13 راز ناگفته برای ازدواجی پیروز و پایدار

به گزارش دانشنامه آریایی، هیچ ازدواجی به طور کامل عالی و بدون مشکل نیست. زندگی زناشویی پستی ها و بلند ی ها زیادی دارد؛ با این حال زوج ها می توانند با انحام یک سری کارهای ساده کیفیت زندگی مشترکشان را افزایش دهند. فرقی ندارد تازه ازدواج نموده اید یا دست کم 20 سال از زندگی مشترکتان می گذرد، در هر صورت عشق و علاقه، صداقت، همدردی و محبت همگی می توانند تأثیر بسزایی روی زندگی زناشویی شما داشته باشند. اگر در پی روش هایی برای داشتن یک ازدواج پیروز هستید، مقاله درستی را برای خواندن انتخاب نموده اید . در مقاله امروز خبرنگاران مگ قرار است با معرفی 13 نکته مهم به شما در داشتن یک ازدواج پیروز و پایدار یاری کنیم. اگر زندگی مشترکتان برای شما اهمیت زیادی دارد و می خواهید تغییرات مثبتی را در زندگی زناشویی خود ایجاد کنید، تا سرانجام مقاله با ما همراه باشید .

13 راز ناگفته برای ازدواجی پیروز و پایدار

رمز و راز ازدواج پیروز چیست؟

اولین نکته ای که باید در نظر داشته باشید، تفاوت زوج ها با یکدیگر است. هیچ وقت خودتان را با زن و شوهرهای دیگر مقایسه نکنید. نکاتی که باعث استحکام پایه های زندگی مادرعظیم و پدرعظیم شما شده است، ممکن است برای زندگی مشترک شما جواب ندهد. اما این بدین معنی نیست که از زندگی دیگران درس نگیرید.

هر زندگی زناشویی پایدار رازهای خاصی دارد. زمانی که با این رازها آشنا شوید، برای کشف فرمول خوشبختی خود تحریک می شوید. در ادامه به 13 نکته مهم می پردازیم که در عین سادگی می توانند تأثیرات معجزه آسایی روی زندگی مشترک شما داشته باشند.

1. هیچ وقت قدرت جمله دوستت دارم را دست کم نگیرید

زن باشید یا مرد فرقی نمی نماید، در هر صورت همه ما از اینکه دیگران، به ویژه عزیزانمان به ما ابراز علاقه نمایند لذت می بریم. دوستت دارم عبارتی است که می تواند تغییر زیادی در زندگی مشترک ایجاد کند. زوج ها اوایل ازدواج زیاد به هم ابراز علاقه می نمایند و سعی می نمایند با کارهای مختلف مثل خرید هدیه و گل همدیگر را خرسند نموده و عشق و محبت خود را ثابت نمایند.

اما چند سال که می گذرد، ابراز علاقه بیشتر زوج ها فروکش می نماید و کمتر پیش می آید که زن و شوهر به یکدیگر ابراز علاقه کلامی نمایند. چند سال بعد از ازدواج، زن و شوهر حسابی درگیر مسائل مختلف می شوند و حتی ممکن است وقت کافی برای صحبت کردن با یکدیگر را هم نداشته باشند .

این موضوع می تواند باعث ایجاد تنش و استرس و در نتیجه مسائل زناشویی گردد. هیچ وقت از قدرت کلمات غافل نشوید. گفتن دوستت دارم به شریک زندگی می تواند به او ثابت کند برای شما مهم است و هنوز او را دوست دارید.

گفتن این جمله به همسر می تواند او را حسابی خرسند کند، حالا تصور کنید اگر این جمله را در حین دادن یک هدیه معنادار به او بگویید چه اتفاقات هیجان انگیز و مثبتی در زندگی مشترکتان خواهد افتاد!

2. به همسرتان کمک کنید

درست است که همه ما به تنهایی از پس انجام کارهای خود برمی آییم، اما اگر کسی به کمکمان بیاید، کارها آسان تر و سریع تر انجام خواهند شد. زمانی که به کسی کمک می کنید، به او ثابت می کنید که برایتان اهمیت دارد. زمانی که همسرتان مشغول انجام کاری است که به نظر می آید حسابی فکر او را درگیر نموده است، به او پیشنهاد کمک دهید.

مطمئن باشید که همسرتان حسابی از این کار خرسند می گردد. اگر همسرتان مشغول یک کار تخصصی است و شما نمی توانید به او کمک کنید، دست کم می توانید یک لیوان شربت خنک یا یک فنجان چای قند پهلو به او بدهید تا خستگی از تنش درآید. با همین کارهای ساده علاقه خود را به همسرتان نشان دهید.

3. کارهای خانه را تقسیم کنید

زمانه عوض شده است و دیگر کمتر کسی زن را متعلق به آشپزخانه و مرد را مسؤول کارهای بیرون از خانه می داند. زن و شوهر پا به پای هم برای داشتن یک زندگی بهتر و رفاه بیشتر کار می نمایند؛ پس این منصفانه نیست که فقط خانم ها کارهای خانه را انجام دهند. باید با همسرتان صحبت نموده و کارهای خانه را به نحو معقولانه ای بین خود و او تقسیم کنید.

زن و شوهر باید تا جایی که می توانند همدیگر را در کارهای خانه کمک نمایند. اگر اهل کمک کردن به همسر خود در انجام وظایف منزل نیستید، این کار را از هنین الان آغاز کنید. بلند شوید و به آشپزخانه بروید. اگر ظرفی در سینک وجود دارد، آن را بشویید. اگر میز ناهارخوری کثیف است، آن را تمیز کنید.

با انجام این کارهای ساده می توانید باری را از دوش همسر خود بردارید و محبت خود را به او نشان دهید . به هیچ وجه فکر نکنید که با انجام کارهای خانه جذبه و مردانگیتان به خطر میفتد. (باور کنید مردانی هستند که چنین تصوراتی دارند!) اگر خرسندی همسرتان برایتان از هر چیزی مهم تر است، به این باورهای بی پایه واساس توجه نکنید.

4. بیشتر روی نقاط قوت هم تمرکز کنید تا نقاط ضعف

افرادی که روی نقاط ضعف دیگران متمرکز می شوند، فقط اشتباهات و ضعف های آن ها را می بینند. یکی از رازهای مهم برای داشتن ازدواج پیروز، تمرکز روی نقاط قوت یکدیگر است. برخی از افراد عادت دارند مدام نقاط ضعف همسر خود را به روی او بیاورند. این بدترین کاری است که می توانید در حق زندگی مشترکتان انجام دهید. یادآوری مداوم مسائلی که قرار نیست هیچ وقت تغییر نمایند، هیچ دردی را دوا نمی نماید.

به طور مثال تصور کنید که همسرتان قد کوتاهی دارد یا به طور ژنتیکی لاغر است، این که مدام به او بگویید تو خیلی قد کوتاه هستی. چرا این قدر لاغری؟ نه تنها مسئله ای را حل نمی نماید، بلکه باعث ایجاد تنش و ناراحتی می گردد. همسر قدکوتاه یا لاغر شما قطعا ویژگی های مثبتی دارد ، چرا روی آن ها تمرکز نمی کنید؟

اینکه همسرتان برای اینکه شما و فرزندانتان آسایش داشته باشید دو شیفت کار می نماید، خانواده برایش در اولویت است، آخر هفته ها با وجود اینکه ترجیح می دهد در خانه استراحت کند و بخوابد شما را به گردش و مهمانی می رود، همه از نقاط قوت او به تعداد می فرایند. همین الان چند مورد از نقاط قوت همسرتان را (حتی اگر زیاد نیست) در نظر بگیرید و به او بگویید که خرسند هستید که او چنین ویژگی های مثبتی دارد.

برای داشتن یک ازدواج پیروز باید همسرتان را با تمام نقاط ضعف و قوتی که دارد بپذیرید و انتظارات واقع گرایانه ای از او داشته باشید. کارها را با توجه به نقاط قوت خود و همسرتان تقسیم کنید. برای مثال اگر شما در مسائل اقتصادی عملکرد بهتری دارید، امور اقتصادی را به دست بگیرید و اگر همسرتان در آشپزی مهارت دارد، اجازه دهید او مسؤولیت آشپزی را به عهده بگیرد.

5. قدردان کوشش های کوچک همسرتان باشید

قدردانی کلید داشتن یک ازدواج پیروز و پایدار است. اینکه همسرتان باک بنزین ماشینتان را پر می نماید، وقتی که مشغول کار هستید برایتان نوشیدنی می آورد، مهمانی آخر هفته را کنسل می نماید تا شما بتوانید استراحت کنید، همه این ها نشان دهنده عشق و علاقه او به شما هستند. حتما لازم نیست همسرتان یک گردن بند طلای 18 عیار یا ماشین آخرین مدل برایتان بخرد تا به علاقه او به خود پی ببرید! سعی کنید به ارزش معنوی کادو توجه کنید تا ارزش مادی آن.

6. مسائل کوچک را به غول های عظیم تبدیل نکنید

برخی از افراد عادت دارند از کوچک ترین مسائل یک فاجعه بسازند! این ها همان افرادی هستند که معمولا ازدواج پیروز ندارند. فراموش کردن را یاد بگیرید. اگر همسرتان یک اشتباه کوچک انجام داد، خودش به اشتباهش پی برد و از شما عذرخواهی کرد، او را ببخشید و این موضوع را فراموش کنید. لازم نیست تا آخر عمر این اشتباه را به خودتان و او یادآوری کنید. همه ما در زندگیمان اشتباهات زیادی می کنیم. مهم این است که از اشتباهات خود درس بگیریم.

اگر مدام همسرتان را به خاطر اشتباهاتی که در گذشته انجام داده سرزنش کنید، او دیگر در خصوص اشتباهات خود با شما صحبت نمی نماید و آغاز به پنهان کاری می نماید. این موضوع بعلاوه باعث می گردد به جای اینکه در سختی ها به شما پناه بیاورد، به سراغ افراد دیگر برود و در پی راه های دیگر برای تسکین غم و غصه خود بگردد.

ممکن است همسرتان حرفی را که به او گفته بود به کسی نگوید، به یکی از اعضای خانواده اش گفته است. حق دارید که از این موضوع ناراحت شوید، اما نباید بیش از حد شلوغ کاری کنید. اجازه ندهید مسائل جزئی تبدیل به فجایع وحشتناک شوند. سر یک فرصت مناسب با همسرتان درباره این موضوع صحبت کنید . به همسرتان بگویید که از این کارش ناراحت شده اید و از او بخواهید از این به بعد به خواسته های شما بیشتر احترام بگذارد. به همین سادگی می توانید این مشکل را حل کنید.

7 . اجازه ندهید دیگران در زندگی مشترکتان دخالت نمایند

بیشتر خانم ها و آقایان رابطه نزدیک و صمیمانه ای با مادر خود دارند، اما این بدین معنی نیست که مادرتان می تواند در تمام مسائل زندگی زناشویی شما دخالت کند و نظر دهد. به این موضوع توجه کنید که بیشتر افراد دوست ندارند کسی در زندگی مشترکشان دخالت کند و دوست دارند خودشان آن طور که صلاح می دانند زندگیشان را مدیریت نمایند.

گاهی اوقات آن قدر تحت تأثیر حرف های دیگران قرار می گیریم که نظر خودمان را فراموش می کنیم و طبق خواسته آن ها پیش می رویم. برترین روش برای دوری از دخالت اطرافیان در زندگی مشترک این است که درباره تمام مسائل زناشویی خود با آن ها صحبت نکنید.

8. مسائل کاری را با زندگی شخصی خود قاطی نکنید

شما برای آسایش و رفاه خانواده خود کار می کنید؛ بنابراین هیچ شکی نیست که شغل شما اهمیت خیلی زیادی دارد. اما نباید اجازه دهید که کار و زندگی شخصی با هم ترکیب شوند.

حتی اگر در منزل دورکاری می کنید، باید ساعات مشخصی را به کار کردن اختصاص دهید و بقیه وقت خود را با خانواده تان بگذرانید. برترین کار این است که هنگامی که دارید با خانواده تان وقت می گذرانید، موبایل و لپتاپ خود را خاموش کنید تا بتوانید فقط روی خانواده خود تمرکز کنید.

9. تغییرات را بپذیرید

هیچ چیز در زندگی ثابت باقی نمی ماند؛ بنابراین پذیرای تغییرات باشید. تقریبا همه چیز به مرور زمان تغییر می نماید و ما باید یاد بگیریم خودمان را با تغییرات ایجاد شده وفق دهیم. نمی توانید توقع داشته باشید که همسرتان دقیقا مثل 10 سال قبل رفتار کند. حتی خودتان هم مثل 10 سال قبل نیستید و تغییرات زیادی نموده اید؛ پس انتظارات غیرواقع گرایانه ای از همسرتان نداشته باشید.

آنچه امروز می خواهیم، ممکن است همان چیزی نباشد که چند سال قبل می خواستیم. نکته مهم این است که انعطاف پذیر باشیم و خود را با تغییرات به وجود آمده در زندگی وفق دهیم. برای داشتن یک ازدواج پیروز باید تغییرات همسر خود را بپذیرید.

10. مخاطب خوبی باشید

اگر می خواهید یک ازدواج پیروز داشته باشید، باید گوش دادن به حرف های همسرتان را بگیرید. همه زنان باید روی مهارت های گوش دادن خود کار نمایند؛ اما به طور ویژه به مردان توصیه می کنیم مهارت های خود را در این زمینه تقویت نمایند. خانم ها دوست دارند همسرشان مخاطب خوبی برای صحبت هایشان باشد.

اگر زمانی که همسرتان صحبت می نماید به او توجه نکنید و مشغول بازی با موبایل یا تماشای تلویزیون شوید، مطمئن باشید که شریک زندگیتان را ناراحت می کنید. بیشتر خانم ها دوست دارند درباره اتفاقات مختلفی که در طول روز برایشان رخ داده، با شریک زندگیشان صحبت نمایند . زمانی که همسرتان با شما حرف می زند، به او توجه کنید و با این کار به او ثابت کنید که چقدر برایتان اهمیت دارد.

11. با نظر مخالف همسرتان کنار بیایید

ازدواج پیروز به این معنی نیست که زن و شوهر در همه مسائل با هم موافق باشند. بیشتر زوج ها نظرات، دیدگا ه ها و باورهای متفاوتی دارند. برای اینکه ازدواج پیروزی داشته باشید، باید یاد بگیرید نظرات مخالف همسرتان را بپذیرید و این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی دو نظر مخالف وجود دارند، ضرورتا به این معنی نیست که یکی از آن ها غلط است، بلکه هر دو می توانند درست باشند.

نباید سعی کنید همسرتان را با خود هم نظر کنید، بلکه باید به نظر او (حتی اگر مخالف نظر شما است) احترام بگذارید. به یاد داشته باشید زوج هایی که ازدواج پیروز دارند، همواره به همدیگر احترام می گذارند و برای نظرات هم ارزش قائل هستند.

12. با یکدیگر وقت بگذرانید

نباید از اهمیت وقت گذراندن با همسر خود غافل شوید. متأسفانه افراد چند سال بعد از ازدواج وقت چندان زیادی با یکدیگر نمی گذرانند که این موضوع می تواند اثرات مخربی روی زندگی زناشویی داشته باشد. حتما باید زمانی را به وقت گذراندن با همسر خود اختصاص دهید. با همسرتان به پارک یا رستوران بروید و با یکدیگر حرف بزنید.

بعلاوه می توانید تنقلات مناسب را تهیه کنید و در خانه با یکدیگر یک فیلم زیبا ببینید . زمانی که در حال وقت گذراندن با همسر خود هستید، موبایل خود را خاموش کنید و اجازه ندهید هیچ چیز حواس شما را پرت کند. دست کم یک روز در ماه را باید به وقت گذراندن با شریک زندگی خود اختصاص دهید. با این کار رابطه تان بیش از پیش با همسرتان نزدیک می شوید.

13. از همسرتان تعریف کنید

زوج هایی که هر روز از یکدیگر تعریف می نمایند، کمتر گرفتار طلاق و جدایی می شوند. همه ما دوست داریم دیگران از ما تعریف نموده و ویژگی های مثبتمان را به ما یادآوری نمایند. زمانی که همسرتان به یک پیروزیت حتی کوچک مانند قبول شدن در آزمون رانندگی دست پیدا می نماید، از توانایی ها و مهارت های او تعریف کنید. وقتی که همسرتان یک غذای خوشمزه درست می نماید یا ارتقای شغلی می گیرد، از دستپخت او تعریف کنید. مطمئن باشید که او با شنیدن تعریف های شما حسابی خرسند می گردد.

کلام آخر

در این مقاله از خبرنگاران مگ 13 راز برای داشتن یک ازدواج پیروز را در اختیارتان قرار دادیم. برای اینکه ازدواج پیروز و پایداری داشته باشید، باید مخاطب خوبی باشید، روی نقاط قوت همسر خود تمرکز کنید و اجازه ندهید هیچ کس در زندگی مشترکتان دخالت کند. به نظر شما چه عواملی می توانند به داشتن یک ازدواج پیروز کمک نمایند؟ شما ازدواج خود را پیروز می دانید؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: happy wedding, marriage

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 مرداد 1400 بروزرسانی: 31 مرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1896

به "13 راز ناگفته برای ازدواجی پیروز و پایدار" امتیاز دهید

1 کاربر به "13 راز ناگفته برای ازدواجی پیروز و پایدار" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 راز ناگفته برای ازدواجی پیروز و پایدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید