بحران قره باغ به انتها می رسد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، توافق میان ارمنستان و آذربایجان با وساطت پوتین و همکاری اردوغان، ممکن است نقطه پایانی بر اختلافی سی ساله بگذارد.

بحران قره باغ به انتها می رسد؟

جهت دریافت خدمات طراحی سقف شیبدار ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

مهسا مژدهی: روز یکشنبه وبسایت انگلیسی میدل ایست آی خبر از توافقی قریب الوقوع در منطقه قره باغ داد که در آن موقع به نظر دور از دسترس می آمد. اما دوشنبه شب، معین شد که در پشت پرده، خبرهایی وجود داشته و با وجود اینکه توپخانه ها هنوز به کار خود ادامه می دادند، توافقی برای آتش بس به ابتکار روسیه و ترکیه در کار بوده است.

نخست وزیر ارمنستان دوشنبه گفت که توافقنامه ای را با سران روسیه و آذربایجان برای انتها دادن به جنگ در قره باغ امضا نموده است. این توافق مردم ارمنستان را خشمگین و آذربایجانی ها را خوشنود کرد.(در خصوص این قرارداد اینجا بخوانید) تصاویر اعتراضات مردم ارمنستان برای از دست دادن مناطقی که پیش از این ارمنی ها در خاک آذربایجان در دست داشتند، نشان می داد که تصمیم پاشینیان، هوادار چندانی در کشورش ندارد. برخلاف آن الهام علی اف که این روزها از دستاوردهای نظامی آذربایجان سرخوش است، توانست با امضای این توافق قلب مردمش را به دست بیاورند.

توافق چطور رخ داد؟

روز 18 آبان آذربایجان از آزادسازی شهر شوشا اطلاع داد. این شهر بعد از بیست و هشت سال به یاری نظامیان آذربایجان آزاد شد. در همان روز حرف از پیشنویس یک توافق به میان آمد که بر اساس آن ارمنستان باید از بعضی از نقاط قره باغ عقب نشینی کند. در بامداد سه شنبه کرملین گفت که ساعاتی قبل الهام علی اف و نیکول پاشینیان به همراه ولادیمیر پوتین، بیانیه ای را مبنی بر اعلام آتش بس کامل و برطرف تمام خصومت ها در منطقه درگیری قره باغ از ابتدای بامداد 10 نوامبر (امروز سه شنبه) به وقت مسکو امضا کردند. پیش از اینکه خبری از توافق باشد، تماس تلفنی میان اردوغان و پوتین، باعث شد که همکاری ها رسمی تر و جهت دار تر گردد. پیش از این آنکارا و مسکو با رویکردی خصمانه نسبت به یکدیگر با مساله قره باغ برخورد می کردند. اما به نظر می رسد با تلفنی که اردوغان به کرملین زد، یخ ها بین دو طرف آب شده و راهی برای حل مساله و یکسره کردن شرایط پیدا شد.

موضوع استقرار نیروهای حافظ صلح را ساعتی بعد خود پوتین گفت. او در بیانیه ای گفت: براساس توافقنامه امضا شده بین سه طرف، جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در مواضع خود متوقف و نیروی حافظ صلح فدراسیون روسیه در امتداد خط تماس در قره باغ و جمهوری ارمنستان مستقر می گردد.

پیش از آن رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین روسای جمهور ترکیه و روسیه در تماس تلفنی روز شنبه خود درباره مولفه های پیش نویس طرح آتش بس بین باکو و ایروان به مصاحبه پرداخته بودند.

این توفق در حالی به امضا رسید که دو کشور یکی از مرگ بارترین درگیری ها را از سی سال گذشته تا به امروز تجربه نموده اند. گفته می گردد بیش از هزار نفر در این درگیری ها کشته شده اند. حالا بر اساس امضای مقامات آوارگان و پناهندگان به خاک قره باغ و مناطق مجاور تحت کنترل کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برمی گردند و تبادل اسرای جنگی، سایر افراد بازداشت شده و اجساد کشته شدگان انجام می گردد. کنترل ارتباطات و حمل و نقل، با یاری مقامات سرویس مرزبانی روسیه انجام می گردد.

خشم مردمی در ارمنستان

به محض اینکه خبر توافق میان اذربایجان و ارمنستان منتشر شد، مردم خشمگین ارمنستان به خیابان ها آمدند و مستقیما به سمت ساختمان های دولتی رفتند. آنها حتی توانستند ماموران پلیس را عقب برانند و وارد ساختمان دولت شوند. این باعث شد تا نگرانی هایی بابت یک کودتا یا شورش ایجاد گردد. اما ساعتی بعد معترضان کمی آرام گرفتند. نخست وزیر ارمنستان در بیانیه خود برای اعلام توافق گفته بود: توافقنامه ای را با رئیس جمهور روسیه و آذربایجان برای انتها دادن به جنگ در قره باغ امضا کردم. او افزود: تصمیمی گرفتم که برای همه مان سخت است. آتش بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است. این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی کنیم که باخته ایم و این شروع عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود.

اعتراض آنها بر این بود که چرا نخست وزیر این کشور ناگهانی تن به از دست دادن مناطق تحت تصرف ارمنستان در خاک آذربایجان داده است؟ نیکول پاشینیان ساعتی بعد از این توافق گفت که او به اصرار نظامیان تن به این شرایط داده است. این در حالیست که رئیس جمهور این کشور بی اطلاع از چنین تصمیمی به حاشیه رانده شده بود و همین موضوع سوالاتی را پیش می آورد که آیا پاشینیان دست به کودتایی علیه رئیس جمهور زده است؟ این حواشی تا جایی پیش رفت که بعضی گفتند پایشینیان از ارمنستان گریخته است. اما این شایعه به سرعت رد شد.

برخلاف آنچه که در ارمنستان گذشت، در خاک آذربایجان شهروندان این کشور به خیابان ها آمدند تا حصول توافق را جشن بگیرند.

رئیس جمهور آذربایجان با تأکید بر پیروزی کشورش در جنگ قره باغ، درباره مفاد توافق اجرا شده گفت: از 10 نوامبر ساعت 00:00 آتش بس کامل در قره باغ کوهستانی اعلام می گردد.کنترل استان آغدام از 20 نوامبر به آذربایجان واگذار خواهد شد. تمامی آوارگان رانده شده قره باغ و مناطق اطراف به وطن خود باز خواهند گشت. دولت ارمنستان، آزادی و امنیت حمل و نقل میان جمهوری خودمختار نخجوان و جمهوری آذربایجان را تأمین خواهد نمود. علی اف با تأکید بر ایجاد ساز و کاری برای حفظ صلح در قره باغ با مشارکت ترکیه و روسیه، عنوان داشت: نیروی حافظ صلح روسیه به مدت 5 سال در قره باغ کوهستانی حضور خواهند داشت، در صورت عدم اعتراض طرفین حضور نیروهای حافظ صلح قابل تمدید خواهد بود.

ماجرای واسطه گری روسیه و ترکیه چه بود؟

به نظر می رسد این روسیه و ترکیه بودند که باعث شدند علی اف و پاشینیان به یک توافق رضایت دهند. دو طرف تا آخرین لحظات پیش از اعلام این اتفاق دست از گگرددن آتش به سوی یکدیگر برنداشته بودند. با این حال پوتین و اردوغان، که اولی به ارمنستان و دومی به آذربایجان نزدیک است، دو طرف را وادار کردند تا فکری به حال قره باغ بکنند.

از سوی دیگر ارمنستان پس از پیش روی های آذربایجان دیگر نیروی زیادی برای دفاع از مناطقی که در آن حضور داشت، در خود نمی دید. به همین دلیل است که مردم در این کشور اعصبانی هستند و توافق را نوعی شکست از سوی ارتش می دانند که باعث شده مناطقی که بخشی از جمعیت آن ارمنی هستند، بدون اینکه خود مختاری آن تامین گردد، دوباره بعد از دهه ها به دست آذربایجان بیفتد.

بیشتر بخوانید:

پاشینیان: به اصرار ارتش توافق را امضا کردم

در توافقنامه انتها جنگ قره باغ چه نوشته شده؟/ارمنستان:دردناک است/روسیه:نیروهای صلح مستقر می کنیم

پیشنهاد تازه اردوغان به پوتین برای حل مناقشه قره باغ

312 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1408

به "بحران قره باغ به انتها می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران قره باغ به انتها می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید