بایدها و نبایدهای خوردن برنج

به گزارش دانشنامه آریایی، در این بسته دانستنی های پزشکی درباره فواید و مضرات خوردن برنج و علل احساس طعم فلز در دهان خواهیم گفت.

بایدها و نبایدهای خوردن برنج

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، در این گزارش جدیدترین دانستنی های روز پزشکی که هر روز با آن سر و کار دارید را دنبال می کنیم .

طعم فلز در دهان

معمولا طعم فلز در دهان به دلیل مصرف داروهای مختلفی است که افراد مصرف می نمایند. وقتی که بدن داروها را هضم می نماید، این مواد آزاد شده و در بزاق دهان دفع می گردد، در نتیجه به فرد احساس طعم فلز دست می دهد. در بیشتر مواقع مصرف داروهایی مانند قرص آهن، روی، کروم موجب ایجاد طعم فلز در دهان می شوند. خشکی دهان هم می تواند موجب اشتباه یا احساس مزه فلز در دهان گردد. تغییرات در احساس مزه به هنگام بارداری هم شایع است. معمولا این تغییرات در جوانه های چشایی ممکن است به علت بعضی از تغییرات هورمونی باشد که به هنگام بارداری رخ خواهد داد .

افراد اگر به خوبی به بهداشت دهان و دندان خود توجه ننمایند، احساس طعم فلز خواهند داشت. تمیز نکردن دندان ها ممکن است منجر به ژنژیویت یا پیوره گردد. گرفتگی و خلط مرتبط با عفونت های تنفسی ممکن است یکی از علل احساس مزه فلز در زبان باشد. یکی از عوارض جانبی مسمومیت با جیوه، احساس طعم فلز در دهان است. قرار دریافت در معرض جیوه به علت کار کردن در محیطی صنعتی یا به وسیله خوردن ماهی آلوده به متیل جیوه، ایجاد می گردد. قطعا شناختن بعضی از علائم مسمومیت با جیوه بسیار مهم است تا بدانید که چه موقع به پزشک احتیاج دارید .

لکه های سفید روی ناخن

لکونشی عارضه ای ست که طی آن خطوط یا نقاط سفید رنگی بر روی ناخن های دست یا پا ظاهر می گردد. این نوع عارضه در تمام سنین دیده می گردد و هرگز نشانه بیماری خطرناکی نیست. این عارضه بسیار شایع و کاملا بی ضرر است. برای بعضی از افراد، لکه های سفید عمدتا بصورت نقاط کوچک و پراکنده ای در تمام ناخن ها ظاهر می گردد .

لکه های سفید ممکن است بزرگتر و در تمام طول ناخن کشیده شده باشند. این لکه ها ممکن است روی یک یا چند ناخن ظاهر شوند. لکونشی ضربه ای به صورت لکه های سفید کوچک بر روی ناخن ها وجود دارند. تکه های پوستی سفید لکودرم در زیر ناخن گاهی اوقات لکونشی جزئی را ایجاد می نمایند. لکونشی را می توان به دو نوع واقعی یا آشکار تقسیم بندی کرد. این لکه های سفید با رشد ناخن به سمت بیرون رشد می نمایند. لکونشی ظاهری، در ناحیه ناخن بر رنگ آن اثر می گذارد .

شایع ترین علل لکونشی صدمه به ناخن است. این صدمه ها در اثر ضربه یا برخورد به ناخن یا انگشت هم رخ خواهد داد. مانیکور و پدیکور زیاد یا استفاده از ژل یا ناخن های آکریلیک هم می تواند به ناخن صدمه وارد نمایند. این نوع صدمه در بچه ها بیشتر شایع است و معمولا علت لکه های سفید روی ناخن گاز دریافت ناخن ها، مانیکور، صدمات روزمره، کفشی که خیلی کوچک موجب صدمه غیر طبیعی به ناخن ها می شوند .

در نتیجه این صدمات، لکه همراه با ناخن به سمت بیرون رشد خواهد نمود. بعضی از مسمومیت ها یا داروها هم می توانند موجب لکونشی شوند. دارویی که برای عفونت های باکتریایی مانند عفونت های پوستی، سپتیسمی و عفونت های مجاری ادراری استفاده می گردد. درمان این لکه های سفید به علت آن بستگی دارد. روش های مختلفی وجود دارد تا پزشک علل این نوع عارضه را آنالیز کند مانند میکولوژی که در آن قارچ و ناخن گیرها برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شوند و نمونه برداری از ناخن ها است. اگر افراد به پزشک مراجعه گردد جای نگرانی برای درمان آن وجود ندارد .

چه کسانی باید برنج بخورند؟

برنج پخته در افراد گرم مزاج، فراوری حرارت و در افراد رطوبتی ، ایجاد رطوبت می کند. افراد مبتلا به بیماری های مختلف بهتر است در زمان ناخوشی خود کمتر از برنج مصرف نمایند. پزشکان مصرف برنج را در حالت سلامتی کامل تجویز خواهند کرد. چون باعث طول عمر و صحت مزاج خواهد شد. برنج دارای مقدار زیادی ویتامین B است. خوردن برنج موجب خواب راحتی می گردد، البته در حالی که در ساعات اولیه شب خورده گردد. برنج می تواند به درمان پیچش شکم، زخم روده، اسهال خونی، امراض کلیه و مثانه یاری کند .

چرا باید به سمت چپ خود بخوابید

خوابیدن به سمت چپ، باعث می گردد تا فیلتر مایع لنفاوی بهتر در بدن کار کند، زیرا سمت چپ بدن ما غالبا سمت جریان لنفاوی است. این نوع خوابیدن می تواند به هضم غذا و کاهش سوزش معده یاری کند. خوابیدن به سمت چپ می تواند به روند دفع مواد زائد بدن از مغز و کاهش درد کمر یاری کند .

خوابیدن به سمت چپ ممکن است به دلیل گرانش، بهتر باشد. به طور خاص، دراز کشیدن به سمت چپ اجازه می دهد که مواد زائد به راحتی از روده بزرگ به راست روده حرکت کند. خوابیدن به سمت چپ، اجازه می دهد تا معده و پانکراس به طور طبیعی معلق باشند که می تواند پخش آنزیم های پانکراس و سایر فرایندهای گوارش را حفظ کند. البته این نوع خوابیدن به زنان باردار بیشتر توصیه می گردد زیرا موجب گردش خون مناسب قلب در آنها خواهد شد، زیرا جاذبه می تواند زهکشی لنفاوی را بهبود دهد و گردش خون آئورت را از قلب دور کند .

منبع:باشگاه خبرنگاران

،

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 575

به "بایدها و نبایدهای خوردن برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای خوردن برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید