بیمه زائران اربعین چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، سانحه پیش آمده برای دو دستگاه اتوبوس حامل زائران ایرانی اربعین، معین تکلیف پوشش بیمه ای آسیب دیدگان و جان باختگان حوادث اربعین را بیش از پیش ضروری ساخت.

بیمه زائران اربعین چگونه محاسبه می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، امسال نیز مانند سال های گذشته، تعداد زیادی از زائران اربعین در آستانه این روز راهی کشور عراق شدند، اما این رویداد گاهی با حادثه هایی تلخ نیز همراه است.

امسال در پی وقوع دو حادثه تصادف برای دو اتوبوس حامل زائران ایرانی در خاک عراق، پنج نفر کشته و 53 تن مصدوم که مصدومان این دو حادثه به مراکز درمانی آبادان و خرمشهر منتقل شدند.

عزیمت به یک کشور خارجی در هر صورتی ممکن است مشکلاتی را برای مسافران ایجاد کند و به همین دلیل، شرکت های بیمه، بیمه هایی را تحت عنوان بیمه مسافرتی به مسافران و به ویژه زائران اربعین ارائه می نمایند که هزینه اندکی هم دارد.

ستاد مرکزی اربعین در امسال از زائران خواسته است که برای سفر به کشور عراق در این ایام در سامانه سماح متعلق به این ستاد ثبت نام نمایند.

بر اساس آنچه در این سامانه ذکر شده، برای مراسم اربعین سال 1398 زائران می توانند تا 30 صفر امسال قمری، بدون احتیاج به اخذ ویزا و به شرط ثبت نام در سامانه سماح همراه با گذرنامه معتبر با حداقل شش ماه اعتبار جهت زیارت اربعین امام حسین(ع) وارد کشور عراق شوند.

در این اطلاعیه آمده است که ثبت نام در سامانه سماح و پرداخت هزینه های مصوب به منزله قرار دریافت تحت پوشش خدمات بیمه ای و درمانی در داخل خاک عراق خواهد بود.

حال آن که بعضی زائران بدون ثبت نام در این سامانه و دریافت خدمات بیمه ای به این کشور عزیمت نموده اند و این در حالی است که ستاد مرکزی اربعین ورود به خاک کشور عراق را مشروط به ثبت نام در سامانه سماح نموده است، اما به نظر می رسد که نظارت دقیقی بر ثبت نام زائران در این سامانه وجود ندارد.

از سوی دیگر، با توجه به اینکه افراد برای سفر اربعین باید به صورت انفرادی اقدام به ثبت نام در این سامانه نمایند، بعضی از این زائران اطلاعات کافی از نحوه ثبت نام و دریافت پوشش بیمه ای ندارند؛ در واقع نمی دانند که می توانند خود را تحت پوشش بیمه ای قرار دهند یا حتی در این سایت ثبت نام نمایند.

شرکت سهامی بیمه ایران که طرف قرارداد با سامانه سماح برای بیمه مسافرتی اربعین است، تاکید نموده که پوشش بیمه ای هریک از بیمه شدگان در مسیرهای زمینی از فاصله 50 کیلومتری پایانه های مرزی رسمی جمهوری اسلامی ایران شروع و در طول مدت اقامت در شهرهای نجف اشرف، کربلای معلی، کاظمین، سامراء و مسیرهای منتهی به آن ها ادامه خواهد داشت و 24 ساعت پس از خروج بیمه شده از خاک عراق و ورود به کشور پایان می یابد.

این شرکت همچنین خاطرنشان نموده است: حق بیمه اعمال شده برای تعهدات بیمه ای مذکور در مقابل بیش از 510 میلیون تومان پوشش بیمه ای تنها 15 هزار تومان است که این حق بیمه با حداکثر تخفیفات ممکن و پذیرش همه سهم ها و هزینه های مقرر از جمله هزینه های اجرایی در داخل و خارج از کشور، اتکایی و ... در چارچوب ضوابط فنی و قانونی بیمه مرکزی مشخص و نظر گرفته شده است و نسبت به سال گذشته به رغم افزایش تعهدات بیمه گر، حق بیمه افزایش نیافته است.

همچنین محمد رضایی، سرپرست شرکت سهامی بیمه ایران با بیان اینکه پوشش بیمه زائران اربعین شامل پوشش بیمه های عمر زمانی (فوت به هر علت)، فوت یا نقص عضو و از کارافتادگی دائم در اثر حادثه و نیز درمان است، گفت: همچنین علاوه بر استقرار کارشناسان بیمه ایران در مراکز بهداشتی و درمانی عراق برای پوشش بیمه درمان، تیم های پرداخت خسارت سیار بیمه شخص ثالث برای خودروها در مناطق مرزی و جاده های منتهی به گذرگاه های مرزی ایران و عراق مستقر شده اند.

اما این خدماتی است که بیمه ایران به بیمه شدگان زائران اربعین ارائه می دهد و این در حالی است که افرادی که تحت پوشش بیمه ای قرار ندارند، خدمات بیمه ای شامل حالشان نخواهد شد.

پس از حادثه تلخ اتوبوس، روابط عمومی بیمه ایران در اطلاعیه ای بیان کرد: همه زائران اربعین حسینی که در سامانه سماح ثبت نام نموده اند، تحت پوشش بیمه ایران قرار دارند و متأسفانه چند تن از زائران اربعین بر اثر تصادف در دم جان باخته اند که پس از شناسایی و احراز هویت اجساد، در صورت ثبت نام در سامانه سماح، مشمول پرداخت غرامت فوت بر اثر حادثه به مبلغ دو میلیارد ریال خواهند شد و هزینه های انتقال پیکرهای آنان به شهر محل اعزام نیز توسط بیمه ایران پوشش داده می گردد.

شرکت بیمه ایران در اطلاعیه خود با تاکید بر اینکه عوامل این شرکت در نقاط مختلف عراق و مسیرهای تردد زائران ایرانی از چهار گذرگاه مرزی تا شهرهای نجف، بغداد و کاظمین مستقر بوده و بلافاصله پس از اعلام حادثه خدمات درمانی خود را شروع نموده اند، آورده است: هزینه های درمان مصدومان این حوادث رانندگی در بیمارستان های عراق، انتقال آنان به ایران و شهر محل اعزام و درمان در کشورمان تا سقف 270 میلیون ریال تحت پوشش این شرکت واقع شده است.

به این ترتیب، مصدومان و جان باختگانی که در این حادثه بوده، اما تحت پوشش بیمه ای نبوده اند، خدمات بیمه ای شامل حال شان نخواهد شد.

بنابراین با توجه به احتمال وقوع سوانح دیگر در این سفر زیارتی با وجود اختیاری بودن پوشش بیمه ای، ضروری است تمامی زائران نسبت به دریافت خدمات بیمه ای از شرکت های بیمه اقدام نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 566

به "بیمه زائران اربعین چگونه محاسبه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیمه زائران اربعین چگونه محاسبه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید