ساخت دستگاه جوشکاری برای صفحات نازک

به گزارش دانشنامه آریایی، محققان یکی از شرکت های فناور پیروز به ساخت دستگاه پرتابل جوشکاری لیزری شدند که قادر به جوشکاری بر روی صفحات نازک استیل است و به گفته آنها کاربرد این دستگاه موجب کاهش هزینه های تمام شده محصول نهایی خواهد شد.

ساخت دستگاه جوشکاری برای صفحات نازک

سید محمدامین موحد ابطحی، مجری طرح در گفت وگو با خبرنگاران، تولید دستگاه های جوشکاری لیزری صنعتی را از زمینه های تحقیقاتی این شرکت فناور دانست و گفت: در حال حاضر انواع ماشین آلات لیزرهای فایبر را برای حکاکی و لیزرهای جوش طراحی و تولید می کنیم.

وی دستگاه جوش لیزر را از دستاوردهای این شرکت نام برد و یادآور شد: این دستگاه می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای روش های جوش سنتی باشد؛ چرا که قادر به ایجاد جوش با دقت و با کیفیت بالا بر روی محصولات ساخته شده در صنایع مختلف است.

ابطحی با بیان اینکه دستگاه جوش لیزری ساخته شده در هر کارگاه کوچک و شرکت تولیدی قابل استفاده است، خاطر نشان کرد: این دستگاه قابل حمل است و به عنوان دستگاه جوش لیزر سیار با توان پایین می توان از آن برای جوش صفحات نازک در صنایعی چون خودروسازی و لوازم خانگی بهره برداری کرد.

به گفته وی، در هر صنایعی که استیل یک، دو و نیم میلی متر استفاده می شود، می توان از این دستگاه جوش لیزر استفاده کرد.

مجری طرح با بیان اینکه نوع لیزر استفاده شده از نوع لیزرهای فایبر است و خاطر نشان کرد: نور لیزر از طریق فیبر نوری بر روی گان (هد جوشکاری) منتقل می شود و از آنجایی که هد جوشکاری توسط اپراتور و با دست کنترل می شود، هر اپراتوری با آموزش های ابتدایی می تواند از این دستگاه استفاده کند.

وی از تولید نمونه تجاری سازی این دستگاه خبر داد و گفت: این دستگاه به گونه ای طراحی شده که می تواند سرعت جوش را تا 10 برابر افزایش و هزینه های پرداخت کاری و پولیش کاری آن را کاهش دهد و این امر باعث می شود که قیمت تمام شده محصول نهایی کاهش یابد.

ابطحی در خصوص دلایل تبدیل نشدن این شرکت به شرکت دانش بنیان، ادامه داد: انتظار مسؤولان از شرکت هایی مانند ما این است که سورس لیزر را بسازیم، در حالی که ساخت لیزر نیاز به سرمایه گذاری بسیاری زیادی دارد. از سوی دیگر نمونه لیزر تولیدی در کشور از لحاظ قیمتی قابل رقابت با نمونه های وارداتی نیست و بسیار بالاتر است و اگر بخواهیم از نمونه های ساخته شده در کشور استفاده کنیم، قیمت محصول ما رقابتی در بازار نیست؛ از این رو مجبور هستیم از محصولات با قیمت رقابتی استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 907

به "ساخت دستگاه جوشکاری برای صفحات نازک" امتیاز دهید

1 کاربر به "ساخت دستگاه جوشکاری برای صفحات نازک" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت دستگاه جوشکاری برای صفحات نازک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید