بعیدی نژاد: بعضی به دروغ مدعی دادن ضمانت های سنگین به انگلیس برای آزادی آدریان دریا شدند

به گزارش دانشنامه آریایی، سفیر ایران در لندن با اشاره به اظهارات رئیس دولت جبل طارق درباره نفتکش آدریان دریا مطرح کرد: بعضی که نمی توانستند آزادی نفتکش را در سایه اقتدار سیاسی و دیپلماتیک ایران باور نمایند، به دروغ مدعی سپردن ضمانت های سنگین ایران نزد دولت انگلیس شدند.

بعیدی نژاد: بعضی به دروغ مدعی دادن ضمانت های سنگین به انگلیس برای آزادی آدریان دریا شدند

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در صفحه توئیترش نوشت: آقای فابیان پیکاردو رئیس دولت جبل طارق تاکید نموده است که ایران اعلام نموده بود که نفت ایران به مقصد کشور تحت تحریم اتحادیه اروپا نخواهد رفت، اما تعهدی به ما نداده بود که نفت ایران از سوریه سر در نیاورد. لذا با فروش نفت به شرکت خصوصی حتی اگر نفت از سوریه سر دربیاورد نمی توان ایران را متهم به نقض موضع رسمی خود کرد. ⁦

وی اضافه نمود: لازم می دانم این شرح را اضافه کنم که اظهارات آقای پیکاردو موید همان مواضع و شرحات اعلام شده از سوی کشورمان می باشد. وقتی مقامات انگلیس و جبل طارق بعد از تصمیم به برطرف توقیف نفتکش، به تعهد ایران اشاره کردند، بعضی از معاندین که نمی توانستند آزادی نفتکش در سایه اقتدار سیاسی و دیپلماتیک ایران را باور نمایند، این تعهد را، به دروغ، به سپردن ضمانت های سنگین ایران نزد دولت انگلیس و زد و بند سیاسی تفسیر کردند.

بعیدی نژاد گفت: ولی امروز خوشحالیم که برای همه کاملا معین شد که منظور طرف انگلیسی از تعهد ایران همان اظهارات رسمی و متن یادداشت رسمی سفارت ایران بوده است و معین شد که ایران نفت خود را به یک شرکت خصوصی در دریا فروخته که این هم نقض اظهارات رسمی مقامات کشور مورد اشاره در یادداشت سفارت نمی باشد.

به گزارش فارس، فابیان پیکاردو وزیر ارشد دولت محلی جبل طارق، بامداد شنبه ادعاها مبنی بر اینکه ایران با تحویل محموله نفت کشتی آدریان دریا به سوریه به تعهدات خود عمل ننموده را رد کرد و گفت: تصاویر نشان می دهند که این نفت انتها به سوریه رسیده، ولی معنایش این نیست که ایران تعهداتش را نقض نموده است.

پیکاردو افزود: ما تعهدی مبنی بر اینکه این نفت به سوریه نرود از ایران نگرفتیم. دولت ایران متعهد شد که آن محموله نفت را به شرکت های تحت تحریم اتحادیه اروپا نمی فروشد.

پیش تر رسانه ها مدعی شده بودند ایران هنگام آزادی نفتکش آدریان دریا به دیوان عالی جبل طارق تعهد داده 2 میلیون بشکه نفت خام این کشتی را تحویل سوریه نخواهد داد.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن روز چهارشنبه (20 شهریور) بعد از دیدار با وزیر خارجه انگلیس نوشت: در جلسه امروز با وزیر خارجه انگلیس، تاکید شد که اقدام مقامات انگلیس علیه نفتکش حامل نفت ایران خلاف حقوق بین الملل بود.تحریم های اتحادیه اروپا قابل تعمیم به کشورهای ثالث نیست.علیرغم تهدیدات بیشمار آمریکا، نفتکش (آدریان دریا) نفت خود را در دریا به یک شرکت خصوصی فروخت و تعهدی را هم نقض ننموده است. (اینجا بخوانید)

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران اخیرا در اظهاراتی از فروش نفت آدریان دریا در دریا اطلاع داد و درباره تخلیه محموله نفتکش آدریان دریا عنوان نموده بود: از همان ابتدا اعلام کردیم مقصد را ما مشخص می کنیم و همین کار را نیز انجام دادیم و ما محموله را در سطح دریا فروختیم و اقدامات حقوقی، سیاسی و دیپلماتیکی که لازم بود این نفتکش به راه خود ادامه دهد و محموله اش را تا آخر به مقصد برساند نیز صورت گرفته است.

نفتکش آدریان دریا که پیش از توقیف گریس 1 نام داشت، 13 تیر ماه از سوی تفنگداران دریایی انگلیس در جبل طارق توقیف شد. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را راهزنی دریایی انگلیس خواند و بر برطرف توقیف هر چه سریعتر آن تاکید نمود. این نفتکش بالاخره 24 مرداد ماه آزاد شد.(جزییات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 396

به "بعیدی نژاد: بعضی به دروغ مدعی دادن ضمانت های سنگین به انگلیس برای آزادی آدریان دریا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعیدی نژاد: بعضی به دروغ مدعی دادن ضمانت های سنگین به انگلیس برای آزادی آدریان دریا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید