غرامت ابتلای کارگران به کرونا بر عهده کارفرمایان نیست

به گزارش دانشنامه آریایی، نایب رئیس اتاق ایران درباره ابهامات به وجود آمده مبنی بر مسئولیت کارفرمایان در صورت ابتلای کارگران به کرونا به پایگاه خبری اتاق ایران گفت: ابهامی که در خصوص مسئولیت کارفرمایان در مقابل ابتلای کارگران به کرونا مطرح می گردد، مبنای حقوقی و قانونی ندارد.

غرامت ابتلای کارگران به کرونا بر عهده کارفرمایان نیست

حسین سلاح ورزی با اشاره به ماده 85 قانون کار، گفت: طبق این ماده، کارفرما موظف به فراهم کردن محیط امن برای کارگر است. بر این اساس و در شرایط شیوع کرونا، ایجاد محیط امن به مفهوم رعایت اصول بهداشتی طبق دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا است.

عضو هیئت رئیسه کانون کارفرمایی ایران اضافه نمود: کارفرمایان قطعاً در محیط کار، همانند سایر مکان های سطح جامعه دستورالعمل های بهداشتی و اقدامات لازم برای ضدعفونی کردن محیط را انجام می دهند واز باب ضمان و تسبیب مسئولیتی عهده دار نخواهند بود.

سلاح ورزی ادامه داد: سازمان بهداشت دنیای این بیماری را به عنوان ویروس همه گیر و دنیا شمول اعلام نموده، بنابراین هر انسانی و در هر مکانی در معرض ابتلا به این ویروس است و بنا به گفته مقامات کشورمان، حتی تا 80 درصد جمعیت ایران هم احتمال ابتلا به بیماری کووید 19 را دارند، لذا هراس افکنی و طرح موضوع انحرافی که درصورت ابتلای کارکنان یا فوت احتمالی نیروی کار، دیه آن به عهده کارفرما خواهد بود، صحبتی عوامانه و فاقد مبنای حقوقی است.

نایب رئیس اتاق ایران توضیح داد: چنانچه کارگران و کارکنان بنگاه ها در اثر ابتلا به ویروس کرونا، بیمار شده و بستری یا قرنطینه شوند، تکلیفی بابت پرداخت مزد آنان در دوران بیماری بر عهده کارفرما نخواهد بود، بلکه به استناد مقررات قانون کار و قانون تأمین اجتماعی، در دوران مرخصی استعلاجی، سازمان تأمین اجتماعی مکلف به پرداخت غرامت دستمزد کارگر و کارکنان مبتلا به بیماری که قرنطینه، بستری یا به دستور پزشک ملزم به استراحت اجباری باشند، خواهد بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1036

به "غرامت ابتلای کارگران به کرونا بر عهده کارفرمایان نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرامت ابتلای کارگران به کرونا بر عهده کارفرمایان نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید