از ری تا شام منتشر شد

به گزارش دانشنامه آریایی، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس کتاب تاریخ شفاهی سردار شهید مدافع حرم احمد غلامی را با عنوان ری تا شام به تلاش علی مژدهی در 536 صفحه به چاپ رسانده است.

از ری تا شام منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، این اثر تاریخ شفاهی دفاع مقدس روایت سردار احمد غلامی است جانشین تیپ 10 سیدالشهدا (ع) و فرمانده تیپ 110 خاتم الانبیا (ص) در دوران دفاع مقدس است. سردار شهید غلامی در این کتاب جنگ را از منظر خود و آن گونه که درک نموده روایت نموده است. در واقع این کتاب مجموعه ای از فعالیت ها، تجربه ها و البته قضاوت های شخصی او است.

از ری تا شام نتیجه 18 جلسه گفت وگو مرحوم علی مژدهی با سردار شهید غلامی، کتاب تاریخ شفاهی سردار احمد غلامی است که این گفت وگوها از 22 اردیبهشت 1394آغازشده و تا اول اردیبهشت 1395 ادامه یافته است. در این کتاب در مورد زندگی و فعالیت های احمد غلامی از تولد تا قبل از انتصاب او به فرماندهی تیپ 110 خاتم الانبیا (ص) گفت وگو شده است. تاریخ شفاهی سردار غلامی با فوت ناگهانی علی مژدهی و شهادت سردار غلامی در جبهه سوریه ناتمام مانده است.

مباحث این کتاب در 6 بخش تدوین شده است. بخش اول با عنوان شکل گیری شخصیت و حضور در فعالیت های انقلابی که شامل جلسۀ اول است. بخش دوم با عنوان مهار بحران های امنیتی در نخستین ماه های انقلاب که جلسات دوم تا چهارم را در بر دارد. بخش سوم مقاومت در خرمشهر، عملیات در بازی دراز نام دارد که جلسات پنجم تا هفتم را شامل می گردد. عنوان بخش چهارم بیرون راندن متجاوز؛ از بستان تا خرمشهر است که شامل جلسات هشتم تا سیزدهم است. بخش پنجم نیز با عنوان ناکامی ها در جنوب، توفیق محدود در حاج عمران جلسات چهاردهم تا شانزدهم را در بردارد. بخش ششم به عنوان بخش انتهای با عنوان توقف در هور و ماجراهای سپاه منطقۀ 10 (تهران) است و شامل جلسات هفدهم و هجدهم می باشد.

متن کتاب ساده و روان است و در ابتدای هر جلسه چکیده مطالب بیان شده که برای خواننده تعیین می نماید قرار است در این فصل چه موضوعاتی را مطالعه کند. همچنین در انتها هر فصل ضمیمه های مربوط به آن نیز آورده شده است. در بخش انتهای تصاویر و اسناد مربوط به دورۀ فرماندهی تیپ 110، دوران پس از جنگ تحمیلی و حضور سردار شهید غلامی در عرصه نبرد با داعش در عراق و سوریه، همچنین تعدادی عکس و اسناد دیگر مربوط به دوره های مختلف زندگی ایشان، در ضمیمۀ کتاب آورده شده است. علاوه بر این در کنار این تصاویر، چند دل نوشته از ایشان گنجانده شده است که ضمن بازنمایی تصویری از شخصیت این شهید بزرگوار، گوشه هایی از اندیشه او را در مواجهه با دنیایی که در آن می زیسته است نشان دهد. این شهید همیشه از همرزمان و دوستان شهیدش با حسرت یاد می کرد و پیوستن به آنان آرزوی همیشگی اش بود که درنهایت نیز این آرزو تحقق یافت. در یکی از این دل نوشته ها می خوانیم:

فرماندهان ما عموماً وقتی راهی برایشان نمی ماند، مجبور می شدند بلند شوند یک جا در خط بروند. هدف آن ها ادای تکلیفشان بود. حالا اگر شهید می شدند که چه بهتر. خوشا به حال آن ها که راه شهادت را که بهترین راه است انتخاب کردند. ما که ماندیم، سرمان کلاه رفت. الآن یکسری از فرماندهان ما که پیر شده اند، دنبال این هستند که به سوریه یا جای دیگری بروند که حداقل با عزت بروند و در رختخواب نمیرند. من با چند نفر از این فرماندهان حرف زده ام. حسرت آن دوران را می خوردند و می گفتند خوشا به حال شهدا.

کتاب تاریخ شفاهی سردار غلامی مشتمل بر 536 صفحه است و به تلاش مرحوم علی مژدهی و توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس در سال 1398 منتشر و با قیمت 50 هزار تومان روانه بازار نشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 931

به "از ری تا شام منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از ری تا شام منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید