برندگان چالش ناسا معرفی شدند

به گزارش دانشنامه آریایی، ناسا دو گروه پژوهشی را به اسم برندگان اول و دوم چالش خود برای ارائه و مهندسی بافت های زنده معرفی کرد.

برندگان چالش ناسا معرفی شدند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از اسپیس، دانشمندان توانسته اند بافت پرورش یافته کبد را به مدت 30 روز با پیروزیت در آزمایشگاه زنده نگه دارند. این کار به اسم بخشی از چالش ناسا موسوم به Vascular Tissue Challenge اجرا شده است.

ناسا در سال 2016، رقابتی را شروع کرد تا گروه های پژوهشی را پیدا کند که می توانند بافت های اندام انسان را به صورت درون کشتگاهی، به منظور پیشرفت پژوهش و کارآیی پزشکی ارائه دهند. اکنون این آژانس فضایی، دو برنده را در این چالش معرفی نموده است.

این دو گروه پژوهشی که از موسسه ویک فارست (Wake Forest Institute) آمریکا هستند، پیروز شدند صندلی های اول و دوم این رقابت را با دو رویکرد متفاوت برای ابداع بافت کبد انسان در آزمایشگاه به دست بیاورند.

جیم رویتر (Jim Reuter)، از مدیران بخش فناوری فضایی ناسا گفت: نمی توانم بگویم که این پیروزیت چقدر چشمگیر است. هنگامی که ناسا این چالش را در سال 2016 شروع کرد، ما مطمئن نبودیم که برنده ای وجود داشته باشد. اگر روزی در خصوص نخستین پیوند عضو بشنویم و تصور کنیم که ممکن است ناسا نقشی در تحقق آن داشته باشد، شاهد یک مورد استثنایی خواهیم بود.

هر دو گروه برنده، از فناوری چاپ سه بعدی برای ابداع بافت خود استفاده کردند. براساس قوانین این چالش، گروه ها باید بافت ابداع شده را به مدت 30 روز زنده نگه می داشتند اما برای مهندسی بافت و زنده نگه داشتن آن باید مواد مغذی و اکسیژن را به آن انتقال می دادند و ضایعات را خارج می کردند. این فرآیند در بافت های زنده، به وسیله رگ های خونی صورت می گیرد اما انجام دادن آن به صورت مصنوعی، کار دشواری است.

هر دو گروه با استفاده از مواد گوناگون و طرح های متفاوت چاپ سه بعدی، چارچوب های ژل مانندی برای بافت خود ابداع کردند که کانال هایی را برای عبور اکسیژن و مواد مغذی در بر داشت. پژوهشگران توانستند جریان یافتن مواد مغذی را به واسطه رگ های خونی مصنوعی بدون نشت کردن برقرار نمایند.

نخستین گروهی که توانست آزمایش خود را با بافت مهندسی شده و براساس قوانین چالش تکمیل کند، گروه موسوم به وینستون (Winston) است که یک جایزه 300 هزار دلاری دریافت خواهد نمود و این فرصت را هم خواهد داشت تا پژوهش های بیشتری را بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) انجام دهد.

گروهی که در صندلی دوم قرار گرفته است،گروه WFIRM نام دارد و یک جایزه 100 هزار دلاری را دریافت خواهد نمود.

این چالش هنوز سرانجام نیافته است. در حالی که دو برنده کنونی با جوایز خود به خانه می فرایند، دو گروه دیگر به رقابت برای صندلی سوم می پردازند که جایزه آن هم 100 هزار دلار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1836

به "برندگان چالش ناسا معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان چالش ناسا معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید