درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی در 5 دقیقه

به گزارش دانشنامه آریایی، چطور/ گاهی اوقات با زیاده روی در خوردن یا بدقلقی های معده دچار نفخ شکم می شویم. این حالت اصلا خوشایند نیست. نفخ شکم که بعضی اوقات با درد هم همراه است، ریشه در مسائل گوارشی و تغذیه دارد. مثلا از دلایل آن می توان به مصرف مواد غذایی نامناسب برای بدن، پرخوری، تجمع بیش از حد گاز در دستگاه گوارش یا وجود مسائلی مرتبط با عضلات دستگاه گوارش اشاره کرد. درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی می تواند به داشتن بدنی سالم و نشاط بیشتر کمک کند.

درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی در 5 دقیقه

گام نخست: ورزش های هوازی

یکی از روش های کاهش نفخ شکم، انجام ورزش های هوازی ساده ای مانند: پیاده روی و دویدن آرام، دوچرخه سواری و… است. این ورزش ها باعث خروج و دفع گاز از دستگاه گوارش می شوند و نمی گذارند که تجمع باد و نفخ شکم به حالتی دردناک بدل شود. ضمن اینکه به بهبود عملکرد دستگاه گوارش هم کمک می کنند. پس بهتر است حدود 30 دقیقه را برای انجام حرکات خفیف تا متوسط در طول روز کنار بگذارید.

گام دوم: تمرینات یوگا

1. حرکت گربه-گاو

بسکمک از تمرینات ورزش یوگا در کاهش نفخ شکم و بهبود هاضمه مؤثر هستند. در این ورزش با ایجاد فشردگی و کشیدگی در ناحیه روده به تحرک بیشتر آن کمک می شود. برای انجام این ورزش باید:

چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و دست ها را کاملا زیر شانه ها و پاها را زیر لگن قرار بدهید. ستون فقرات و گردن هم باید در حالتی خنثی باشند.

در این تمرین ورزشی، مرکز بدن در انجام حرکت کاملا درگیر می شود. باید دست و پاها را روی زمین قرار بدهید و با بیرودن دادن ناحیه ستون فقرات به سمت سقف، اجازه بدهید تا کمرتان، حالت گِرد پیدا کند و در حین حرکت، سر هم رو به زمین و در راستای ستون فقرات قرار داشته باشد. بدن را در این حالت به مدت 10 ثانیه نگه دارید.

برای درگیر کردن عضلات شکم، سعی کنید شکم را به سمت زمین متمایل کنید و کمر را بر خلاف حالت قبلی به سمت زمین به داخل بکشید و با آن حالت منحنی ایجاد کنید. گردن را خنثی نگه دارید، شانه ها را در حین حرکت ناحیه شکم، با هم هماهنگ تکان بدهید و این حرکت را به مدت 10 ثانیه انجام بدهید.

این حرکت را سه بار و به مدت یک دقیقه تکرار کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1230

به "درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی در 5 دقیقه" امتیاز دهید

1 کاربر به "درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی در 5 دقیقه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان نفخ شکم با حرکات ورزشی در 5 دقیقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید