چطور به فردی خلاق و مبتکر تبدیل شویم؟

به گزارش دانشنامه آریایی، همه ما می خواهیم زندگی خلاقانه و سازنده ای داشته باشیم, اما واقعا اینگونه زندگی کردن می تواند برای ما چالش برانگیز باشد. نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که خلاقانه زندگی کردن بیش از اینکه شبیه به هر چیزی باشد شبیه به عادت است, و همراه هر عادتی قوانین خاصی وجود دارد که با دنبال کردن آنها می توانید سفت و سخت به آن عادت بچسبید.

چطور به فردی خلاق و مبتکر تبدیل شویم؟

به گزارش خبرنگاران از هفت گنج، اگر مایلید که زندگی خلاقانه ای داشته باشید, این 15 قانون را دنبال کنید و راحت تر از آنچه که می توانید تصورش را بکنید, بزودی زندگی خلاقانه ای خواهید داشت.

1. یاد بگیرید به چیزهایی که روشن تان نمی نماید نه بگویید

برای داشتن یک زندگی خلاقانه باید در خصوص آنچه که انجام می دهید و آنچه اجازه نمی دهید وارد زندگی تان بگردد خاص عمل کنید. با نه گفتن به چیزهایی که روشن تان نمی نماید و باعث تحریک تان نمی گردد, برای کارهایی که انجام می دهید فضای کافی ایجاد خواهید کرد. نمی توانید همه کارها را با هم انجام بدهید, بنابراین مطمئن شوید کاری که انجام می دهید برای شما و خلاقیت تان بهترین باشد.

2. اجازه بدهید کنجکاوی تان شما را راهنمایی کند

اجازه بدهید حس کنجکاوی تان خلاقیت تان را راهنمایی کند و واقعا برای اکتشاف چیزها زمان بگذارید. خلاق بودن تماما به اکتشاف بستگی دارد, پس اجازه بدهید که تصورات تان وحشیانه به حرکت در بیایند و نسبت به احتمال آنچه که می توانید باشید باز برخورد کنید. هرگز نمی دانید که چه فرصت های شگفت انگیزی ممکن است سر راهتان قرار بگیرند.

3. نقص های طبیعی تان را در آغوش بگیرید

هیچ چیزی کامل نیست, و حتی کار خلاقانه شما. خیلی راحت است که به دام تاسف خوردن بخاطر نقص هایی که دارید بیافتید اما آنها کاملا طبیعی و عادی هستند. کار خلاقانه به این معنی نیست که باید در آنکار کامل باشیم. بلکه به این معناست که باید در آن مورد بی تجربه باشیم, ساخته شده توسط انسان نه ماشین. نواقص تان را در کار در آغوش بگیرید و شکوفایی خلاقیت تان را مشاهده کنید.

4. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

مقایسه می تواند دام بزرگی در برابر زندگی خلاقانه باشد. وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می کنید مشکل از اینجا پیدا می گردد که با مانند خودتان مقایسه نمی کنید. وقتی کارتان را با تمام بی ثباتی ها و کشمکش هایش, با کسی که بروی کارش سرپرستی و مدیریت کامل دارد,مقایسه می کنید, دارید دو چیز کاملا متفاوت را با هم مقایسه می کنید. اینکار مقایسه منصفانه ای نیست, و زمانتان را از دست می دهید. فقط بخاطر داشته باشید که کار خلاقانه تان به هر صورتی که می خواهد باشد, خلاقانه و منحصر بفرد است, هیچ احتیاجی به مقایسه احساس نمی گردد.

5. برای داشتن زندگی خلاقانه فضا و زمان کافی ایجاد کنید

وقتیکه زمان و فضای کافی به کاری اختصاص بدهید خلاقانه زندگی کردن آسان است. حتی اگر کار تمام وقت داشته باشید و در یک آپارتمان کوچک زندگی کنید, هنوز هم می توانید زمان و فضای کافی به خلاقیت تان اختصاص بدهید. می تواند میز ساده کوچکی برای کنار اتاق تان باشد و تعهد روزانه ساده برای آنکار از خودتان نشان بدهید و آنرا بسازید.

6. عادت خلاقیت روزانه را در خودتان ایجاد کنید و آنرا دنبال کنید

قدرت فراوانی در شکل دادن به یک عادت خلاق روزانه وجود دارد, و احتیاج به تعهد زمانی بزرگی هم ندارد. اگر کلا روزی 30 دقیقه برای اینکار اختصاص بدهید, با همین زمان می توانید آغاز کنید. متعهد شوید که هر روز زمان خاصی را به اینکار اختصاص بدهید و آن موقع را در جهت سازندگی بکار بگیرید. مانند قرار دیدار آنرا برنامه ریزی کنید و مانند بخشی از برنامه روتین روزانه تان به آن سفت و سخت بچسبید. قدرت شگفت انگیزی در شکل دادن به یک عادت روزانه وجود دارد, وقت آن است که از آن در جهت خلاقیت تان بهره برداری کنید.

7. اینکه بدترین منتقد خودتان باشید را کنار بگذارید

بخاطر تمام انتقادهایی که ممکن است از دیگران داشته باشید, کاملا احتمال دارد که می توانید بدترین منتقد خودتان هم باشید. در خصوص اینکه با خودتان در خصوص کار خلاقانه تان چطور صحبت می کنید کمی فکر کنید و این را هم در نظر بگیرید که مثبت است و یا منفی. اگر به این نکته پی بردید که در نهایت منفی می گردد, با تاکید بر افکار مثبت بر اینکار انتها بدهید. کارتان باندازه کافی خوب است, به اندازه کافی هم زمان دارید و به آنچه که می خواهید می رسید!

8. به آموختن ادامه بدهید

برای اینکه خلاقانه زندگی کنید, خیلی مهم است که هرگز آموختن را متوقف نکنید. انسان های خلاق و سازنده بسیاری قبل از ما آمده اند و می توانید چیزهای بسیار زیادی از آنها یاد بگیرید. فرق نمی نماید زمینه خلاقیت خاصی که دارید چیست, کوشش کنید که هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید. اینکار می تواند بسادگی خواندن داستان زندگی یک انسان خلاق قبل از شما یا یادگیری عمیق سبک و یا روش جدیدی باشد. آموختن, ذهن فعال تان را خلاق و ایده هایتان را تازه نگه می دارد.

9. خودتان را در معرض تجربه های جدید قرار بدهید

خلاقانه زندگی کردن و هر روز سازندگی داشتن به این معناست که احتیاج دارید خودتان را در معرض تجربه های جدید قرار بدهید. طراحی یک ایده درونی در حین فرآیند خلاقیت همواره می تواند سخت باشد, بخصوص زمانی که فاقد تجربه برای ترسیم آن ایده هستید. زندگی آن چیزی است که به خلاقیت تان شکل می دهد. جایی است که الهام بخش تان است و نمی توان آنرا دست کم گرفت. پس برای کسب تجربه قدم بردارید و کارهای جدیدی را انجام بدهید!

10. مهم نیست در چه کاری فقط خودتان را نشان بدهید

اگر می خواهید زندگی خلاقانه ای داشته باشید, احتیاج است که خودتان را نشان بدهید و هر چیزی که می توانید بسازید. همه ما روزی بدی داریم وقتیکه حس الهام دریافت از چیزی را نداریم, اما مهم ترین چیزی را که باید به خاطرتان بسپارید این است که الهام از عمل می آید. هر چه بیشتر خودتان را نشان بدهید و تعامل بیشتری با کارهای خلاقانه داشته باشید, بیشتر الهام خواهید گرفت.

11. با گروه های خلاق ارتباط داشته باشید

گروه خلاق بسیار مهم است. شما در را در جهت, با انگیزه و الهام بخش حفظ خواهد نمود و سیستم پشتیبانی قوی را برایتان به ارمغان می آورد. اگر می خواهید خلاقانه زندگی کنید, در همان ناحیه خودتان بعضی از افراد خلاق را که می توانید با آنها راتباط داشته باشید پیدا کنید. آنها به خاطر شما و بخاطر تشویق و حمایت تان در کار مورد نظرتان آنجا هستند, این در حالی است که شما هم آنها را تشویق و حمایت می کنید.

12. خودتان را به یک واسطه خلاق محدود نکنید

فقط به این خاطر که در نظر دارید نویسنده, نقاش و یا طراح بشوید, به این معنا نیست که همواره باید همین کارها را انجام بدهید. اگر احساس می کنید که می خواهید نواحی خلاقانه دیگری را هم اکتشاف کنید به خودتان اجازه اینکار را بدهید. زندگی خلاقانه به این معنی نیست که بصورت خستگی ناپذیر فقط یک کار خلاقانه را دنبال کنید, همه چیز مربوط به آزمایش و پیدا کردن چیزهایی که جواب می دهد می باشد.

13. دستاوردهای خلاقانه تان را به اشتراک بگذارید

همواره دستاوردهای خلاقانه تان را با دیگران به اشتراک بگذارید! سخت کار نموده اید تا بدان جا برسید و کار خوب شما نباید به رسمیت شناخته نگردد. با غرور و افتخار خلاقیت تان را به دیگران نشان بدهید.

14. اجازه بدهید خلاقیت تان در طول زمان تکامل پیدا کند

خلاقیت شما باید همواره در حال تغییر, رشد و تکامل باشد. خودتان را فقط به این خاطر که فکر می کنید سبک و یا حد و اندازه ای که همواره می توانید داشته باشید همین است, محدود نکنید. جادوی زندگی خلاقانه این است که می توانید آنرا در هر جهتی که خواستید راهنمایی کنید. اجازه بدهید خلاقیت تان با گذشت زمان تکامل پیدا کند, اینکار ممکن است که شما را شگفت زده کند.

15. یادتان نرود که حتما تفریح و سرگرمی هم داشته باشید (چونکه خلاقیت با سرگرمی و تفریح است که معنی پیدا می نماید!)

از قلم نیاندازید که از کاری که انجام می دهید لذت ببرید, خلاقیت با سرگرمی و تفریح است که معنی پیدا می نماید! اجازه بدهید تصورات تان وحشیانه به عمل در بیایند, با مواد مختلف آزمایش بکنید و زمانیکه فشار بروی شما خیلی زیاد می گردد, چیزی را فقط بخاطر لذتش بسازید. بدون هدف, بدون فشار - فقط خلاقیت تان را آزادانه به مرحله عمل در آورید!

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1486

به "چطور به فردی خلاق و مبتکر تبدیل شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور به فردی خلاق و مبتکر تبدیل شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید