روانشناسی شخصیت چگونه صورت می گیرد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران: شخصیت هر فرد دنیای بی پایانی است که می تواند زندگی او را تحت پوشش خود قرار دهد. به همین دلیل هم هست که بخش عظیمی از مباحث روانشناسی در محور همین موضوع واقع شده است. اما آیا شما تا به حال به این فکر کرده اید که شخصیت دقیقاً به چه معناست؟ روانشناسی شخصیت دقیقاً چه می کند و چه تأثیری در رشد و شناخت انسان دارد؟ در این مطلب با ما باشید تا به موضوع روانشناسی شخصیت بپردازیم و به شما بگوییم که اصولاً روانشناسی شخصیت چگونه صورت می گیرد؟

روانشناسی شخصیت چگونه صورت می گیرد؟

شخصیت چیست؟

قطعاً لازم است که پیش از پرداختن به موضوع روانشناسی شخصیت بفهمیم که اصولاً شخصیت چیست و به چه معناست؟ درست است که شاید نتوان تعریف واحد و تعیینی از شخصیت را مطرح نمود، اما به طور کلی باید بگوییم که شخصیت شامل الگو های ویژه فکری، رفتاری و احساسی است که باعث تمایز و تفاوت میان افراد می شود. در واقع باید بگوییم که سرچشمه شخصیت افراد کاملاً درونی است و در تمام زندگی آن ها نیز تقریباً پایدار باقی خواهد ماند. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم آن است که درک و شناخت شخصیت افراد به روانشناسان کمک می کند تا نحوه پاسخگویی افراد به موقعیت های متفاوت و خاص را پیش بینی کنند.

روانشناسی شخصیت چیست؟

به طور کلی باید بگوییم که روانشناسی شخصیت به بررسی و تحلیل ابعاد مختلف شخصیت افراد و همین طور جنبه های درک هیجانات، ویژگی های ارادی و بدنی، چگونگی سازگاری با محیط و... می پردازد. معمولاً روانشناسان در بحث روانشناسی شخصیت الگو های اساس تفکر هر فرد را با دیگری متمایز می دانند و همین موضوع را نیز نقطه تفاوت افراد در نظر می گیرند.

اصولاً در بحث روانشناسی شخصیت هیچ کسی در دسته بندی های خوب و یا بد قرار نمی گیرد، بلکه شخصیت هر فردی فارغ از جنبه های مثبت و منفی خود مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد. شاید به همین دلیل هم باشد که نظریه های بسیار متفاوتی همچون نظریه روانکاوی نوین، نظریه روانکاوی کلاسیک، نظریه یادگیری اجتماعی، نظریه انسان گرایی، نظریه شناختی و... در روان شناسی شخصیت پیدا شده اند.

از ویژگی های شاخص و البته مهم روانشناسی شخصیت برداشتی است که از ماهیت انسان دارد و آن را در نظریه های شخصی نیز منعکس می کند.

نظریه های روانشناسی شخصیت

باید به این موضوع اشاره کنیم که اصولاً چند تئوری متفاوت در روانشناسی شخصیت وجود دارد می تواند در تعیین جنبه های مختلف شخصیتی مؤثر باشد. به طور کلی باید بگوییم که تئوری هایی که به ویژگی های شخصیتی مربوط می شوند بر این باور هستند که شخصیت هر فردی، مجموعه ای از خصوصیات و ویژگی های گسترده و متفاوت آن است. در طی سالیان زیادی بررسی هایی انجام شده که در نتیجه آن ها تئوری هایی ارائه گشته تا کاملاً تعیین شود که کدام یک از ویژگی ها به عنوان مؤلفه های اصلی شخصیت افراد شناخته می شوند.

بسکمک از روانشناسان معتقد هستند که صفات شخصیت افراد بسیار متفاوت است. در این میان نیز صفات مشترک، مواردی هستند که در بسکمک از افراد از یک فرهنگ خاص و به خصوص مشترک خواهند بود. این یعنی صفات اصلی هر فردی، در واقع شخصیت اصلی او را شکل می دهد. در ادامه نیز باید بگوییم که بخش دیگری از صفات که صفات ذاتی هستند در واقع همان هایی هستند که غالب بوده و باعث می شوند که فرد در درجه اول با آن ها شناخته و معرفی شود.

برخی از تئوری های روانشناسی شخصیت بر چگونگی رشد و تغییر شخصیت ها در طول زندگی شان تمرکز دارند. برای مثال فروید در رابطه با رشد روانی و جنسی بر این باور است که بچه ها از طریق برخی از مراحل رشدی شخصیت خود رشد می کنند. این یعنی در هر مرحله از رشد انرژی وابسته به نیروی جنسی تأثیر بسیار زیادی را در شخصیت آن ها به جا می گذارد. علاوه بر موفقیت در تکمیل هر مرحله منجر به انتقال به مرحله بعدی می شود. با این حال عدم موفقیت در هر مرحله نیز می تواند در توقف و یا تأثیرات بسیار بر روی شخصیت تأثیرگذار باشد.

یکی دیگر از تئوری های نظریه هایی که در رابطه با روانشناسی شخصیت مطرح می شود پیشنهاد می کند که شخصیت هر فردی را از 5 بعد متفاوت بررسی کنیم. به طور کلی باید بگوییم که بر اساس این تئوری شخصیت از 5 بعد کلی و مهم تشکیل شده است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

  • برون گرایی

برون گرایی به عنوان طیف وسیعی از بیان عاطفی شناخته می شود. افراد برونگرا غالباً ترجیح می دهند که انرژی های مورد نیاز خودشان را از موقعیت های اجتماعی که در آن ها قرار دارند به دست بیاورند.

  • وظیفه مداری

این بعد از شخصیت از سطح بالای اندیشه، کنترل، رفتار های مربوط به هدف و... برخوردار است. افرادی که از این بعد شخصیتی برخوردار هستند غالباً به شکل سازمان یافته تری عمل می کنند و دقت بسکمک نیز بر روی جزئیات دارند.

  • توافق پذیری

این بعد از شخصیت شامل اعتماد، مهربانی، نوع دوستی و... می شود. افرادی که این بعد از شخصیتشان فعال است معمولاً مشارکت در کار ها را بیشتر ترجیح می دهند و حس رقابت به مراتب کمتری نیز دارند.

  • روان رنجوری

این بعد از شخصیت بیشتر بر اساس غم و اندوه، دمدمی مزاج بودن و یا بی ثباتی عاطفی شکل می گیرد. افرادی که این بعد از شخصیت آن ها غالب است معمولاً تحریک پذیرتر هستند و در برابر اندوه مقاومت کمتری از خود نشان می دهند.

  • گشودگی

ویژگی هایی همچون تخیل و بینش از ویژگی های این بعد از شخصیت به حساب می آیند. افرادی که بعد گشودگی آن ها فعال تر است غالباً کنجکاوتر، خلاق تر و همین طور ماجراجوتر هستند.

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1326

به "روانشناسی شخصیت چگونه صورت می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی شخصیت چگونه صورت می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید