درخت توت 300 ساله لویزان شناسنامه دار می گردد

به گزارش دانشنامه آریایی، درخت کهنسال محله لویزان با قدمت بیش از 300 سال، این روزها حال خوشی ندارد و اهالی محله نگران نابودی آن هستند، از این روی شهرداری در صدد شناسنامه دار کردن آن است.

درخت توت 300 ساله لویزان شناسنامه دار می گردد

خبرنگاران/ پریسا نوری: هیچکس به درستی نمی داند چند قرن از عمرش می گذرد، اما بالا رفتن از تنه قطور آن و خوردن توت های درشت و آبدارش بخشی از خاطرات مشترک قدیمی های محله لویزان است. با این حال، به نظر می رسد درختی که تنه قطور و تنومندش در پیاده رو خیابان فرشادی است و از وسط سالن پذیرایی، بالکن، راه پله یکی از خانه ها رد شده و سر از پشت بام در آورده، این روزها حال خوشی ندارد. علی فرحبخش یکی از ساکنان لویزان عکس های قدیمی و پرشاخ و برگ درخت را نشان می دهد و با اظهار تاسف از شرایط فعلی درخت می گوید: درخت کهنسال لویزان میراث طبیعی و نماد محله است. خیلی ها که برای زیارت امامزاده پنج تن به اینجا می آیند در کنار درخت می ایستند و با آن عکس می گیرند حتی چند سال قبل عکسش در یک مجله معروف ترکیه چاپ شده بود، اما ما به این میراث ارزشمند که می تواند برای محله جاذبه گردشگری باشد بی توجهی کردیم به طوری که در معرض نابودی قرار گرفته است. محمد رضائیان یکی دیگر از اهالی قدیمی محله با ابراز نگرانی از شرایط فعلی درخت می گوید: این درخت سال ها سایه و میوه اش را سخاوتمندانه به اهالی و رهگذران بخشیده است حالا نوبت ماست که از آن محافظت کنیم اما متاسفانه مدت هاست که داخل درخت پوک و پوسیده شده و ضروری است با روش علمی جلوی پوسیدگی بیشتر آن گرفته شده و از آن محافظت گردد. او با بیان اینکه به تازگی شهرداری اقدام به هرس شاخه های اضافه درخت و رسیدگی به آن نموده می افزاید: این اقدامات کافی نیست. این درخت هم باید مانند سایر درختان کهنسال شناسنامه داشته باشد تا در آینده هم حفظ گردد.

درخت کهنسال لویزان شناسنامه دار می گردد

نگرانی اهالی از شرایط درخت توت قدیمی را با مرتضی بناء شهردار ناحیه 3 منطقه 4 در میان می گذاریم. او از اقدامات اخیر شهرداری برای حفظ درخت می گوید: برای حفظ و نگهداشت فعلا شاخه های اضافی را هرس کردیم تا بارش سبک گردد و چسب هرس زده ایم، همچنین با توجه به پوسیدگی شاخه های پایین باید داخل درخت سیمان بزنیم تا پوسیدگی پیشرفت نکند. شهردار ناحیه 3 در ادامه می افزاید: صاحب ملکی که بخشی از تنه درخت در آن قرار گرفته است قصد بازسازی ملک را داشت و ما با توجه به تهدیدی که ممکن بود متوجه درخت گردد مانع این کار شدیم. همچنین درصددیم بعد از حصارکشی اطراف درخت با حضور کارشناس عمر دقیق درخت را مشخص کنیم و کارهای قانونی برای حفظ و شناسنامه دار کردن درخت انجام دهیم تا تحت حفاظت همیشگی قرار بگیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 779

به "درخت توت 300 ساله لویزان شناسنامه دار می گردد" امتیاز دهید

2 کاربر به "درخت توت 300 ساله لویزان شناسنامه دار می گردد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت توت 300 ساله لویزان شناسنامه دار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید