افزایش مهاجرت به جزایر قناری در دوران کرونایی

به گزارش دانشنامه آریایی، شمار مهاجران ورودی به جزایر قناری به بالاترین سطح خود در دهه گذشته رسیده است.

افزایش مهاجرت به جزایر قناری در دوران کرونایی

حدود 5100 مهاجر آفریقایی در 9 ماهه گذشته و هم زمان با شیوع ویروس کرونا از سواحل خطرناک آفریقا عبور کرده و وارد جزایر قناری اسپانیا شده اند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سایت خبری اینفومیگرنتس که اخبار مربوط به مهاجران را پوشش می دهد، شمار مهاجران ورودی به جزایر قناری (یکی از مناطق خودمختار اسپانیا) به بالاترین سطح خود در دهه گذشته رسیده است. گران کاناریا دومین جزیره بزرگ مجمع الجزایر قناری در ماه های گذشته پر از مهاجر شده و بسکمک از مهاجران مجبور به اسکان در اسکله شده اند.

در ماه گذشته بخش های اورژانس و صلیب سرخ در جزایر قناری به کمک مهاجران رفته اند و گفته می شود عموم مهاجران از سلامتی خوبی برخوردارند.

گارد ساحلی اسپانیا مهاجران را در اوایل ماه سپتامبر (شهریور) به جزایر قناری می برد/ عکس: رویترز

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به شرایط مهاجرت بسکمک از مردم کشورهای آفریقایی به جزایر قناری در هنگام شیوع کرونا در جهان پرداخته و از شرایط آنها در این شرایط می گوید.

زمانی که ماداسا محمد 16 ساله برای رساندن خود از آفریقا به جزایر قناری سوار قایق سست و زهوار در رفته شد، از شیوع ویروس کرونا در سراسر اروپا خبر نداشت.

اما اطلاع از شیوع ویروس کرونا در اروپا و دیگر نقاط جهان مانع از مهاجرت این نوجوان 16 ساله یا هزاران مهاجر آفریقایی دیگر به مجمع الجزایر قناری اسپانیا نمی شد.

محمد از یک خانواده کشاورز موریتانیایی در شمال غرب آفریقا است که پس از مرگ پدرش و فقر شدید در جست و جوی کار به این جزایر آمده است.

راستا دریایی غرب آفریقا به جزایر قناری پر از مهاجران آفریقایی به اروپا شده است/ عکس: اسوشیتدپرس

او که در یک خانه امن برای افراد نابالغ در جزیره گران کاناریا دومین جزیره بزرگ مجمع الجزایر قناری اسکان داده شده، در این باره گفت: من بزرگترین عضو خانواده هستم و باید درآمدی داشته باشم. خواهر و برادرانم بسیار کوچکند.

وی افزود: مجبور بودم برای کار از دریا بگذرم. خطرناک است اما به پول نیاز داریم.

او در ماه مارس (اسفند) و هنگام شیوع ویروس کرونا در اروپا وارد اسپانیا شد. در آن زمان کشورهای آفریقایی به ندرت آمار ابتلا به کرونا در کشورهایشان را ثبت کرده بودند.

این نوجوان لاغر و بلند با پیراهن قرمز تیم فوتبال محلی جزایر قناری در این باره گفت: روزی که ما موریتانی را ترک کردیم، حرفی از شناسایی بیماران مبتلا به کرونا نبود و کسی چیزی در این باره نمی دانست.

شیوع ویروس کرونا مانع مهاجرت به جزایر قناری نشده است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

نوئمی سانتانا یکی از مقامات جزایر قناری در حوزه حقوق اجتماعی می گوید: برای بسکمک از مهاجران ماندن در خانه بدتر از آمدن به اینجا و مقابله با بیماری همه گیر است. بسکمک از آنها گذر دریا در شرایط بیماری همه گیر را انتخاب می کنند.

از ماه ژانویه (دی) بیش از 5100 مهاجر با وجود خطرهای فراوان از سواحل آفریقا به جزایر قناری آمده اند. این فرایند افزایش 500 درصدی مهاجرت آفریقاییان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد. بسکمک از کارشناسنان نیز از تکرار بحران مهاجرتی سال های 2006- 2007 و سراریز شدن ده ها هزار مهاجر به این مجمع الجزایر اسپانیا ابراز نگرانی کرده اند.

اگرچه سخت گیری های ویژه تا حد زیادی این جریان را متوقف کرد اما ورود مهاجران به این جزایر از سال پیش مجددا افزایش یافت. در نیمه اول ما سپتامبر سال جاری (شهریور) حدود 1200 مهاجر جدید وارد جزایر قناری شدند. این آمار پس از سال 2008 دیده بیسابقه است.

کوتاه ترین راستا دریایی به این جزایر بیش از 100 کیلومتر تا سواحل مراکش فاصله دارد. اما بسکمک از مهاجران فاصله 1000 کیلومتری را از سنگال یا موریتانی تا جزایر قناری طی می کنند.

مهاجران جوان و نوجوان در اردوگاه های مهاجران زبان اسپانیایی می آموزند و اوقات فراغت خود را بازی دیجیتالی کرده و تلویزیون می بینند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

شرایط پیچیده مهاجران در دوران کرونایی

با افزایش ورود مهاجران مقامات منطقه ای این مجمع الجزایر که مسئول افراد نوجوان و خردسال بی سروسامان هستند، به صورت اورژانسی 9 سرپناه را برای اسکان جوانان تشکیل داده اند.

مسئولیت مهاجران بالغ با دولت مرکزی جزایر قناری است و مقامات آنها را در هتل هایی اسکان داده اند که به دلیل شیوع کرونا خالی شده اند. برخی از آنها نیز مجبور به ماندن در چادرهای برپا شده در بندر و محوطه اسکله هستند. گارد ساحلی اسپانیا این مهاجران را در ایمنی کامل به این جزایر آورده است.

جزایر قناری با علامت قرمز روی نقشه مشخص شده است. این جزایر به کشورهای آفریقایی موریتانی و مراکش نزدیک است

اگرچه این ویروس مانع ورود مهاجران به این بخش اروپا نشده اما شرایط را پیچیده کرده است.

مهاجران مجبور به انجام تست کرونا هستند و افراد مبتلا، جدا شده و بقیه 14 روز قرنطینه می شوند.

آنتونیو ردریگز ورون مسئول صلیب سرخ در این منطقه گفت: اوضاع کاملا به هم ریخته است.

مادسا محمد 16 ساله در ماه مارس و همزمان با شیوع ویروس کرونا در اروپا از کشور آفریقایی موریتانی به جزایر قناری آمده است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

وی افزود: ما نمی توانیم مهاجران قایق های مختلف را با یکدیگر در یک مکان قرار دهیم. ممکن است یک قایق افرادی مبتلا به کرونا داشته باشد و قایق دیگر عاری از بیماران باشد به همین دلیل در این زمینه با مشکل روبه رو می شویم.

تا کنون بیش از 500 مهاجر چندین روز برای انجام تست کرونا در کمپ ها مانده اند.

یک قایق نارنجی رنگ مرتبا مهاجران را به جزیرهگران کاناری می آورد اما محلیان این جزایر نیز روزانه سه یا چهار قایق دیگر را حین انجام این کار می بینند.

در کنار کمپ ها شناورهای موقت و رنگارنگی وجود دارد که روی آنها پتو یا لباس های مهاجران به چشم می خورد.

ده ها مهاجر تازه وارد به بندر جزیره گران کاناریا در جزایر قناری در اوایل سپتامبر 2020 / عکس: رویترز

پس از خروج مهاجران از این قایق ها کارمندان صلیب سرخ به مهاجران ماسک داده و آنها را به چادرهای مختلف منتقل می کنند تا از دمای بدن و تست کرونای آنها مطمئن شوند.

به دلیل اعمال قوانین قرنطینه هیچ فردی اجازه ورود به هتل و چادرها را ندارد و مهاجران مجبور به ماندن در چادرهای اولیه هستند.

اما در سرپناه های مخصوص نوجوانان و بچه ها اجازه خروج از چادر برای پیاده روی با ماسک وجود دارد.

در تلده در 20 کیلومتری جنوب لاس پالماس یا همان جزیرا گران کاناریا گروهی از جوانان در یک پارک جمع شده و با شادی صحبت کرده و با آهنگ های آفریقایی می رقصند.

برای دیپا نیاگت جوان 17 ساله آفریقایی که در ماه مارس و در زمان تعطیلات ناشی از شیوع کرونا وارد جزایر قناری شده شرایط بسیار سخت گذشته است.

این نوجوانان در اردوگاه زبان اسپانیایی می آموزند و بقیه وقت خود را بازی دیجیتالی کرده یا تلویزیون می بینند.

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1356

به "افزایش مهاجرت به جزایر قناری در دوران کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مهاجرت به جزایر قناری در دوران کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید