مشخصات کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 بررسی شد

به گزارش دانشنامه آریایی، پژوهشگران در مطالعه اخیرشان کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 (NGC 4546) را با دقت مورد بررسی قرار داده اند.

مشخصات کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 بررسی شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، از دهههای گذشته، مطالعه سیستم های خوشه ستاره ای کروی(GC) به ابزاری اساسی برای بدست آوردن اطلاعات در مورد تاریخچه شکل گیری و تکامل کهکشان های نوع اولیه تبدیل شده است.

پیرترین اجرام کهکشان ما خوشه هایی بسیار پرجمعیت درخشان و گسترده هستند که خوشه های کروی ستارگان نامیده می شوند. در حدود 120 خوشه ستاره ای فهرست شده است. بیشترشان در یک هاله کروی در اطراف مرکز کهکشان ها وجود دارند.

دانشمندان اخیرا برای بررسی تاریخ تکاملی سیستم های خوشه ستاره ای کروی به تجزیه و تحلیل شیدسنجی سیستم کهکشانی عدسی ان.جی.سی 4546 پرداختند.

شیدسنجی دانش اندازه گیری نور از منظر میزان روشنایی دریافتی چشم انسان است. شیدسنجی با پرتوسنجی که دانش اندازه گیری انرژی تابشی(شامل نور) از منظر توان مطلق است. در شیدسنجی مدرن، توان تابشی در هر طول موجی با یک تابع درخشندگی وزن دهی می شود که حساسیت روشنایی انسان را مدل می کند.

یک کهکشان عدسی گونه ای از کهکشان است که در طبقه بندی کلاسیک کهکشان ها میان کهکشان بیضوی و کهکشان مارپیچی قرار می گیرد.

کهکشانی عدسی ان.جی.سی 4546 در حدود 45.6 میلیون سال نوری از زمین واقع شده است و دارای جرم ستاره ای در حدود 27 میلیارد توده خورشیدی است.

برای بررسی دقیق تر سیستم های خوشه ستاره ای کروی کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 ستاره شناسان از دوربین GMOS تلسکوپ جمنای در شیلی استفاده کردند. آنها از تلسکوپ جمنای برای انجام یک مطالعه شید سنجی از کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 استفاده کردند.

اخترشناسان با بدست آوردن داده هایی از توزیع رنگ های یکپارچه، داده های چگالی و توزیع های سَمْت یا آزیموت، میزان شیدسنجی 350 سیستم خوشه ستاره ای کروی در کهکشان ان.جی.سی 4546 را اندازه گیری کردند. سَمْت یا آزیموت(Azimuth) در ستاره شناسی یک زاویه اندازه گیری در دستگاه مختصات کروی و بخصوص دستگاه مختصات سماوی است.

آنها دریافتند که کل جمعیت سیستم خوشه ستاره ای کروی حدود 390 تخمین زده می شوند، با فرض اینکه حداکثر طول سیستم خوشه ستاره ای کروی این کهکشان 163 هزار سال نوری است.

اخترشناسان همچنین نواحی نامنظم زیادی از گرد و غبار را در حدود 19 هزار و 500 سال نوری در امتداد محور نیم قطر بزرگ ان.جی.سی 4546 شناسایی کردند.

اخترشناسان خاطرنشان کردند: این یافته ها همراه با وجود قرصی از گاز که در خلاف جهت مؤلفه ستاره ای کهکشان در حال چرخش است، اطلاعات جالبی درباره تاریخ ان.جی.سی 4546 ارائه می دهد.

منجمان فرض می کنند که ساختارهای سیستم خوشه ستاره ای کروی در گذشته از برخورد یا ادغام کهکشان ها با یکدیگر به وجود آمده اند.

اخترشناسان در ادامه افزودند: ما حدس می زنیم که زیرساخت های غیرمعمول جمعیت خوشه ستاره ای کروی احتمالاً از برخورد کهکشان ها ایجاد شده اند و پس از تشکیل منجر به شکل گیری کوتوله های جوان کاملاً فشرده مانند (NGC 4546-UCD1) شده اند.

یافته های این مطالعه در مجله arXiv منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 893

به "مشخصات کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخصات کهکشان عدسی ان.جی.سی 4546 بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید