خبرنگاران استفاده از ماسک موجب کنترل کرونا می شود

به گزارش دانشنامه آریایی، تهران- خبرنگاران- محققان دانشگاه هنگ کنگ با انجام آزمایش روی همسترها دریافتند استفاده فراگیر از ماسک ها می تواند موجب کاهش انتقال ویروس کرونا شود.

خبرنگاران استفاده از ماسک موجب کنترل کرونا می شود

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان چند همستر را که به ویروس کرونا آلوده شده بودند، در یک قفس در کنار گروهی از جانوران سالم گذاشتند و بین قفس ها چند ماسک جراحی قرار دادند. سپس دو قفس را در راستا جریان هوا به گونه ای قرار دادند که هوا از قفس همستر آلوده به سوی قفس جانوران سالم جریان یابد. در نتیجه این آزمایش مشخص شد انتقال ویروس از این طریق، با استفاده از ماسک ها به میزان 60 درصد کاهش می یابد.

در واقع بدون استفاده از ماسک ها، دو سوم از همسترهای سالم در طول یک هفته به ویروس آلوده شدند. اما با قراردادن ماسک های جراحی در قفس همسترهای آلوده، این آمار به حدود 15 درصد کاهش یافت. همچنین زمانی که ماسک ها در قفس همسترهای سالم مورد استفاده قرار گرفتند، آمار آلودگی آن ها به ویروس به 35 درصد رسید. علاوه بر این میزان ویروس موجود در بدن همسترهایی که از این طریق به ویروس آلوده شدند، در هنگام استفاده از ماسک، کمتر از حالتی بود که از هیچ ماسکی استفاده نشده است.

به اعتقاد محققان استفاده از ماسک توسط اشخاصی که به ویروس کرونا آلوده شدند، برای جلوگیری از شیوع ویروس دارای اهمیت بسیاری است و اکنون که مشخص شده بسیاری از افراد آلوده به ویروس فاقد علامت هستند، استفاده فراگیر از ماسک امری ضروری است.

به گزارش خبرنگاران، ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر 2019 در ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین گفت. این ویروس در دو ماه گذشته بیش از 150 کشور و منطقه را درگیر کرده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1158

به "خبرنگاران استفاده از ماسک موجب کنترل کرونا می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استفاده از ماسک موجب کنترل کرونا می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید