تنفس 19 روز هوای آلوده طی دی ماه

به گزارش دانشنامه آریایی، بر اساس اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روز های آلوده طی دی ماه امسال 19 روز بود که از این تعداد هفت روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و 12 روز در شرایط ناسالم برای تمامی گروه ها نهاده شد.

تنفس 19 روز هوای آلوده طی دی ماه

به گزارش ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می دهد دی ماه امسال شهروندان تهرانی به طور کلی روز های آلوده بیشتری را نسبت به دی ماه سال گذشته تجربه کردن، به طوری که دی ماه امسال 12 روز برای تمامی گروه ها آلوده بود این در حالیست که سال گذشته در این ماه هیچ روزی برای تمامی گروه ها آلوده نشده بود. لازم به ذکر است تعداد روز های آلوده برای گروه های حساس در امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

کیفیت هوای تهران در اولین ماه زمستان 1401 و مقایسه آن با سال گذشته نشان می دهد که در دی ماه سال گذشته 14 روز هوای قابل قبول ثبت شد که این عدد امسال به 11 روز کاهش یافت.

در دی ماه سال گذشته 16 روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که این شرایط امسال به هفت روز کاهش یافت.

آلاینده شاخص هوای دی ماه سال 1401 طی 30 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود، اما سال گذشته تنها 25 روز آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود و پنج روز آلاینده شاخص دی اکسید نیتروژن ثبت شد.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در امسال عدد 67 و بیشینه آن عدد 169 را نشان می دهد.

آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران درباره شرایط آلودگی هوای تهران طی دی ماه سال 97 تا 1400 نشان می دهد کیفیت هوای تهران طی دی ماه سال 1400 نسبت به مدت مشابه سال 99 تعداد روز های آلوده کمتری را داشت چراکه کیفیت هوای تهران طی دی سال گذشته 14 روز در شرایط قابل قبول و 16 روز ناسالم در شرایط برای گروه های حساس قرار داشت، اما در دی ماه سال 99 کیفیت هوای تهران شش روز در شرایط قابل قبول، 11 روز در شرایط آلوده برای گروه های حساس و 13 روز در شرایط آلوده برای تمامی گروه ها بود.

آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون دلیل آلودگی هوا طی 26 روز و آلاینده دی اکسید نیتروژن دلیل آلودگی هوا طی پنج روز دی ماه سال 1400 بود این در حالیست که دی ماه سال 99 نیز آلاینده شاخص هوای تهران برای 29 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و تنها برای یک روز دی اکسید نیتروژن بود.

طی اولین ماه زمستان سال 98 تهرانی ها 15 روز هوای قابل قبول، 14 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس و یک روز هوای آلوده برای تمامی گروه ها را تنفس کردند. آلاینده شاخص دراین بازه زمانی 30 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون بود.

دی ماه سال 97 ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در تمامی روز های این ماه آلاینده شاخص بود. تهرانی ها در این ماه سه روز هوای پاک، 20 روز هوای قابل قبول و هفت روز هوای ناسالم برای گروه های حساس را تنفس کردند.

این اعداد و ارقام طی این پنج سال نشان می دهند با گذر زمان نفس های تهران هر سال بیشتر به شماره افتاده است، به طوری که نزدیک به دو سوم روز های اولین ماه زمستان امسال هوای آلوده بود این در حالیست که در دی ماه سال 97 سه روز هوای پاک را نیز تجربه کردیم، اما در دی ماه امسال حتی یک روز هوای پاک را تنفس نکردیم.

ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون، آلاینده شاخص هوای سرد

بر اساس مطالعات و تحقیقات دانشمندان، برای هر آلاینده یک حد مجاز تعریف می گردد. ذرات معلق کمتر از 2.5 آلاینده شاخص هوای تهران در روز های سرد مرکز است. این آلاینده دارای قطر 2.5 میکرون و یا کمتر هستند که تقریبا یک سی ام قطر موی انسان است و به عنوان ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا فرق دارد و منابع انتشار آن شامل انواع فعالیت های احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی، سوزاندن چوب، و غیره) و فرایند های صنعتی خاص می گردد. این ذرات هم به طور مستقیم ساطع می شوند و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو شکل می گیرند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق نیز احتراق سوخت مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایند های صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عموما در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات علمی متعدد درباره ذرات معلق نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض این آلاینده باعث بروز مسائل زیادی می گردد. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، ابتلا به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علائم تنفسی مسائلی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان ایجاد می نماید.

شاخص کیفیت هوا

شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می گردد. بر اساس این تقسیم بندی از عدد صفر تا 50 هوا پاک، از 51 تا 100 هوا سالم یا میانه، از 101 تا 150 هوا ناسالم برای گروه های حساس، از 151 تا 200 هوا ناسالم برای همه گروه ها، از 201 تا 300 هوا بسیار ناسالم و از 301 تا 500 شرایط کیفی هوا خطرناک است.

لازم به ذکر است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می گردد، شرایط کیفیت هوا مناسب است و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می گردد، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تاثیر منفی داشته باشد، اما در هوای ناسالم برای گروه های حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می گردد، میزان AQI بین 101 تا 150 قرار می گیرد که در نتیجه آن گروه های حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی ممکن است گروه های حساس دچار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می گردد و عدد AQI بین 201 تا 300 قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش می یابد.

منبع: فرارو
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2330

به "تنفس 19 روز هوای آلوده طی دی ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنفس 19 روز هوای آلوده طی دی ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید