اینترنت فضایی، برای استفاده مردم آماده است

به گزارش دانشنامه آریایی، این شبکه با انتقاد بعضی از فضاشناسان روبرو شده است که ادعا می نمایند مجموعه ای طولانی و پرتعداد از ماهواره ها میدان دید آن ها را مختل می نماید و مانع پیشرفت های علمی خواهد شد.

اینترنت فضایی، برای استفاده مردم آماده است

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

به گفته ایلان ماسک 800 ماهواره برای ارائه پوشش اینترنتی به بخش قابل توجهی از کره زمین کافی است

ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس اکس بعد از ارسال آخرین مجموعه از ماهواره های استارلینک به مدار زمین گفت اینترنت فضایی شرکت او برای استفاده عموم مردم آماده است. در هفته جاری، اسپیس اکس 60 ماهواره دیگر را به مدار پایینی زمین منتقل کرد و تعداد کل ماهواره های موجود در این مدار را به حدود 800 فقره رساند.

این شرکت خصوصی اکتشافات فضایی امیدوار است نهایتا ده ها هزار ماهواره استارلینک را به فضا بفرستد تا به وسیله مجموعه آن ها بتواند اینترنت پرسرعتی را برای 99 درصد مناطق مسکونی زمین فراهم آورد.

بعد از ارسال ماهواره های اخیر، ماسک توییت کرد: وقتی این ماهواره ها به جای تعیین خود برسند، ما خواهیم توانست طرح آزمایشی نسبتا گسترده ای را برای دسترسی به این اینترنت در شمال ایالات متحده و احتمالا جنوب کانادا به راه اندازیم. دیگر کشور ها نیز به زودی در این فهرست قرار خواهند گرفت بعد از آن که بتوانیم مجوز های لازم را دریافت کنیم.

شبکه استارلینک هم اینک نیز در مقیاسی کوچک آزمایش شده است و بعد از آتش سوزی های اخیر در ایالات متحده برای استفاده اضطراری آتش نشانان و امدادگران، اینترنت پرسرعت ارائه کرد.

واحد مدیریت شرایط اضطراری ایالت واشینگتن توانست با استفاده از هات اسپات پشتیبانی شده توسط ماهواره های استارلینک در ماه گذشته برای شهروندان شهر مالدن اینترنت فراهم آورد، در حالی که 80 درصد این شهر در آتش سوخته بود.

در آن موقع ایلان ماسک گفت اسپیس اکس ارائه اینترنت را برای خدمات اضطراری و مناطقی که به اینترنت دسترسی ندارند در اولویت گذاشته است.

در ماه آوریل این کارآفرین میلیاردر گفت 800 ماهواره برای ارائه پوشش اینترنتی به بخش قابل توجهی از کره زمین کافی است، گرچه سرعت اینترنت آن ها هنوز حتی به نزدیکی 100 مگابایت بر ثانیه هم نخواهد رسید و این سرعت بالا بنابه وعده اسپیس اکس بعد از ارسال ماهواره های بیشتر و رشد این شبکه، قابل دسترسی خواهد بود.

در وب سایت اسپیس اکس آمده است: استارلینک با عملکردی که به شدت از راه های سنتی اینترنت ماهواره ای فاصله دارد و با استفاده از شبکه ای جهانی که محدود به ساختار های روی زمین نیست، می تواند اینترنت بسیار سریعی را برای مناطقی که از اینترنت نامطمئن یا گران قیمت برخوردارند یا مناطقی که اصلا به اینترنت دسترسی ندارند، ارائه کند.

به گفته ماسک، مناطقی که در مرحله آزمایشی این طرح قرار دارند شامل منطقه پیرامون کلانشهر دیترویت و شهر ان آربر در ایالت میشیگان است. کاربران می توانند با استفاده از دستگاهی آنتن مانند که به عنوان هات اسپات وای فای این ماهواره ها عمل می نمایند، از امواج اینترنت آن برخوردار شوند.

این شبکه با انتقاد بعضی از فضاشناسان روبرو شده است که ادعا می نمایند مجموعه ای طولانی و پرتعداد از ماهواره ها میدان دید آن ها را مختل می نماید و مانع پیشرفت های علمی خواهد شد.

اسپیس اکس کوشش هایی نموده است تا تاثیر منفی ماهواره های خود را کم کند، ولی گزارشی جدید از کارگروه مجموعه ماهواره های شماره 1 (ستکون 1) هشدار داد: هیچ کاری نمی توان کرد تا به طور کامل از تاثیر این مجموعه طولانی ماهواره ها بر برنامه های علمی طی نسل های آینده جلوگیری گردد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1379

به "اینترنت فضایی، برای استفاده مردم آماده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت فضایی، برای استفاده مردم آماده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید