جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشات منتشر گشته، جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است.

جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است

مریم جلالی در بازدید از موزه فرش گفت: فرش به عنوان صنعت مادر حاصل سلیقه، دانش، قصه گویی، اسطوره و روایتهایی است که فرهنگ ما برای ما به ارمغان داشته است، باید تمام تلاشمان را انجام دهیم و بتوانیم از این داشته، گنجینه غنی و میراث فرهنگی کشورمان حفاظت و حراست کنیم که فقط یک محصول نیست بلکه یک فرهنگ است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اضافه نمود: از خود محصول گرفته تا میراث ناملموسی که تولیدش، رنگرزی و آواهای کاری زنان با سلیقه و دانشمندی است که گره بر گره این فرش گذاشتند تا به امروز ما رسیده است.

وی شرح داد: به نظر من صنایع دستی می تواند از موضوعات، موتیف ها، قصه ها و نقش های فرش های ایرانی بهره مند شود و به آن را به محصولات امروزی متصل کند.

جلالی گفت: جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است و این مسئولیت ما را بسیار سنگین تر می کند. فرش با سایر محصولات صنایع دستی پیوند دارد، آن نقشی که در فرش بکار گرفته شده است همان نقش نیز در کاسه سفالی، گنبد، پارچه ها، دستبافته ها، گلدوزی ها و رودوزی ها نیز استفاده شده است. باید این پیوستار فرهنگی را حفظ کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور تأکید کرد: فرش ریشه فرهنگ ایرانی است که با گره بر گره اش صبوری می آموزد و با ترکیب بندی و نقشش زیباشناسی دارد. همچنین سلامت فرش با ارگانیک بودن و برخاسته بودن از محصولات بومی اش بود. بنابراین یک بسته کامل فرهنگی است که حوزه های اجتماعی، مالی و سیاست را در بر میگیرد.

وی بیان کرد: روایتهای تازه ما از فرش باید آن را به مرزهای جهانی که مشتری بالفعل دارد و همچنان مزیت رقابتی محسوب می شود، وصل کند. تمام تلاشمان این است بتوانیم همگرایی فرهنگی را بین فرش به عنوان صنعت مادر و صنایع دستی به عنوان میوه های این فرهنگ برقرار کنیم.

منبع: همگردی
انتشار: 10 فروردین 1402 بروزرسانی: 10 فروردین 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2357

به "جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهان در برابر فرش ایرانی سر خم کرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید