حاتم بخشی اتحادیه اروپا در قالب اراسموس پلاس ، تفاهم نامه های دانشگاه های ایران با اروپا شامل چه تعهداتی است؟

به گزارش دانشنامه آریایی، اتحادیه اروپا در قالب برنامه اراسموس پلاس که تنها یکی از پروژه های علمی بین المللی این اتحادیه به شمار می رود، با پرداخت یاری هزینه تحصیلی، دانشجویان و استادان جهان را جذب می نماید.

حاتم بخشی اتحادیه اروپا در قالب اراسموس پلاس ، تفاهم نامه های دانشگاه های ایران با اروپا شامل چه تعهداتی است؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

گروه دانشگاه خبرنگاران- عرفان توانا؛ * بخش مهمی از توسعه علم به وسیله ارتباط پژوهشگران و دانشمندان امکان پذیر است. شاید بتوان گفت که یکی از شرط های لازم برای بقای علم و انتقال آن به نسل آینده و همچنین دستیابی به بخش های جدید علم، به وسیله ارتباط امکان پذیر بوده است. همانطور که نهضت ترجمه در قرن 2 هجری توانست بخش مهمی از علم را از کتابخانه های خاک گرفته رومی ها یا هندو ها و چینی ها به عربی ترجمه کند و در اختیار مسلمانان قرار دهد، درخشش تمدن اسلامی در طول تاریخ از مرز چین تا ساحل اقیانوس اطلس در غرب آفریقا، به وسیله ارتباط دانشمندان بود؛ چنانکه گاهی ابن سینا یا ابوریحانی بیرونی در مرز های شرقی تمدن اسلامی، نظریه ای جدید می دادند و این نظریه را دانشمندانی در مرز های غربی به چالش می کشیدند و خبرش به ابن سینا می رسید!

پس از آنکه اروپایی ها راه خصمانه را برای آشنایی با تمدن های شرقی برگزیدند و جنگ های صلیبی را به راه انداختند، باز هم با دانشمندان و کتابخانه های بزرگ اسلامی ارتباط برقرار کردند و با ترجمه، دانش را به اروپا انتقال دادند. اکنون هم یکی از نکات مهم در اعتبارسنجی علمی هر دانشگاه یا مرکز علمی، به روز بودن آن است و این امر بدون ارتباط علمی امکان پذیر نیست و همین به روز نبودن یک دانشگاه، می تواند چالشی جدی برای آن ایجاد کند.

اما شکل ارتباطات علمی استادان و دانشجویان در این زمانه با کشور های دیگر تفاوت پیدا نموده است. با اینکه به نظر می رسد مرجع علمی در قرن حاضر کشور های اروپایی یا آمریکا باشند، اما در سراسر دنیا دانشمندانی در شهر های کوچک و بزرگ کشور های مختلف مشغول به پژوهش هستند و چه بسا به دستاوردی جدید دست یابند که در آزمایشگاه های توسعه یافته اروپایی به دست نیاید. اروپایی ها این موضوعات را به خوبی می دانند و با بهانه حمایت از پژوهش های علمی و توسعه دانش، برنامه هایی برای جذب علم از سراسر دنیا طراحی نموده اند.

اراسموس پلاس؛ بورس آموزشی با امکانات جذاب

اتحادیه اروپا چند سالی است با عنوان ساماندهی به پروژه های دانشگاهی و ارتباطات بین المللی دانشگاه های دنیا با کشور های عضو این اتحادیه، برنامه بورس آموزشی را ایجاد نموده است. هدف این برنامه ساماندهی تبادل دانشجو بین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط دنیا است. نکته قابل توجه این است که اتحادیه اروپا این برنامه را در قالب بورس آموزشی تحت حمایت خود طراحی نموده است.

براساس این برنامه، دانشجویان یا استادان دانشگاه می توانند با تحصیل در خارج از کشور به وسیله اراسموس پلاس، مهارت های ارتباطی، زبانی و بین فرهنگی خود را تقویت نموده و با گسترش مهارت خود با موفقیت وارد بازار کار آینده شوند. طی این برنامه دانشجویان می توانند در دوره های کوتاه مدت در دانشگاه های اروپایی تحصیل نمایند و از مزایا و امکانات آن دانشگاه ها بهره مند شوند.

از نکات مهمی که درباره این برنامه مطرح است اینکه جامعه دانشگاهی کشور ما برای گذراندن دوره های کوتاه مدت پژوهشی یا آموزشی در کشور های عضو اتحادیه اروپا نه تنها هزینه ای پرداخت نمی نمایند، بلکه می توانند یاری هزینه برای تأمین بلیط رفت و برگشت به کشور مقصد و همچنین هزینه های اقامت را دریافت نمایند. گفته می گردد میزان این یاری هزینه ها هم بستگی به هزینه های زندگی در کشور مقصد و فاصله بین دو کشور دارد.

مشارکت گسترده دانشگاه های ایران در اراسموس پلاس

بیشتر دانشگاه های ایران در این پروژه با اتحادیه اروپا تفاهم نامه همکاری امضا نموده اند که شامل تبادل دانشجو و استاد و همچنین انجام پروژه های دانشگاهی می گردد.

مثلا دانشگاه یزد در قالب این برنامه، تفاهم نامه همکاری با دانشگاه رومانی امضا نموده است. براساس این توافقنامه اعضای هیات علمی دانشکده های نساجی تا سال 2021 به مدت یک ترم تحصیلی می توانند در دانشگاه های معین شده کشور رومانی تحصیل نموده و هزینه تحصیل خود را از اتحادیه اروپا دریافت نمایند.

بیشتر بخوانید:

شش دانشجوی دانشگاه کردستان به siauliu college لیتوانی اعزام می شوند

نمایندگان دانشگاه کنستانتین اسلواکی با ریاست دانشگاه مازندران دیدار و تبادل نظر کردند

اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ از بورس اتحادیه اروپا بهره مند می شوند

تفاهم نامه همکاری دانشگاه یزد و دانشگاه های رومانی و ترکیه امضا شد

یا همین چند روز پیش بود که سرپرست دانشگاه علم و فرهنگ از اختصاص نخستین بورس اراسموس پلاس به این دانشگاه اطلاع داد. به گفته سیدسعید هاشمی از آخر آبان، یعنی چند روز دیگر، 20 نفر از استادان و دانشجویان دکتری این دانشگاه به اتریش اعزام می شوند و در دانشگاه IMC مشغول تحصیل و پژوهش خواهند شد.

در دانشگاه بیرجند این برنامه از سال گذشته شروع شده و سال جاری تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با اتحادیه اروپا، تمدید شده است.

حسین نویدی نیا، مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه بیرجند به خبرنگار دانشجو گفته است که سال گذشته یک دانشجوی علوم ورزشی و یک استاد در رشته مهندسی مکانیک در قالب اراسموس پلاس به کشور های اروپایی اعزام شده اند.

به گفته نویدی نیا، این افراد از حمایت اقتصادی اتحادیه اروپا برای تحصیل در اروپا برخوردار می شوند. اما او به خبرنگار ما درباره اینکه اتحادیه اروپا در برابر هزینه هایی که برای دانشجویان در کشور های اروپایی انجام می دهد، چه انتظاری از ما دارد، گفت: ما هم در صورت اعزام استاد یا دانشجو برای شرکت در همایش های یا سیمنارها، امکانات اسکان و پذیرایی از آنان را فراهم می کنیم.

این موضوع در دانشگاه های بزرگ و حتی صنعتی هم پررنگ است. مثلا از دانشگاه صنعتی اصفهان در قالب این برنامه 8 دانشجو و 4 استاد در کشور های اتحادیه اروپا مشغول به تحصیل و پژوهش هستند. این موضوع را سیما فاخران، مدیر دفتر همکاری های بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان به خبرنگار ما گفته است.

به گفته او دانشگاه صنعتی اصفهان عملکرد خوبی به عنوان مرجع همکاری های علمی ایران و سوییس از خود نشان داده است. دانشگاه های پاسایو و فرایبورگ در آلمان، تورینو در ایتالیا، مالاگا در اسپانیا و Enib در فرانسه، دانشگاه های هدف استادان و دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان هستند.

فاخران در مورد تعهدات این دانشگاه به اتحادیه اروپا می گوید: ما متعهد شده ایم که در تحقیقات تراز اول دنیا با اتحادیه اروپا مشارکت داشته باشیم، همچنین بستر تبادل استاد و دانشجو و پذیرش دو جانبه محققان فراهم گردد، تولیدات مشترک علمی داشته باشیم و هرآنچه که در برنامه های اراسموس پلاس است.

اتحادیه اروپا مراکز پژوهشی علمی و بین المللی کلانی را ایجاد نموده و با کشور های متعددی ارتباطات علمی گسترده ای دارد. مرکز پژوهش های هسته ای اروپا نیز از دیگر بهانه های اروپایی ها برای جذب دانش از سراسر دنیا است.

پروژه سرن، برنامه اراسموس پلاس و ارتباطات علمی کشور های اروپایی با دانشگاه های ایران، در توسعه دانش و به روز بودن علم در مراکز علمی ایران بسیار اهمیت دارد. اما همچنان این سوال مطرح است که این حاتم بخشی های اتحادیه اروپا برای پژوهشگران ایرانی از کجا نشأت می گیرد و سودی که از این بخشش ها نصیب اروپایی ها می گردد، چقدر است؟

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 573

به "حاتم بخشی اتحادیه اروپا در قالب اراسموس پلاس ، تفاهم نامه های دانشگاه های ایران با اروپا شامل چه تعهداتی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاتم بخشی اتحادیه اروپا در قالب اراسموس پلاس ، تفاهم نامه های دانشگاه های ایران با اروپا شامل چه تعهداتی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید