مرمت قلعه تاریخی حیدر آباد خاش به اتمام رسید

به گزارش دانشنامه آریایی، رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاش گفت: عملیات مرمت قلعه حیدرآباد این شهرستان که با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال از شهریور سال گذشته شروع شده بود سرانجام یافت.

مرمت قلعه تاریخی حیدر آباد خاش به اتمام رسید

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ملک مسعود ریگی رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاش در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: اظهارداشت: در این فصل از مرمت قلعه حیدرآباد، آجر فرش بخشی از محوطه، گچ کاری 14 اتاق، کاهگل پشت بام و لکه گیری دیوار های بیرونی این قلعه صورت گرفته است.

وی اعلام کرد: این بنا در سال 1296 شمسی ساخته شده و در سال 80 با شماره 3825 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

رییس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاش گفت: قلعه حیدرآباد در جنوب شرق خاش از آثار تاریخی به جامانده از دوره متقدم اسلامی است که در سال 1299 شمسی از جانب فردی به نام عیدوخان ساخته شد و تا سال 1307 هجری شمسی به عنوان محل سکونت از این قلعه استفاده می کرد.

وی توضیح داد: مصالح به کار رفته در این قلعه خشت خام و کاهگل بوده و دارای برج و طاق های هلالی شکل است.

به گزارش ایرنا؛ قلعه های حیدرآباد، ایرندگان، کمال آباد، ناصری و برجک قدیمی بلو نشان از قدمت و تاریخ پر فراز و نشیب شهرستان خاش دارد.

قلعه حیدرآباد در جنوب شرق خاش از جمله آثار تاریخی مهم این شهرستان و یکی از قدیمی ترین قلعه های منطقه سرحد به شمار می رود.

بلوچستان شامل دو بخش ˈسرحد و مکرانˈ است که ˈزاهدان، خاش، سراوان و بخش هایی از ایرانشهرˈ به عنوان سرحد و ˈسرباز، نیکشهر، کنارک و چابهارˈ محدوده مکران نامیده می گردد.

این قلعه درسال1920میلادی توسط شخصی به نام عیدوخان ساخته شد و تا سال 1307 ه. ش به عنوان محل سکونت همین شخص و خانواده اش مورد استفاده قرار می گرفت.

تاریخ ساخت این قلعه تاریخی با معماری جالب و دیدنی مربوط به اواخر دوران حکومت قاجار بوده و مصالح این بنا بطور کامل از خشت خام و گل است.

نیرو های انگلیسی به سرپرستی ژنرال دایر که در سال 1295 به بهانه همکاری سرداران بلوچ با قوای آلمانی به بلوچستان حمله کردند مدتی از این قلعه به عنوان محل نگهداری آذوقه و مهمات استفاده می کردند.

قلعه حیدرآباد دارای برج ها و طاق های هلالی زیبایی است که از سوی سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

نقشه اصلی قلعه حیدرآباد به صورت مستطیل بوده که با اضافه شدن چند اتاق و دیوار در قسمت جنوب شرقی آن نقشه به بنایی ذوزنقه ای شکل تبدیل شده است.

در ساخت و تکمیل این بنا از تزئینات معماری خاصی بهره گرفته نشده لذا تنها تزئینات کنگره ای شکل نیم دایره ای متمایل به بیضی و تیرکش های تعبیه شده در قسمت فوقانی حصار خارجی و تزئینات کادربندی اتاقک های نگهبانی بالای سردر ورودی ها و همچنین خشت چینی نیم دایره ای، قوس سردر ورودی اتاق هشت ضلع غربی حیاط مرکزی بخش سوم قلعه و تزئینات کاربردی آن از عناصر تزئین معماری این اثر است.

پس از آن که این قلعه به صورت نیمه مخروبه رها شد اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اقدام به مرمت و بازسازی آن کرد و هم اینک نیز از این مکان بعنوان ساختمان اداری اداره میراث فرهنگی خاش استفاده می گردد.

گ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1014

به "مرمت قلعه تاریخی حیدر آباد خاش به اتمام رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت قلعه تاریخی حیدر آباد خاش به اتمام رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید