ورود گروه های متعدد پرندگان مهاجر به آب بندان های استان مازندران و تالاب میانکاله

به گزارش دانشنامه آریایی، ایرنا/ براساس خبرهای منتشر گشته، ورود گروه های متعدد پرندگان مهاجر به آب بندان های استان مازندران و تالاب میانکاله مشاهده شد.

ورود گروه های متعدد پرندگان مهاجر به آب بندان های استان مازندران و تالاب میانکاله

کوروس ربیعی گفت: آب بندان ها و تالاب های مازندران با توجه به موقعیت گذرگاهی این استان برای بخشی از گونه های پرندگان مهاجر و بعلاوه ورود دسته هایی از پرندگان زمستان گذران، از روزهای اخیر میزبان گروه های مختلف پرندگان شدند.

وی اضافه کرد: معمولا از میانه مرداد به بعد دسته های گونه های مختلف پرندگانی که در تالابهای سایر نقاط کشور جوجه آوری دارند و برای رسیدن به محل زمستان گذرانی از مازندران عبور می نمایند در تالاب ها و آب بندان های مازندران اقامت موقت دارند که طی روزهای اخیر دسته هایی از این پرندگان وارد مازندران شدند و در تالاب میانکاله و بعضی آب بندان های استان فرود آمده اند.

این مسئول زیست محیطی اعلام نمود: بنابر مشاهدات، در حال حاضر دسته هایی از پرندگانی همانند آب چلیک ها، باکلان ها و حواصیل ها به تالاب های مازندران وارد شدند.

ربیعی گفت: با توجه به اینکه آب بندان ها، تالاب ها و زمین های کشاورزی ما در این زمان از سال به خاطر وجود حشره ها و پلانگتون ها شرایط تغذیه ای مناسبی دارند و پناهگاه مناسبی برای پرندگان هستند، پرندگانی که قصد زمستان گذرانی در منطقه ها مرکزی و جنوبی ایران را دارند برای مدتی کوتاه در این فصل سال مهمان آب بندان ها و تالاب های مازندران می شوند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: در بخشهایی از خلیج گرگان و تالاب میانکاله نیز با توجه به اینکه سواحل امنی برای کاکایی ها و پرستوهای دریایی است، جمعیت خوبی از پرنده های مهاجر مستقر شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به اینکه بسیاری از زمین های کشاورزی استان از جمله دامگاه های فریدونکنار هنوز به علت شروع نشدن بارندگی ها آبگیری نشدند و بعضی اراضی نیز هنوز زیر کشت هستند، زیستگاه ها محدود است. به همین علت از همه مردم اطراف زیستگاه های کنونی پرندگان مهاجر تقاضا داریم که برای حفظ امنیت این زیستگاه ها همراهی نمایند.

ربیعی بر لزوم مراقبت بیشتر از تالاب ها و آب بندان های مازندران به منظور حفاظت از این پرندگان مهاجر و گونه های ارزشمند تاکید نمود و گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست مازندران با هرگونه شکار و صید غیرمجاز پرندگان به شدت برخورد می نمایند.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را به محیط زیست محل سکونت خود اطلاع دهند تا در کمترین زمان مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 شهریور 1402 بروزرسانی: 16 شهریور 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2420

به "ورود گروه های متعدد پرندگان مهاجر به آب بندان های استان مازندران و تالاب میانکاله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود گروه های متعدد پرندگان مهاجر به آب بندان های استان مازندران و تالاب میانکاله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید