برنامه کشور منشا کرونا برای دنیای بعد از خاتمه ویروس چیست؟، چین برای برد در دنیا پسا کرونا هم برنامه مالی دارد

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران- کنگره ملی خلق چین برگزار گردید و پیغام آن خوش بینی به قدرت اقتصاد این کشور و مبارزه علیه طیف گسترده ای از چالش های داخلی و خارجی بود.

برنامه کشور منشا کرونا برای دنیای بعد از خاتمه ویروس چیست؟، چین برای برد در دنیا پسا کرونا هم برنامه مالی دارد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

چین در جریان یکی از عظیم ترین رویدادهای سیاسی سال خود که روز آدینه بازگشایی شد، نقشه راهی را برای تثبیت قدرتش در دنیا پسا کرونا ارایه نموده و موفقیتش در مهار این ویروس را گواهی بر فزونی سیستم رهبری بالا به پایین خود معرفی کرد. در عین حال پکن در جریان این کنگره نسبت به تهدیدهای داخلی و خارجی هشدار داد. نشست سالانه کنگره خلق چین کاملا تشریفاتی است، اما تا حدی اولویت های رهبران چین و چشم اندازی را که برای آینده مدنظر دارند نشان می دهد. پیغام روز آدینه، خوش بینی به قدرت اقتصاد چین و همبستگی مردمش و مبارزه با انواع چالش ها بود: فضای خصمانه در دنیا، بحران های جمعیتی در داخل و مقاومت در برابر حکمرانی هنگ کنگ.

افزایش فشار بر هنگ کنگ

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، سال گذشته نشست سالانه قانون گذاران چین با یک غافلگیری همراه بود. در جریان آن نشست، رهبران ارشد حزب، قوانین امنیتی جدیدی را در هنگ کنگ معرفی کردند که با هدف مقابله با چندین ماه اعتراضات هواداران دموکراسی وضع شده بود. روز آدینه، پکن در اقدامی که با هدف نابود کردن کامل جنبش دموکراسی خواهی مردم هنگ کنگ انجام می شد، قانون انتخابات این منطقه را به کلی تغییر داد تا مطمئن گردد وطن پرستان بر هنگ کنگ حکمرانی می نمایند. این تغییرات باعث می گردد حتی نامزدی در انتخابات نیز برای هواداران دموکراسی بسیار سخت و سخت گردد. براساس این طرح، قانون اساسی کوچک هنگ کنگ طوری اصلاح می گردد که فرآیند انتخاب رییس اجرایی این منطقه و قانون گذاران آن تغییر کند. به گفته وانگ چن، یکی از اعضای پولیتبورو که متخصص مسائل حقوقی است، در سخنرانی خود گفت: این تغییرات باعث می شوند فرآیند انتخاباتی جدیدی با ویژگی های هنگ کنگی ایجاد گردد. از زمان شروع کنترل پکن بر هنگ کنگ تا به امروز، میزان سخت گیری در این فرآیند به بیشترین حالت خود رسیده است. حاکمیت هنگ کنگ که پیش تر یکی از مستعمره های بریتانیا بود، در سال 1997 به صورت مشروط به چین بازگردانده شد. چین به بریتانیا قول داد تا 50 سال اجازه دهد این منطقه سطح بالایی از خودمختاری را داشته باشد. اما دایانا فو، استاد علوم سیاسی دانشگاه تورنتو، می گوید سلطه کامل چین بر هنگ کنگ شاید خیلی پیش تر از سال 2047 اتفاق بیفتد.

چشم انداز شی جین پینگ برای چین پس از کرونا

دولت وعده رشد اقتصادی بالاتر از 6درصد را داده است، رقمی که استانداردهای توسعه چین پیش از کرونا چندان بالا به نظر نمی رسد، اما نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی است و نشان می دهد دومین اقتصاد عظیم دنیا در سال جدید نیز به پویایی و فعالیت خود متعهد می ماند. سال گذشته بحران کرونا باعث شد اقتصاد چین چندین ماه درجا بزند، اما پیش بینی ها حاکی از آنند که پکن انتظار دارد بازگشتی قدرتمند به فرایند رشد قابل توجه خود داشته باشد. چین درنهایت در سال 2020 رشد 3/2 درصدی را تجربه کرد که پایین ترین نرخ آن در چند سال اخیر بود، اما اقدامات سختگیرانه آن در مقابله با کرونا به این کشور اجازه داد اقتصاد خود را در شرایطی احیا کند که رقبای آن مثل امریکا و اتحادیه اروپا به سختی می توانند حرکت نمایند.

لی که چیانگ، نخست وزیر چین، می گوید مردم این کشور به سختی کار کردند و با همبستگی کامل و روحیه تسلیم ناپذیر چینی با این شرایط سخت مقابله کردند و نشان دادند قهرمانان واقعی هستند. این همان قدرتی است که به ما اجازه می دهد با هر چالشی مقابله کنیم و هر سختی ای را پشت سر بگذاریم.

تاکید بر پیروزی در برابر سختی ها در راستای کوشش های اخیر شی جین پینگ، رهبر چین، برای ایجاد توازن در دورانی است که حزب کمونیست آن را دوران ریسک و فرصت عظیم می نامد. در حالی که کشورهای دنیا درگیر مقابله با همه گیری کرونا هستند، حزب کمونیست بر این پیغام تاکید دارد که سیستم سیاسی چین، یعنی رهبری قدرتمند و متمرکز، بهتر از آشفتگی است که در دموکراسی های لیبرال دیده می گردد. یکی از مسائلی که شی جین پینگ در آستانه دو رویداد سیاسی مهم روی آن تمرکز دارد تقویت این پیغام است. در ماه جولای، حزب کمونیست صد سالگی تاسیسش را جشن می گیرد. در سال 2023 نیز شی جین پینگ احتمالا برای سومین بار به عنوان رییس جمهور چین انتخاب می گردد. کارل مینزنر، استاد حقوق و سیاست چین در دانشگاه فوردهام نیویورک، می گوید: اینها همه بخشی از برنامه شی جین پینگ برای آماده کردن اذهان عمومی به منظور معرفی خود به عنوان رهبری است که در دومین قرن تاسیس حزب کمونیست چین، آن را اداره می نماید. او خیلی آهسته خود را تا جایگاهی نزدیک به مائو بالا می برد.

دفاع در برابر تهدیدهای خارجی

در حالی که رقابت چین با امریکا و دیگر کشورهای دنیا در حوزه علم و فناوری در نقطه جوش واقع شده است، پکن کوشش می نماید به هر قیمتی پیروزی را از آن خود کند. دولت چین برای دستیابی به توسعه مبتنی بر نوآوری و رشد با کیفیت بالا اعلام نموده بودجه خود در حوزه تحقیق و توسعه را در پنج سال آینده سالانه 7درصد افزایش می دهد. بودجه تحقیقات علوم پایه نیز در امسال میلادی 6/10 درصد افزایش می یابد. تنها یک سال پس از مشاهده نخستین نمونه ویروس کرونا در شهر ووهان چین، پکن وعده داده منابع خود برای محافظت در برابر بیماری های واگیردار و خطرات ایمنی زیستی را افزایش دهد. دولت برای کاهش وابستگی به دنیا بیرون اعلام نموده تمرکز خود را روی چندین فناوری پیشرفته و جدید از جمله نسل بعدی هوش مصنوعی، اطلاعات کوانتوم، علوم اعصاب شناختی، نیمه رساناها، تحقیقات ژنتیک و زیست فناوری، مراقبت های درمانی و پزشکی بالینی پیشرفته، اکتشاف در عمق فضا، عمق دریا و قطب می گذارد. جدیدترین برنامه پنج ساله حزب کمونیست چین مشخصا خواهان ساخت جاده ابریشم قطبی شده تا احتمالا از طریق آن چین راحت تر بتواند منابع انرژی جدید را استخراج نموده و مسیرهای کشتیرانی سریع تری را در اقیانوس منجمد به وجود بیاورد. پکن همچنین حمایت کامل خود از حوزه های سنتی تر دفاعی را اعلام نموده، مساله ای که یکی از اولویت های شی جین پینگ بوده است. قرار است امسال بودجه نظامی چین حدود 9/6درصد افزایش یابد، رقمی که نسبت به سال گذشته اندکی افزایش را نشان می دهد. در حالی که پیش بینی می گردد کل بودجه دولت اندکی کاهش پیدا کند، ارتش آزادی خلق چین همچنان قرار است با قدرت تامین اقتصادی گردد. افزایش بودجه های نظامی دو دهه اخیر که چین را به دومین کشور دنیا از این نظر تبدیل نموده، باعث شده پکن بتواند برنامه مدرن سازی و توسعه نظامی خود را با هدف مقابله با سلطه نظامی امریکا در اقیانوس آرام، به ویژه در دریای جنوبی چین و اطراف تایوان دنبال کند. در دوران ریاست جمهوری شی جین پینگ، چین توانسته توانمندی های موشکی خود را به شکل گسترده ای افزایش دهد و برنامه مدرن سازی نیروهای هسته ای راهبردی خود را شروع کند. نیروی دریایی چین نیز به سرعت رشد نموده و اکنون از نظر تعداد حتی از ناوگان امریکا نیز پیشی گرفته است.

مدیریت جامعه

دولت با اعلام اصلاحات قانون پرداخت مستمری و تغییرات تدریجی در سن رسمی بازنشستگی، به نگرانی ها درخصوص جمعیت رو به پیری چین و کاهش نیروی کار رسیدگی نموده است. چهار دهه است که سن بازنشستگی مردان 60 سال و برای زنان 55 سال باقی مانده است. کاهش نرخ تولد و ازدواج و افزایش نرخ طلاق نیز این ترس را در میان سیاستگذاران به وجود آورده که نهاد سنتی خانواده رو به افول است. این در حالی است که این نهاد در افزایش ثبات اجتماعی و رشد اقتصادی اهمیت زیادی دارد. روز آدینه دولت برنامه هایی را برای ایجاد یک نظام حمایت از توسعه خانواده و تقویت خدمات مشاوره ازدواج و خانواده اعلام نمود. پکن همچنین وعده داد اجرای قانون مقابله با خشونت خانگی که در سال 2016 تصویب شده بود را با جدیت بیشتری دنبال کند، خدمات حمایت از بچه ها را بهبود ببخشد و تبعیض جنسیتی در استخدام نیرو را از بین ببرد. دولت همچنین توضیح داد میخواهد طرح یکسان سازی یا چینی سازی اقلیت های مذهبی و قومی متعدد کشور را با وجود نقدها روزافزون بین المللی علیه سرکوب اویغورها و دیگر جمعیت های مسلمان غرب چین ادامه دهد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1646

به "برنامه کشور منشا کرونا برای دنیای بعد از خاتمه ویروس چیست؟، چین برای برد در دنیا پسا کرونا هم برنامه مالی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه کشور منشا کرونا برای دنیای بعد از خاتمه ویروس چیست؟، چین برای برد در دنیا پسا کرونا هم برنامه مالی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید