تغییر رفتار پر مصرف ها با اصلاح تعرفه های برق

به گزارش دانشنامه آریایی، تهران (پانا) - مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق با اشاره به اصلاح تعرفه های برق مطرح نمود که بخشی از مشترکان پرمصرف و فوق پرمصرف نسبت به تغییر الگوی مصرف خود اقدام کردند.

تغییر رفتار پر مصرف ها با اصلاح تعرفه های برق

به گزارش وزارت نیرو، عبدالامیر یاقوتی، مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق اضافه نمود: یکی از عوامل مدیریت مصرف، نرخ برق است البته عوامل دیگری نیز وجود دارد و بنا بر آمارهای موجود پس از اعمال تعرفه گذاری نو، بخشی از مشترکان پرمصرف و فوق پرمصرف نسبت به تغییر الگوی مصرف خود اقدام کردند.

وی ادامه داد: در فصول گرم معمولا مصرف برق افزایش پیدا می نماید و محدودیت های موجود باعث می گردد که روش های بهتر مصرف مدنظر قرار گیرد.

یاقوتی اضافه نمود: مقدار مصرف برق 80 درصد مشترکان در فصل گرم سال کمتر از الگوی مصرف است و 15 درصد مشترکان برابر الگوی مصرف و 5 درصد مشترکان نیز بیش از دو برابر الگوی مشخص شده برق مصرف می نمایند که این اعداد نشان می دهد با رعایت بعضی موارد ساده می توان الگوی مصرف را رعایت کرد.

این مقام مسوول گفت: تجهیزات سرمایشی، یخچال و فریزرها، وسایل صوتی و تصویری و روشنایی 4 مولفه اصلی مصرف برق مشترکان در یک دوره یک ماهه است.

وی با بیان اینکه 85 درصد مشترکان در تهران از کولر آبی استفاده می نمایند، ادامه داد: درباره وسایل سرمایشی نکته های مختلفی وجود دارد، در اقلیم هایی مانند تهران، کولرگازی و داکت اسپیلت، باعث مصرف بیش از مقدار می گردد و کسانی که از این نوع وسایل سرمایشی استفاده می نماید قطعا نمی توانند الگوی مصرف را رعایت نمایند.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق اعلام کرد: در زمان ساخت و ساز اگر شرایط به نحوی باشد که با ایزوله بودن فضا شاهد خروج انرژی از واحد مسکونی نباشیم، در این شرایط کولرگازی راندمان بهتری نسبت به سایر تجهیزات دارد اما به علت رعایت نکردن اصول علمی برای جلوگیری از ورود گرما و خروج انرژی در زمان ساخت واحد مسکونی، شاهد اتلاف انرژی فراوان در این بخش هستیم، بنابراین کولرهای آبی که سیکل بادی را دنبال می نمایند به لحاظ مصرف انرژی شرایط بهتری را برای اقلیم خشک تهران و اقلیم های مشابه آن دارد.

یاقوتی گفت: از مشترکانی که کولرگازی استفاده می نمایند، نمی توان انتظار داشت گه الگوی مصرف را رعایت نمایند، هرچند کولرهای گازی برچسب انرژی دارند اما با آنالیز های اجرا شده به این نتیجه رسیدیم که بسیاری از کولرهای گازی موجود در بازار از راندمان مصرفی خوبی برخودار نیستند.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق اضافه نمود: در سال های گذشته با در نظر گرفتن مقدار مصرف در بخش یخچال و فریزرها، راندمان مصرف افزایش یافته است اما در بعضی از منازل یک یخچال قدیمی تر هم وجود دارد و این یخچال قدیمی با مصرف معادل یک یخچال سایدبای ساید، نقش مهمی در عبور مصرف مشترکان از الگوی مصرف دارد.

وی اضافه نمود: در مورد مشخص الگوی مصرف به ریز موارد آن می توانم اشاره کنم اما زمانی که الگوی مشخص شده پوشش بالایی از مشترکان یعنی بالغ بر 75 درصد مشترکان را شامل می گردد، نشان می دهد الگوی مصرف به درستی انتخاب شده است.

وی ادامه داد: مهمترین بحث در این موارد تجهیزات اضافی و دقت در مصرف انرژی مانند لامپ، هود و هواکش است که معمولا بدون احتیاج روشن می ماند.

یاقوتی بیان نمود: نحوه مصرف و راندمان تجهیزات نقش مهمی در مقدار مصرف دارد و در صورتی که این موارد رعایت نگردد، اثرات مثبت ناشی از راندمان مصرف را کاهش خواهد داد.

مدیرکل امور انرژی و مشتریان صنعت برق مطرح نمود: میانه مصرف مشترکان پرمصرف، 450 کیلووات ساعت در ماه و معادل یک و نیم برابر الگوی مصرف است و در صورتی که این مصرف کم گردد نه تنها کمبودی نخواهیم داشت بلکه شاهد مازاد فراوری هم در شبکه خواهیم بود.

به گفته وی رسیدن به این هدف با اندک رعایت مصرف مانند خاموش کردن 2 ساعته کولرگازی یا لامپ اضافه محقق خواهد شد.

یاقوتی با بیان اینکه رعایت الگوی مصرف مانع از افزایش صعودی قیمت ها خواهد شد، اظهار کرد: آگاهی از مقدار مصرف، نقش مهمی در رعایت الگوی مصرف دارد، بعضی از مشترکان با داشتن کنتور هوشمند به صورت لحظه ای مقدار مصرف خود را رصد خواهند کرد، خوشبختانه در سال های گذشته با استفاده از فناوری های ایجاد شده، برچسب هایی QRCOD بر روی کنتور برق چسبانده شده که با اسکن آن وارد صفحه کاربری می گردد و با خوداظهاری و یا عکس از کنتور مقدار برق مصرف شده را اعلام و در کنار آن مقدار مصرف و هزینه برق مصرفی خود را آنالیز می نمایند.

مدیرکل امورانرژی و مشتریان صنعت برق مطرح نمود: یکی از عوامل مدیریت مصرف، نرخ برق است البته عوامل دیگری نیز وجود دارد و بنا بر آمارهای موجود پس از اعمال تعرفه گذاری نو، بخشی از مشترکان پرمصرف و فوق پرمصرف نسبت به تغییر الگوی مصرف خود اقدام کردند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 خرداد 1401 بروزرسانی: 22 خرداد 1401 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2195

به "تغییر رفتار پر مصرف ها با اصلاح تعرفه های برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر رفتار پر مصرف ها با اصلاح تعرفه های برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید