اسپیس ایکس برای پنجمین مأموریت عملیاتی به ایستگاه فضایی آماده می شود

به گزارش دانشنامه آریایی، فضانوردان پنجمین مأموریت سرنشین دار عملیاتی اسپیس ایکس برای ناسا، به محل پرتاب موشک در مرکز فضایی کندی رسیدند.

اسپیس ایکس برای پنجمین مأموریت عملیاتی به ایستگاه فضایی آماده می شود

مأموریت کرو-5 (Crew-5) که پنجمین مأموریت عملیاتی سرنشین دار اسپیس ایکس برای ناسا محسوب می شود، قرار است 5 اکتبر (13 مهر) از سکوی 39A مرکز فضایی کندی (KSC) در فلوریدا بلند شود.

با رسیدن چهار فضانورد این مأموریت شامل نیکول مان (Nicole Mann) و جاش کاسادا (Josh Cassada) از ناسا، کویچی واکاتا (Koichi Wakata) از ژاپن و فضانورد روس آنا کیکینا (Anna Kikina) به سایت پرتاب، اکنون مراحل آماده سازی مأموریت با شدت بیشتری دنبال می شود.

این گروه چهار نفره شنبه (1 اکتبر) حدود ساعت 12:15 بعد از ظهر (19:45 به وقت تهران) از میدان الینگتون در نزدیکی مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون به مرکز فضایی کندی رسیدند. ابتدا قرار بود آن ها زودتر در منطقه حاضر شوند زیرا ناسا و اسپیس ایکس 3 اکتبر را برای پرتاب هدف قرار داده بودند اما طوفان ایان (Ian) باعث تعویق دو روزه این پرتاب شد.

این طوفان قدرتمند همچنین ناسا را وادار کرد تا موشک بزرگ ماه آرتمیس 1 (Artemis 1) خود را از روی سکوی پرتاب 39B خارج و برای محافظت به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه بازگرداند. پیش از وقوع طوفان ایان، برنامه این بود که آرتمیس در 27 سپتامبر (5 مهر) راهی ماه شود اما اکنون به نظر می رسد که این مأموریت حداقل تا نوامبر انجام نشود.

موشک فالکون 9 اسپیس ایکس و کپسول دراگون که خدمه کرو-5 را راهی ایستگاه فضایی بین المللی می کنند اما نیازی به عقب نشینی در برابر طوفان را ندارند و بدین ترتیب در روزهای گذشته از مرکز پردازش اسپیس ایکس به سکوی پرتاب 39A منتقل شدند.

در مأموریت کرو-5 مان، کاسادا، واکاتا و کیکینا برای اقامت تقریبا پنج ماهه به خدمه ایستگاه فضایی بین المللی می پیوندند. این مأموریت به چند دلیل تاریخی محسوب می شود: نخست اینکه مان اولین زن بومی آمریکایی خواهد بود که به فضا می رود و کیکینا هم اولین فضانورد روس لقب می گیرد که با فضاپیمای اسپیس ایکس به آزمایشگاه مداری زمین سفر می کند.

کانون طوفان ایان روز چهارشنبه 28 سپتامبر (6 مهر) به عنوان یک طوفان رده 4 به سواحل جنوب غربی فلوریدا رسید. سپس به سمت شمال شرقی حرکت کرد و قدرت آن به تدریج کاهش یافت.

این طوفان استوایی روز پنجشنبه 29 سپتامبر (7 مهر) با قدرت بسیار کمتر به مرکز فضایی کندی که در سواحل اقیانوس اطلس فلوریدا است رسید و بدون وارد کردن آسیب زیاد از آن عبور کرد تا کارمندان هم روز جمعه 30 سپتامبر (8 مهر) به محل کار خود بازگردند.

با این حال، طوفان ایان پس از رسیدن به آب های گرم سواحل شرقی فلوریدا دوباره نیرو گرفت و روز جمعه به عنوان یک طوفان رده 1 به سواحل کارولینای جنوبی رسید.

عکس کاور: فضانوردان مأموریت کرو-5

Credit: NASA/Joel Kowsky

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 مهر 1401 بروزرسانی: 11 مهر 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2278

به "اسپیس ایکس برای پنجمین مأموریت عملیاتی به ایستگاه فضایی آماده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس برای پنجمین مأموریت عملیاتی به ایستگاه فضایی آماده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید