کدام کشور اروپایی نزدیک ترین صنایع دستی به ایران را دارد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور گفت: ایتالیا نزدیک ترین صنایع دستی را در بین کشورهای اروپایی به ایران دارد و این نشان دهنده تأثیرگذاری شرق بر صنایع دستی و هنرهای سنتی اروپایی است.

کدام کشور اروپایی نزدیک ترین صنایع دستی به ایران را دارد؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، بهمن نامورمطلق درجلسه آنالیز نحوه حضور صنایع دستی ایران در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و هدایای میلان اعلام کرد: ما در این نمایشگاه به عنوان مهمان ویژه حضور داشتیم و سعی کردیم از این فرصت بهترین استفاده را ببریم و گام بزرگی را برای ارتقای صندلی صنایع دستی ایران برداریم. تبلیغات گسترده ای انجام دادیم به گونه ای که بعضی از بازدیدکننده ها سراغ غرفه های ایران را می گرفتند و بعضی از محصولات صنایع دستی ایران مانند حصیر با استقبال خریداران روبه رو شد.

او ادامه داد: همان گونه که در موضوعاتی مانند ثبت دهکده دنیای صنایع دستی، ایران پیشنهاد دهنده این طرح در شورای دنیای صنایع دستی بود، پیشنهاد مهمان افتخاری در نمایشگاه میلان نیز از سوی ایران بود و ما اولین مهمان افتخاری این نمایشگاه بودیم.

نامورمطلق سپس به ضرورت حضور مؤسسات بزرگ در نمایشگاه ها اشاره نمود و اضافه نمود: سیاست جدید ما فراوری در کارگاه های کوچک و فروش از سوی مؤسسات بزرگ در نمایشگاه های بین المللی است که یکی از نتایج حضور در نمایشگاه میلان است.

معاون صنایع دستی ادامه داد: رقابت پذیر کردن صنایع دستی، کاهش قیمت، توجه به طراحی های جدید، استفاده از ظرفیت سایت های فروش آنلاین برای برند کردن صنایع دستی، تبلیغات بیشتر و... از مهم ترین نتایجی است که از حضور ایران در نمایشگاه میلان به دست آمده است.

او گفت: نمایشگاه میلان برای ما یک تجربه تازه و اندوخته جدیدی است و برای خود من درس های آموزنده بسیار زیادی داشت. چراکه اولا شاهد حضور قدرت های نوظهور مانند نپال در این نمایشگاه بودیم که به هند تنه می زند و غرفه های این کشور از نظر رقابت پذیری در نمایشگاه میلان در حد هند بود.

نامورمطلق اضافه نمود: از طرفی دیگر شاهد حضور تایلند در این نمایشگاه به عنوان یک قدرت نوظهور بودیم که در حال رقابت با چین است. البته در کنار ما نیز کشوری مانند افغانستان حضور داشت که حضور این کشور البته خالی از اغراض سیاسی نبود و با حمایت های بعضی از کشورهای دیگر در این نمایشگاه حضور یافته بود بنابراین ما باید بیش از پیش آمادگی داشته باشیم.

او اعلام کرد: البته مفهومی که ما از صنایع دستی داریم با مفهومی که بعضی از کشورها درباره صنایع دستی دارند متفاوت است. به عنوان مثال نیمی از غرفه ها در نمایشگاه میلان مربوط به ایتالیا بود و نیمی دیگر متعلق به سایر کشورها بود که باز در این میان نیمی از غرفه های ایتالیا مربوط به صنایع غذایی بود.

معاون صنایع دستی کشور اضافه نمود: برداشتی که ما از صنایع دستی داریم با دیگر کشورها متفاوت است از این رو باید در مفهوم سازی صنایع دستی کوشش بیشتری کنیم.

نامورمطلق ادامه داد: ما باید از داشته های خود در خارج از کشور بیشتر استفاده کنیم. یکی از این داشته ها حضور ایران در جام دنیای 2018 روسیه است و باید از این فرصت بیش از پیش استفاده کرد.

افزایش صادرات با حضور در نمایشگاه های بین المللی

پویا محمودیان مدیرکل دفتر صادرات صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی نیز در این نشست گفت: یکی از اصلی ترین دلایل افزایش صادرات صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران حضور هنرمندان ایرانی در نمایشگاه های بین المللی است.

او اضافه نمود: در امسال هنرمندان ایرانی در 11 نمایشگاه بین المللی شرکت کردند که در این میان نمایشگاه میلان از اهمیت بالایی برای ما برخوردار است چرا که میلان دومین شهر پرجمعیت ایتالیا است و به دلایل اهمیت و صندلی این شهر شاهد برگزاری رویدادهای مهم در میلان هستیم.

محمودیان گفت: با توجه به حضور دو تیم فوتبال معروف ایتالیا در این شهر، نمایشگاه هایی با موضوعات صنایع دستی ورزشی نیز در میلان برگزار می گردد. این نمایشگاه یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های دنیا و بزرگ ترین نمایشگاه صنایع دستی اتحادیه اروپاست و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

او اضافه نمود: امسال شاهد مشارکت بالای هنرمندان و نیز شاهد استقبال بی نظیر بازدیدکنندگان از این نمایشگاه بودیم و در این نمایشگاه هنرمندانی از استان های تهران، البرز، اصفهان، سیستان وبلوچستان، هنرمندان و... شرکت کردند.

محمودیان گفت: نمایشگاه امسال دو ویژگی متفاوت داشت که حضور شرکت زبردستان در این نمایشگاه و معرفی خانه ایرانی به عنوان یک طرح تازه دو ویژگی متفاوت و نو از سوی ایران در این نمایشگاه به حساب می آید.

مدیرکل دفتر صادرات صنایع دستی در ادامه با اشاره به انتخاب ایران به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه توضیح داد: این موضوع از سال 1394 پیگیری شد و در سفر مسئولان نمایشگاه ها میلان با توجه به ظرفیت های صنایع دستی کشورمان مقرر شد ایران به عنوان مهمان افتخاری حضور یابد.

او در ادامه به استقبال رسانه ها از حضور ایران در این نمایشگاه اشاره نمود و اضافه نمود: خوشبختانه شاهد استقبال اهالی رسانه در داخل و خارج از کشور از این نمایشگاه بودیم و جا دارد از همه رسانه ها و خبرنگاران محترم برای پوشش مناسب خبری این رویداد تشکر کنیم.

عبادالرضا اسلامی مدیر گردشگری و صنایع دستی کانون دنیا گردی و اتومبیل رانی نیز در این نشست گفت: کانون دنیا گردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی آمادگی هرگونه همکاری برای برگزاری نمایشگاه های بین المللی را دارد و برای توسعه و ارتقای صندلی صنایع دستی ایران اعلام آمادگی می نماید.

در سرانجام این جلسه که صبح روز یکشنبه 10 دی ماه برگزار گردید از تعدادی از دست اندرکاران و هنرمندان برتر حاضر در نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و هدایای میلان تجلیل شدند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 628

به "کدام کشور اروپایی نزدیک ترین صنایع دستی به ایران را دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشور اروپایی نزدیک ترین صنایع دستی به ایران را دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید