در وسایل نقلیه عمومی سکوت کنید!

به گزارش دانشنامه آریایی، برخی از متخصصان و مقامات اسپانیایی از مردم خواسته اند که در اتوبوس و مترو سکوت کنند چرا که با کمتر حرف زدن، ذرات معلق کمتری از دهان خارج می شود و امکان سرایت ویروس نیز کمتر می شود.

در وسایل نقلیه عمومی سکوت کنید!

به گزارش خبرنگاران، شاید شما هم متوجه شده باشید که از زمان شیوع ویروس کرونا، مردم کمتر در وسایل نقلیه عمومی حرف می زنند. به خصوص در ساعات کاری که اتوبوس ها و قطارها پر هستند و مسافران گاه تنگ هم ایستاده اند، این سکوت محسوس تر است.

اکنون در اسپانیا برخی مقامات از جمله یک وزیر در بارسلونا پیشنهاد کرده اند که مسافران در اتوبوس و مترو حرف نزنند. این پیشنهاد در حالی مطرح شده که در اسپانیا نیز مانند سایر کشورها زدن ماسک در وسایل نقلیه عمومی اجباری است.

با این حال این مقامات مردم را دعوت به سکوت در وسایل حمل و نقل عمومی کرده و در عین حال تاکید کرده اند که این یک دستور یا اجبار نیست بلکه تنها یک توصیه است.

استدلال این افراد این است که کسی که حرف نمی زند طبعا ذرات معلق کمتری را در هوا پراکنده می کند.

رابطه بلند حرف زدن و شیوع ویروس

اتوبوس و قطار به طور معمول و به دلیل سر و صدای خود این وسایل نقلیه جای شلوغ و پر سر و صدایی است. به همین دلیل کسانی هم که در آنجا حرف می زنند، ناخودآگاه صدایشان بلندتر است و گاه حتی با فریاد سخن می گویند؛ صرف نظر از این که با تلفن صحبت کنند یا حضوری.

ماریا کروز، پژوهشگر شورای عالی تحقیقات علمی در اسپانیا تایید کرده که برای کم کردن خطر ابتلا به کرونا بهتر است ساکت بمانیم.

به گفته او، بین میزان بلند بودن صدا هنگام حرف زدن و تعداد ذراتی که به هوا پرتاب می شوند رابطه معناداری وجود دارد. کسی که داد میزند 50 برابر بیشتر از کسی که سکوت کرده اند ذرات معلق به هوا می فرستد. پس بهترین کار این است که سکوت کنیم.

نتایج تحقیقات دانشگاه مون پلیه که در اواخر ماه سپتامبر منتشر شد نیز تاثیرات صحبت کردن بر میزان انتشار ویروس را نشان می داد. نتیجه این بود که قطرات کوچکی که هنگام صحبت کردن پخش می شوند به راحتی تا دو متر و در زوایایی 40 تا 50 درجه از دهان شخص متکلم می توانند حرکت کنند. هر چه زمان صحبت کردن طولانی تر و استفاده از حروف بی صدا بیشتر باشد این تاثیرگذاری نیز بیشتر است.

تهویه هوا برای مقابله با ذرات معلق

چیزی که ثابت شده این است که تهویه هوا برای جلوگیری از انتشار ذرات معلقی که ما با تنفس به اطراف پراکنده می کنیم بسیار موثر است. اداره محیط زیست آلمان یک ماه پیش توصیه کرد برای این که بهتر بتوان میزان خطر شیوع ویروس را تخمین زد، در ساختمان های عمومی دستگاه سنجش گاز دی اکسید کربن نصب شود.

در متروهای کلان شهر بارسلون در کاتالانیای اسپانیا نیز به گفته اپراتورهای مترو، وسایل تهویه هوا هر دو و نیم دقیقه هوای داخل مترو را به طور کامل عوض می کنند. اما مشکل اینجاست که متروها و اتوبوس های بسیار کمی مجهز به چنین سیستمی هستند.

به گزارش دویچه وله، این توصیه که در اماکن عمومی سکوت کنیم شاید اغراق آمیز به نظر بیاید اما در موقعیت فعلی، کمی اغراق بد نیست. در نهایت هدف این است که با هر وسیله ممکن شانس کمتری به ویروس برای انتقال و جابه جایی داده شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1441

به "در وسایل نقلیه عمومی سکوت کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در وسایل نقلیه عمومی سکوت کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید