امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، با تشریح شرایط واریز متمرکز سود سهام شرکتها به وسیله شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: امکان تغییر روش مستقیم به غیر مستقیم در آزادسازی سهام عدالت وجود ندارد.

امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؟

تسنیم: حسین فهیمی با بیان این که سهام عدالت شامل 36 شرکت بورسی و 13 شرکت غیربورسی است گفت: وقتی که فردی روش مستقیم در آزادسازی سهام عدالت را انتخاب می نماید در واقع داراییهای مذکور در شرکت های بورسی به نام این فرد به صورت اتوماتیک و اتوماتیک ثبت می گردد.

وی افزود، بر این اساس سهام 36شرکت بورسی در ملکیت فرد قرار میگیرد و بنابراین دیگر امکان اصلاح روش آزادسازی یا تغییر به روش غیرمستقیم وجود ندارد چرا که در این شرایط بایستی آن سهام از ملکیت فرد خارج گردد که چنین موضوعی امکان پذیر نیست.

شرایط واریز سود سهام شرکتها به وسیله شرکت سپرده گذاری مرکزی

این مقام مسئول با بیان اینکه یکی از جنبه های مدیریت دارایی دریافت سود هر سهم است گفت: متاسفانه امروز پرداخت سود سهام به صورت پراکنده انجام می گردد و هر شرکتی از مکانیزم پرداخت سود مربوط به خود اقدام نموده و این سود به وسیله بانکهای مختلف پرداخت می گردد.

فهیمی با بیان اینکه اگر شرکت های بورسی سود مجامع را به سامانه سجام پرداخت نمایند امکان واریز متمرکز سود به سهامداران فراهم می گردد، گفت: پیشنهاد ما این است که شرکت های بورسی توزیع سود مجامع را برای سهامداران خرد یا سهامداران زیر یک درصد به وسیله سامانه سجام یا شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام دهند.

رئیس شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه اگر چنین مطالبه ای از سوی سهامداران مطرح می گردد بایستی آن را به وسیله شرکت در مجامع تقسیم سود پیگیری نمایند گفت: در صورت مطالبه سهامداران امکان واریز سود به وسیله شرکت سپرده گذاری مرکزی فراهم می گردد و این موضوع یک الزام برای شرکت ها خواهد بود.

وی افزود در حال حاضر سامانه های مربوط به پرداخت متمرکز سود مجامع شرکت ها آماده است اما متاسفانه یک الزام قانونی قوی برای واریز سود مجامع به وسیله سامانه سجام وجود ندارد.

فهیمی با اشاره به اینکه در بعضی موارد هزینه دریافت سود و مراجعه به بانک ها از خود سود بالاترست، گفت: هر قانون بالادستی مانند مصوبه مجلس که الزام و ضمانت اجرایی مناسب داشته باشد میتواند شرایط پرداخت متمرکز سود مجامع را فراهم کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1198

به "امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؟" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان تغییر روش آزادسازی سهام عدالت وجود دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید