مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند

به گزارش دانشنامه آریایی، به علت استانداردهای جلوگیری از اشتعال پذیری، قسمت های داخلی خودروها به مواد سرطان زای بازدارنده شعله آلوده شده است. این مواد شیمیایی که در 99 درصد خودروها یافت شده اند، خطرات سلامتی قابل توجهی دارند، به ویژه در شرایط گرم که غلظت آنها افزایش می یابد.

مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، بر اساس مطالعه ای که در Environmental Science & Technology منتشر شده است، هوای داخل تمام وسایل نقلیه شخصی با مواد بازدارنده شعله، از جمله مواردی که مشکوک به ایجاد سرطان هستند، آلوده شده است. خودروسازان این مواد شیمیایی را به فوم صندلی و سایر بخش های داخلی اضافه می نمایند تا استانداردهای منسوخ جلوگیری از اشتعال پذیری را بدون هیچ مزیت ایمنی ثابت شده ای در برابر آتش رعایت نمایند.

ربکا هوهن، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق دانشگاه دوک، در این خصوص می گوید:تحقیق ما نشان داد که این مواد به کاررفته در کابین خودرو، مواد شیمیایی مضر را در هوای کابین خودروها آزاد می نمایند. ازآنجایی که هر راننده به طور میانه روزی یک ساعت را در ماشین سپری می نماید، این موضوع با بهداشت عمومی در ارتباط است. این امر به ویژه برای رانندگانی که رفت وآمدهای طولانی تری دارند و بعلاوه مسافران کم سن وسالی که بیشتر از بزرگسالان تنفس می نمایند، نگران نماینده است.

محققان مواد بازدارنده شعله را در داخل کابین 101 خودرو از سراسر ایالات متحده آنالیز کردند. 99 درصد از خودروها حاوی تریس (کلرو ایزوپروپیل) فسفات (TCIPP) بودند که یک ماده بازدارنده شعله است.

حدود نیمی از خودروها در تابستان و زمستان آزمایش شدند. آب وهوای گرم تر با غلظت های بالاتر از این مواد سمی مرتبط است، زیرا گازهای خروجی از اجزای داخلی مانند فوم صندلی با دمای بالاتر افزایش می یابد و دمای فضای داخلی خودرو می تواند به 65 درجه سانتی گراد برسد.

محققان بعلاوه نمونه هایی از فوم صندلی را از 51 خودرو مورد تجزیه وتحلیل قرار دادند. وسایل نقلیه ای که حاوی ماده سرطان زای مشکوک به TCIPP در فوم خود بودند، غلظت های بالاتری از TCIPP در هوای خود داشتند که تأیید می نماید فوم منبعی از این بازدارنده شعله در هوای کابین است.

آتش نشان ها نیز در این خصوص ابراز نگرانی نموده اند. استفاده از محصولات با روکشی از مواد شیمیایی مضر برای جلوگیری از آتش سوزی در بیشتر مصارف کار چندانی انجام نمی دهد و در عوض شعله ها را برای قربانیان و به ویژه برای اولین افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، سمی تر می نماید.

منبع: scitechdaily

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 18 اردیبهشت 1403 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2438

به "مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب باشید! همه خودروها در تابستان سرطان زا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید