آسانسور هیدرولیکی چیست؟

به گزارش دانشنامه آریایی، http://up.sakhtemanchi.com/uploads9894/157639992809460.mp3

آسانسور هیدرولیکی چیست؟

امروزه به دلیل ساخت آپارتمان ها و مجتمع های مرتفع استفاده از آسانسور امری ضروری میباشد. عدم وجود این وسیله در ساختمان های چند طبقه رفت و آمد افراد را سخت میکند و از ارزش ساختمان میکاهد. از بین انواع مختلف آسانسور که امروزه رواج یافته است میتوان به آسانسور هیدرولیکی اشاره نمود. این آسانسور در مقایسه با آسانسور معمولی فضای کمتری اشغال میکند و دارای مزیت هایی ست که باعث شده در ساخت ساختمان های مدرن با استقبال قابل توجهی رو به رو شود.

انواع آسانسور

آسانسور شیشه ای (آسانسور پانوراما)

به آسانسورهایی که طراحی کابین آن ها به صورت شیشه ای می باشد، آسانسور شیشه ای یا پانوراما گفته می شوند. این مدل آسانسور در دسته آسانسورهای لوکس در ساختمان سازی قرار می گیرد. استفاده از این مدل باعث ایجاد نمای زیبایی در ساختمان می شود.

آسانسور کارگاهی

همان گونه که از نام این آسانسور پیداست، استفاده از این آسانسور برای تسهیل عملیات کارگاهی مانند باربری در محیط های کارگاهی صورت می گیرد. آسانسور کارگاهی آلیماک، نمونه ای از برند های معتبر در ساخت این نوع آسانسور می باشد.

آسانسور کششی

این آسانسور از جمله قدیمی ترین و پر استفاده ترین مدل است که هم کاربرد خانگی و هم کاربرد تجاری دارد. در این آسانسورها برای جا به جایی از سیم بکسل، وزنه و فلکه استفاده می شود. نحوه عملکرد این بالابر بر اساس نیروی گیربکس و الکتروموتور است و کابین آن به واسطه چند رشته طناب فولادی که همان سیم بکسل است به وزنه تعادل وصل می شود.

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیکی به آسانسوری گفته میشود که با نیروی فشار روغن کار میکند. این نوع آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای کششی فضای کمتری در ساختمان اشغال نموده و احتیاج به موتورخانه در بالا ندارند. آسانسورهای هیدرولیکی برای طول راستا پایین و ظرفیت های بالا کاربرد دارند و نیرو و بار عمودی بر اسکلت ساختمان وارد نمینمایند.

در آسانسور هیدرولیکی عامل تامین نماینده نیروی محرکه, جک و پاوریونیت است. عملکرد این آسانسور به نحوی ست که با تحت فشار قرار دادن روغن, نیروی رانش ایجاد شده و به جک های هیدرولیکی منتقل و باعث حرکت آسانسور میشود. سیستم محرکه این نوع آسانسورها به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی میشود. در سیستم مستقیم برای جا به جایی کابین, جک مستقیما به یوک کابین متصل میشود و در سیستم غیر مستقیم, جک به وسیله حرکت سیم بکسل متصل به یوک کابین موجب جا به جایی آن میشود.

انواع درب آسانسور

به طور کلی درب آسانسور از لحاظ مکانیکی به درب ساده (لولایی)، درب نیمه اتوماتیک و درب اتوماتیک آسانسور تقسیم بندی می شوند.

درب لولایی آسانسور

درب های لولایی نمونه ای از ساده ترین و ارزان ترین انواع درب آسانسور شناخته می شود. اگرچه قیمت پایین این نوع درب به نسبت درب های دیگر را می توان از مزایای آن دانست، اما استفاده از آن ها معایبی نیز به همراه دارد. برای مثال عدم کنترل در بسته شدن ناگهانی آن ها و یا باز شدن 90 درجه آن که باعث اشغال فضا می شود، از معایب استفاده از این مدل درب می باشد.

درب آسانسور سانترال

درب های سانترال به درب هایی گفته می شوند، که از وسط باز می شوند.

درب آسانسور تلسکوپی

درب های آسانسور تلسکوپی نمونه ای از درب های اتوماتیکی هستند که از یک طرف باز می شوند.

قطعات آسانسور

از جمله قطعاتی که در هنگام ساخت آسانسور باید تهیه و مورد استفاده قرار گیرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تابلو برق سه فاز، تراولینگ کابل، جعبه رویزیون، وزنه تعادل، سیم بکسل، قلاب سر بکسل، ریل راهنما، تابلو فرمان، پشت بند، انکودر، لقمه، براکت، فلکه هرزگرد، گاورنر، کفشک، الکترو سیگنال، قفل درب لولایی، مگنت درب باز کن برقی، آرام بند، کرپی سیم بکسل، بافر ضربه گیر، بست تراول کابل، پایه موتور گیربکس، لاستیک زیر مورتور، درب، شالتر، پاراشوت، کلید قارچی، میکروسونیچ غلطکی، روغندان، پریز صنعتی، شستی ها، سنسور درب، سنسور اورلود، درب نیمه اتوماتیک، درب تمام اتوماتیک کابین و کابین.

مراحل نصب آسانسور

به طور کلی نصب آسانسور شامل مراحل زیر می باشد:

 • تهیه نقشه
 • آماده سازی کف چاله آسانسور
 • عملیات آهن کشی چاه آسانسور
 • دیوارکشی اطراف چاه
 • ایجاد موتورخانه
 • دورچینی درب طبقات
 • اجرای کابل کشی و نصب تابلو برق سه فاز

مزایای نصب آسانسور هیدرولیکی در ساختمان

 • این نوع آسانسور قابلیت نصب شیشه در سه وجه کابین را دارا میباشد.
 • قطع برق باعث توقف آسانسور نمیشود.
 • به دلیل حذف قاب وزنه, کابین فضای کمتری اشغال میکند.
 • در این نوع آسانسور از نیروی جاذبه زمین برای پایین آمدن آسانسور استفاده میشود. به همین دلیل مصرف انرژی بسیار کم است و آسانسور با سرعت بیشتری پایین می آید.
 • ضریب ایمنی این آسانسور بالا میباشد.
 • آسانسور هیدرولیکی دارای توان و نیروی بالا برنده قوی و راندمان مکانیکی عالی با هزینه کم میباشد.
 • این آسانسور موثرترین وسیله برای حمل بارهای سنگین است.

محدودیت های استفاده از آسانسور هیدرولیکی

 • یکی از محدودیت های آسانسورهای هیدرولیکی سرعت بالا است، به همین دلیل همواره برای سرعت های زیر 1 متر بر ثانیه استفاده می شوند.
 • قدرت مورد احتیاج برای موتور آسانسور هیدرولیکی بیشتر از آسانسورهای کششی ست, بنابراین برای انتقال برق به موتورخانه باید از کابل های برقی که متناسب با قدرت موتور است استفاده شود. این امر مانع از افت ولتاژ برق میشود.
 • انرژی پتانسیل آسانسورهای هیدرولیکی در هنگام پایین آمدن تبدیل به انرژی جنبشی شده و بخشی از آن به حرارت تبدیل میشود که این امر درجه حرارت روغن را بالا میبرد.
 • هزینه نصب و نگهداری یکی از مسائل قابل توجه در اغلب سیستم های هیدرولیکی ست. در سیستم جک مدفون که احتیاجمند حفر چاله های عمیق است, سوراخ کردن زمین برای نصب آسانسور احتمال خطر برخورد با موانع زیرزمینی را در پی دارد و هزینه های جانبی بر عهده خریدار است.

مقررات و الزامات نصب آسانسور هیدرولیکی

بر اساس کتاب مبحث 15 مقررات ملی ساختمان، الزامات نصب آسانسور هیدرولیکی به توضیح زیر می باشند:

 • اگر سیستم مستقیم استفاده شود، جک باید از شیر اطمینان مخصوص برخوردار باشد. اما در صورت استفاده از سیستم غیر مستقیم، نه تنها شیر اطمینان مخصوص باید تعبیه شود بلکه تدابیر ایمنی ویژه برای جلوگیری از سقوط آسانسور به دلیل پاره شدن سیم بکسل طبق استاندارد شماره 6303-2 سازمان ملی استاندارد ایران نیز باید اندیشیده شود.
 • اگر بیشتر از یک جک به منظور جا به جایی آسانسور استفاده شود، آن ها باید به گونه ای به یکدیگر مرتبط باشند که فشار روغن آن ها همواره برابر باشد.
 • اگر آسانسور هیدرولیکی از نوعی انتخاب شود که حفر چاه برای استقرار جک در آن ضروری باشد، پیش بینی های لازم جهت حفر آن باید به عمل آید.
 • چاه جک باید از مقاومت لازم در برابر نفوذ آب برخوردار باشد و با دقت شاقولی 25 میلی متر در ارتفاع 3 متر اجرا شود.
 • سایر الزامات نظیر محاسبه تعداد، ظرفیت و جا به جایی که برای آسانسورهای کششی مقرر شده، برای آسانسورهای هیدرولیک نیز ضروری است.

کاربرد آسانسور هیدرولیکی

 • پارکینگ های طبقاتی کوچک و بزرگ
 • ساختمان های مسکونی دو، سه، چهار، و پنج طبقه
 • بیمارستان های کوچک، کلینیک ها، ساختمان های بهداشتی تا سه طبقه
 • آسانسورهای خانگی که با برق تک فاز کار می نمایند
 • آسانسورهای مسافری, باری در فروشگاه ها تا سه طبقه

سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. بهتر است این کار را در بازه های زمانی مرتب انجام داده و نسبت به برطرف خرابی آسانسور در اسرع وقت اقدام نمایید. این کار از ایجاد هرگونه خطرات ناشی از استفاده آسانسور جلوگیری به عمل می آورد.

قیمت آسانسور و درب آسانسور

قیمت آسانسور به نوع کابین، نوع موتور به کار رفته در ساخت آسانسور، ظرفیت آسانسور و تعداد طبقات ساختمان بستگی دارد.

برای مشاهده قیمت آسانسور و قیمت درب آسانسور اینجا کلیک کنید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 793

به "آسانسور هیدرولیکی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسانسور هیدرولیکی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید