد مهمتر هستند.

منبع: همگردی
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1895

به "آیا پنیر برای قلب مضر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پنیر برای قلب مضر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید