کلومبو راه چاره ژاپن و هند برای مقابله با جاده ابریشم چین

به گزارش دانشنامه آریایی، ژاپن و هند به دنبال راه تازه ای برای مقابله با افزایش نفوذ چین در اقیانوس آرام هستند.

کلومبو راه چاره ژاپن و هند برای مقابله با جاده ابریشم چین

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به گزارش نیکی باتوجه به نقش بسیار مهم اقیانوس هند در تجارت بین الملل دولتهای ژاپن، هند و سریلانکا بر سر توسعه مشترک بندر کولومبو در سریلانکار موافقت کردند. هدف از این پروژه افزایش هجم کانتینرهای این بندر و توسعه حمل و نقل دریایی در منطقه جنوب آسیا و اطراف آن است.

این توافق پس از آن اجرا شده که چین با استفاده از پروژه های یک کمربند و یک جاده با هدف افزایش نفوذ در منطقه است. از سوی دیگر ژاپن نیز به دنبال ایفای نقشی مهم در منطقه و اجرای راهبرد اقیانوس آزاد اطلس و هند است. این سه کشور در تابستان یادداشت تفاهم این طرح را امضا خواهند کرد و کار بر روی این پروژه تا ماه مارس آینده شروع خواهد شد.

بزرگترین بندر سریلانکا که 90درصد از کالاهای دریایی این کشور به وسیله آن به خارج صادر می گردد اروپا، خاورمیانه، آفریقا و شرق آسیا را به یکدیگر متصل خواهد نمود. مقامات این سه کشور در حال مذاکره در سطح کارگروه هستند و انتظار می رود طرفین بر روی حجم و شکل پروژه تا تابستان به توافق برسند.

این حرکت درحالی انجام می گردد که چین مشغول گسترش نفوذ خود در اطراف اقیانوس آرام است. دولتهای غربی از نیروی محرکه چین در منطقه انتقاد نموده و معتقدند که سریلانکا پس از آنکه به دام قرض چین افتاد مجبور شد بندر هامبانتوتا در جنوب این کشور را به مدت 99 سال تحت اجاره چینی ها قرار دهد. همین انتقاد به پروژه های چین در مالدیو نیز وارد است.

دولت ژاپن نیز نگران است. یک منبع دولت این کشور گفت: اگر توسعه بندر کولومبو بیش از حد زمانبر گردد، محموله ها ممکن است به بندر هامبانتوتا انتقال یابند. با توجه به اینکه بخش اعظمی از محموله های دریایی ژاپن از اقیانوس آرام انتقال می یابد افزایش ظرفیت بنادر منطقه به بهبود امنیت کشتی ها و تانکرهای تجاری منجر خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 237

به "کلومبو راه چاره ژاپن و هند برای مقابله با جاده ابریشم چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلومبو راه چاره ژاپن و هند برای مقابله با جاده ابریشم چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید