تاثیرات زیرساخت اجتماعی بر زندگی مدرن امروزی

به گزارش دانشنامه آریایی، به گزارش خبرنگاران کتاب کاخ هایی برای مردم با عنوان فرعی زیرساخت های اجتماعی مبارزه با نابرابری و قطبی شدن و افول حیات مدنی نوشته اریک کلایننبرگ به ترجمه حسین ایمانی جاجرمی از سوی نشر شیراز منتشر شده است.

تاثیرات زیرساخت اجتماعی بر زندگی مدرن امروزی

بحث کتاب حاضر آن است که زیرساخت اجتماعی نقشی حیاتی اما نه چندان مورد اعتنا در جوامع مدرن دارد. به ظاهر فاقد تاثیرات چشمگیر است اما در عمل پیامدهای مهمی به دنبال دارد. از شیوه رفت و آمد ما در شهرها و حومه ها گرفته تا فرصت هایی که گاهی اوقات تصادفاً برای تعامل با غریبه ها دوستان و همسایه ها به دست می آوریم. به ویژه برای بچه ها سالمندان و دیگر افراد مهم است که محدودیت تحرک یا نداشتن خود اتکایی آنها را در مکان زندگی گرفتار نموده است. پس زیرساخت اجتماعی بر همه تأثیر دارد و در حالی که زیرساخت اجتماعی به تنهایی برای اتحاد جوامع شکاف خورده، حمایت از اجتماعات آسیب پذیر یا اتصال افراد بیگانه شده کافی نیست بدون آن نمی توانیم ازپس چالش ها برآییم. در این کتاب چگونگی و چرایی این فرایند شرح داده می گردد.

در بخشی از مقدمه کتاب می خوانیم: بیشتر بحث های اخیر درباره سرمایه گذاری در زیرساخت ها در ایالات متحده منحصراً بر سامانه های معمولی متمرکزاند، گویی که توجه به بنیان های مادی زندگی اجتماعی و مدنی ما امری بی ربط است. انصافاً یک دلیل برای چنین غفلتی حداقل در این کشور آن است که زیرساخت اجتماعی هنوز یک مفهوم آشنا نیست. کشورهای دیگر زیرساخت ها را گسترده تر در نظر می گیرند ما نیز باید چنین کنیم نه فرصت تاریخی را برای تقویت مکان های زندگی و کار از دست می دهیم. برای دستیابی به چنین هدفی این کتاب شناسایی اشکال ابتدایی زیرساخت اجتماعی می پردازد و نشان می دهد چگونه آنها شرایط را در انواع مختلف مکان ها شهری و حومه شهر دارا و ندار در ایالات متحده و اطراف دنیا معین می نمایند.

مولف در بخشی از مقدمه کتاب می نویسد: بیشتر شواهدی که من برای حمایت از مدعیاتم گرد خواهم آورد از پژوهش و تجربه شخصی خودم خواهد بود. اما من همچنین متکی به مطالعات پیشتاز همکاران دانشگاهی هم در تمامی علوم اجتماعی و حوزه های طراحی که نشان می دهند چگونه مکان ها تعامل انسانی را شکل داده سرنوشت ما را معین می نمایند خواهم بود.

در فصول این کتاب نشان داده خواهد شد که چگونه زیرساخت اجتماعی می تواند کاهنده یا زمانی که نادیده گرفته گردد تشدیدنماینده مسائل کنونی گردد که حل شدن آنها مقدار زیادی زمان پول و انرژی می خواهد مسائلی چون انزوای اجتماعی جرم آموزش بهداشت قطبی شدن و تغییرات اقلیمی. همچنان که این چالش های دنیای را می شناسیم در کتاب نشان داده می گردد که در هر موردی زیرساخت اجتماعی به همان اهمیت شبکه های حیاتی است که همواره برای ما در اولویت بودند و اینکه هر کدام به شیوه ای که هنوز کاملا درک ننموده ایم به یکدیگر وابسته هستند.

البته بحث مولف کتاب این نیست که زیرساخت اجتماعی اهمیت بیشتری نسبت به به زیرساخت های معمولی دارد یا آنکه سرمایه گذاری در زیرساخت اجتماعی برای حل مسائل بنیادین نابرابری مالی و تخریب محیط زیست که این زمان را چنین خطرناک نموده کافیست، بلکه تاکید نویسنده بر این است که بنای زیرساخت ها اجتماعی جدید همان فوریت تعمیر بند ها فرودگاه ها و پل ها را دارد.

در بخشی از سخن ناشر نیز می خوانیم: کتاب حاضر با مرور بر انواع فضاهایی که می توانند کار کرد زیرساخت اجتماعی داشته باشند توجه خواننده را به این انواع جلب نموده و آنها را از منظر هایی همچون نوع پیوند هایی که ایجاد می نمایند، گستردگی ارتباط و تعاملی که می توانند میان گروه های مختلف اجتماعی برقرار نمایند و تبعات اولیه و جانبی شان زندگی روزمره و دیدگاه افرادی که از آنها استفاده می نمایند دسته بندی می نماید.

سپس با تعامل بیشتر بر چند تجربه معین هم توانمندی های نهفته در فضاهای مختلف را در ایفای نقش یک زیرساخت اجتماعی به بحث می گذارد و هم به دیدگاه های اشاره می نماید که چنانچه بر سیاست گذاری های شهری قالب شوند ایجاد فضا های گوناگونی را در مقام زیرساخت اجتماعی با صرف هزینه های نازل یا حتی بدون صرف هیچ هزینه ای ممکن می سازند.

کتاب کاخ هایی برای مردم با عنوان فرعی زیرساخت های اجتماعی مبارزه با نابرابری و قطبی شدن و افول حیات مدنی نوشته اریک کلایننبرگ به ترجمه حسین ایمانی جاجرمی با شمارگان 770 نسخه در 266 صفحه بهای 45 هزار تومان از سوی نشر شیراز منتشر شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1758

به "تاثیرات زیرساخت اجتماعی بر زندگی مدرن امروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرات زیرساخت اجتماعی بر زندگی مدرن امروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید