خودروی پرنده گواهی پرواز دریافت کرد

به گزارش دانشنامه آریایی، تهران (پانا) - یک خودرو پرنده آینده نگرانه که می تواند تا ارتفاع 2.4 کیلومتر اوج بگیرد و سرعتی بالغ بر 160 کیلومتر بر ساعت داشته باشد یک قدم به فروش تجاری نزدیک تر شد.

خودروی پرنده گواهی پرواز دریافت کرد

به گزارش ایسنا، خودرو دو حالته ایرکار(AirCar) که می تواند در کمتر از سه دقیقه از خودرو به هواپیما تبدیل شود اکنون پس از گذراندن آزمایش های ایمنی در اسلوواکی به طور رسمی گواهی پرواز دریافت کرده است.

این هواپیما پس از 200 بار برخاستن و فرود طی یک آزمایش پرواز دقیق 70 ساعته براساس استانداردهای آژانس ایمنی هوانوردی اروپا پیروز به دریافت گواهی پرواز شد.

سازندگان ایرکار می گویند که آزمایش های آن شامل طیف کاملی از مانورهای پروازی و عملکردی است و همچنین افزودند که این هواپیما پایداری استاتیک و دینامیک شگفت انگیز در حالت هواپیما از خود نشان داد.

آنها می گویند که فرآیند برخاستن و فرود این خودرو پرنده بدون نیاز به هدایت خلبان اجرا شده است.

اکنون که این هواپیما گواهی پرواز خود را از سازمان حمل و نقل اسلوواکی دریافت کرده است، سازندگان آن می گویند که انتظار می رود مدل تولیدی نو آن 12 ماه دیگر گواهی دریافت کند.

هنوز قیمت فروش این خودرو پرنده اعلام نشده است اما حداکثر تا سال آینده می توان شاهد پرواز آن در آسمانها و حرکت آن در جاده ها بود.

پروفسور استفان کلین(Stefan Klein)، مخترع ایرکار و سرپرست تیم توسعه و آزمایش آن می گوید: مجوز ایرکار درهای نوی به روی تولید انبوه این خودرو پرنده بسیار کارآمد باز می کند.

آنتون زاجاک(Anton Zajac) از بنیانگذاران این پروژه می گوید: 50 سال قبل، خودرو مظهر آزادی بود و ایرکار بار دیگر باعث آزادی ما می شود.

رنه مولنار(René Molnár)، مدیر سازمان حمل و نقل اسلوواکی می گوید: سازمان حمل و نقل به دقت بر همه مراحل توسعه ایرکار از آغاز در سال 2017 تا به امروز نظارت کرده است.

ایمنی حمل و نقل اولویت اول ماست. ایرکار نوآوری های برتر را با معیارهای ایمنی و استانداردهای آژانس ایمنی هوانوردی اروپا ادغام می کند.

این خودرو دسته نوی از خودروهای اسپرت و هواپیماهای قابل اعتماد را ایجاد می کند.

گواهی پرواز آن شش ماه پس از اولین پرواز درون شهری اش در اسلوواکی صادر شد.

نسخه اولیه ایرکار که دارای موتور ملخ ثابت با 160 اسب بخار است ساخته فکر پروفسور کلین بوده و از طریق شرکت کلین ویژن(KleinVision) در اسلوواکی ساخته شده است.

بنابر گفته این شرکت این خودروی پرنده دو نفره که این هفته در اسلواکی آزمایش شد، وزنی معادل 1000 کیلوگرم دارد و می تواند بار اضافی تا 199.5 کیلوگرم را در هر پرواز حمل کند. این خودروی مجهز به یک موتور 1.6 لیتری بی ام و است و قدرت موثر خروجی آن 140 اسب بخار است و می تواند هر بار حدود 620 مایل (997 کیلومتر) طی کند.

به گفته کلین، این وسیله برای رسیدن از زمین به آسمان به باند فرودگاهی حداقل 286 متر نیاز دارد و می تواند تا 199.5 کیلومتر در ساعت نیز سرعت داشته باشد. ایرکار بال هایی دارد که باز می شود و در عقب نیز یک پیشران دارد.

سازندگان آن می گویند که این خودروی پرنده به گونه ای طراحی شده که استفاده از آن برای همه خلبان ها بدون نیاز به آموزش خاص امکانپذیر باشد.

هنگامی که تمام آزمایشات پروازی مورد نیاز قانونی تکمیل شود، آن ها قصد دارند این هواپیما را با موتور قدرتمندتری تجهیز کنند و امیدوارند ظرف 12 ماه آینده آن را برای فروش آماده کنند.

نسخه اولیه 2 ایرکار که مدل پیش تولید آن است مجهز به موتوری با 300 اسب بخار خواهد شد و انتظار می رود سرعت پرواز آن به 300 کیلومتر بر ساعت برسد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اسفند 1400 بروزرسانی: 16 اسفند 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2112

به "خودروی پرنده گواهی پرواز دریافت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی پرنده گواهی پرواز دریافت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید