هجوم ملخ ها به کاشان آسیب زا نیست

به گزارش دانشنامه آریایی، شهروندان در نقاط مختلف منطقه کاشان با مهمان ناخوانده ای از گونه ملخ ها روبه رو شده اند که به گفته مسئولان امر، زیان چندانی در منطقه برجا نخواهند گذاشت.

هجوم ملخ ها به کاشان آسیب زا نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، چندین روز است با هجوم گونه ای از ملخ ها به منطقه شمال استان اصفهان ،که به طور تقریبی در هر گوشه و کناری از نقاط شهری و روستایی به چشم می خورند، بار دیگر شهروندان به ویژه بعضی کشاورزان از جمله در فضای مجازی با انتشار مطالبی نگرانی خود را در این زمینه عنوان کردند.

کارشناسان اما بر این باور هستند، ممکن است بعضی از انواع جانوران و گیاهان در فصل های گوناگون سال با توجه به شرایط زیستی تعدادشان متغییر باشد اما این مساله امری طبیعی به شمار می رود و آسیبی برای محیط زیست ندارد.

منجمله ملخ ها که گونه های متفاوتی دارند و احتمال می رود قدیمی ترین گروه زنده حشرات گیاه خوار باشند که قدمت شان به تریاس اولیه در حدود 250 میلیون سال پیش بازگردد؛ مسئولان بر این باور هستند که دست کم گونه موجود در کاشان آسیب زا نیست.

مدیر جهاد کشاورزی کاشان تشریح کرد: در حال حاضر دوره رشد و بلوغ این گونه به انتها رسیده است و هیچ مسئله ای برای گیاهان و کشاورزی ندارند.

مجید کافی زاده در گفت وگو با خبرنگاران اضافه کرد: این حشره ها به ملخ های بومی مشهور هستند که شب ها جذب نور می شوند و هیچ آسیبی نیز به کسی نمی رسانند. ملخ ها در دوره پورگی به تغذیه شدید احتیاج دارند اما در حال حاضر که بالغ شده اند، آسیب زا نیستند.

مدیر جهاد کشاورزی کاشان توضیح داد: درون شهرها هم البته نمی توان با این ملخ ها مبارزه کرد، زیرا همه سم هایی که برای از بین بردن آنها استفاده می گردد، برای انسان نیز زیان آور است.

وی تاکید نمود: منابع طبیعی باید در مرتع ها با این ملخ ها مبارزه کند و البته پیش تر باید کنترل و آنالیز گردد که مبارزه شیمیایی برای از بین بردن آنها موجب آسیب رساندن به مرتع ها نگردد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان نیز بیان نمود: سم پاشی برای از بین بردن ملخ ها شیوه نامناسبی است، زیرا پرندگان از این ملخ ها تغذیه می نمایند و در نتیجه آنها نیز تلف خواهند شد.

محمدمهدی شریفی بیان نمود: سم پاشی برای ملخ ها در نقاط مرتعی موجب خواهد شد تا در نتیجه آفت هایی که به وسیله پرندگان کنترل می گردد، طغیان نمایند.

بیش از 182 هزار هکتار مرتع ییلاقی، 178 هزار هکتار مرتع قشلاقی، 6 هزار و 300 هکتار زمین زراعی و 9 هزار هکتار باغ و گلخانه در کاشان وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1148

به "هجوم ملخ ها به کاشان آسیب زا نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هجوم ملخ ها به کاشان آسیب زا نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید