ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا!

به گزارش دانشنامه آریایی، شرایط امروز ووهان چین با گذشت 8 ماه از شیوه بیماری و به رغم کنترل پیروز آن کاملا متفاوت از گذشته است بنابر این باید گفت کرونا پدیده موقتی نیست بلکه چالش برای بشریت و آفریننده واقعیت های جدید است.

ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا!

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش نواندیش، وال استریت ژورنال با ذکر این مقدمه نوشت: از زمان شیوع کروناویروس جدید در ووهان چین هشت ماه گذشته است. در این مدت، به خاطر این ویروس ناآرامی های اقتصادی و اجتماعی بی سابقه ای اتفاق افتاده اقتصاد به هم ریخته و ویرانی های جدیدی در پیش روی ما واقع شده است. ده ها میلیون نفر کار خود را و میلیون ها نفر دیگر پس انداز خود را از دست دادند.

برای اولین بار از دهه 1940، مقامات سیاسی در سرتاسر دنیا با سیلی از مسائل اقتصادی و سیاسی روبرو هستند که تهدیدی برای ضمانت های ایجاد شده در سیستم های موجود است. ویروس فقط یک خرابی تصادفی و موقتی نیست، بلکه چالشی را ایجاد می نماید که مقابله با آن چندان آسان نیست و همه ما باید به واقعیت های جدید عادت کنیم.

اینک ما نباید در انتظار ثبات باشیم. اوضاع در کشورهای فقیر وخیم است. شیوع کرونا در آفریقای جنوبی و برزیل از کنترل خارج شده است، قیمت مواد خام در آنجا سقوط نموده و حواله ها و تقاضا برای کالاهای فراوری شده، همراه با فرار سرمایه، کاهش یافته که منجر به شوک اقتصادی بی سابقه ای شده است. کشورهایی مانند لبنان و اتیوپی، که پیش از اپیدمی با بحران های اساسی روبرو بودند، در تلاشند تا مقررات اساسی قانونی را حفظ نمایند.

دولت ها و دیگر مقامات همواره باید با چالش هایی روبرو شوند که قابل پیش بینی نبوده است. پیشتر هم بیماری ها ، گرسنگی و هجوم بربرها گاه و بی گاه اتفاق می افتاد و ملت ها برای بقا می جنگیدند. انقلاب صنعتی خطرات جدیدی را به همراه داشت: هراس اقتصادی، چرخه های رونق و شکوفایی و افت و سقوط، تحولات اجتماعی ، جنبش های انقلابی، به همان اندازه فاجعه طبیعی و آفات مخرب اسرارآمیز و قحطی.

پس از جنگ دنیای دوم، هنگامی که تهدید جنگ هسته ای نمایان شد، این فکر بوجود آمد که بشریت می تواند با بیشتر بلایای طبیعی، بیماری ها و چرخه های اقتصادی کنار بیاید. با فروپاشی اتحاد شوروی، تهدید جنگ هسته ای از بین رفت. اعتماد به نفس غربی به ارتفاعات جدیدی رسیده است. در طول 30 سال گذشته، یک تمدن دنیای پیچیده، بسیار مؤثر و بسیار پویا شکل گرفته است. همه گیری کووید-19 نسبتاً خفیف در برابر مصیبت های عظیم تاریخ پیشین، نشان داده است که پیچیدگی تمدن دنیای آسیب پذیری جدیدی دارد. رهبران سیاسی و سردمداران اقتصاد دنیای با چالشی روبرو شدند که از زمان جنگ دنیای دوم با آن روبرو نبودند. چرا که بازگشت به رقابت قدرت های عظیم خطرات جدیدی را برای سیستم بین المللی به همراه دارد و انقلاب اطلاعات دنیا را به همان اندازه قطعی که انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم تغییر داد، تغییر می دهد.

نقطه روشن این بیماری همه گیر تغییر مکان کار توسط فناوری های اطلاعات بود - به لطف آن، بسیاری از شرکت ها و موسسات حتی در صورت باقی ماندن کارمندان کلیدی در خانه قادر به ادامه کار بودند. اما در عین حال، تعداد مشاغل پایدار در فراوری رو به کاهش است، مناطق کاملی از تحولات اقتصادی رنج می برند، روزنامه نگاری حرفه ای در بحران است و شبکه های اجتماعی قوی تر می شوند. خاتمه، بازارها و خرده فروشی های سنتی در حال فروپاشی هستند و اتومبیل های خودران و سایر نوآوری های تکنولوژیکی، بازار کار را تهدید می نمایند. مجموعه مسائل قرن بیست و یکم به فلج نهادهای حاکمیت ملی و دنیای تهدید می نماید. ظهور چین به عنوان یک دشمن اقتصادی و ژئوپلیتیکی نوع جدید، تشدید مسابقه تسلیحاتی در فضای سایبری و سلاح های بیولوژیکی، افزایش دنیای پوپولیسم و عوام فریبی و ملی گرایی ، ریسک های رو به رشد در بازارهای اقتصادی- هر یک از این عوامل می تواند دنیا را به سمت یک سری بحران ها و درگیری های مانند نیمه اول قرن بیستم سوق دهد.

کووید-19 فقط فاصله و خرابی تصادفی و موقتی نیست که پس از آن دنیا به ثبات بازمی شود، بلکه یک تمرین اصلی برای چالش های آینده است. تاریخ در حال شتاب است، و سختی های پیش رو، قدرت رهبران، ارزش ها، نهادها و ایده هایی را که جامعه بر روی آن واقع شده است، آزمایش می نماید.

منبع: عصر ایران
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1290

به "ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید