رشد قیمت مسکن متوقف می گردد؟

به گزارش دانشنامه آریایی، براساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت املاک مسکونی شهر تهران در اسفند ماه 1399، بهای متوسط آپارتمان های فروخته شده در تهران طی اسفند ماه 1399 بیش از 3 درصد نسبت به بهمن ماه 1399 کاهش داشته است. نرخ تورم نقطه ای در اسفند ماه 1399 به عدد 81,9درصد رسیده و این موضوع نشان می دهد باید خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در شهر تهران نسبت به اسفند دو سال پیش، 81.9درصد بیشتر پرداخت نمایند، اما تورم نقطه ای این ماه در مقایسه با ماه قبل از آن 9.5 واحد درصد کاهش یافته است.

رشد قیمت مسکن متوقف می گردد؟

جهت دریافت خدمات پتینه سقف منزل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

اعتماد در ادامه نوشت: ضمن آنکه تورم ماهانه نیز در اسفند ماه 1399 به عدد 3,2درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، 1.5 واحد درصد کاهش نشان می دهد و در مجموع فرایند دو ماه خاتمهی سال قبل، نشان می دهد نرخ تورم ماهانه در بهمن و اسفند ماه 1399، نزولی بوده است. محمود جهانی، کارشناس بازار مسکن در این باره معتقد است؛ قیمت مسکن در اسفند ماه 1399 با رشد همراه بوده به گونه ای که میانگین نرخ هر متر مربع مسکن در شهر تهران از 28 میلیون تومان به 30 میلیون تومان رسید این در حالی است که در گزارش مرکز آمار این فرایند کاهشی عنوان شده است.

تناقض در آمار بانک مرکزی و مرکز آمار ایران

این کارشناس بازار مسکن گفت: براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بخش مسکن شهر تهران قیمت هر متر مربع مسکن در بهمن ماه سال گذشته 28 میلیون و 389 هزار تومان بود. این در حالی است که در اسفند ماه این میزان به 30 میلیون و 274 هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل با 6.6 درصد رشد همراه شد و این رقم نسبت به ماه مشابه در سال ماقبل آن یعنی سال 1398 نیز با 93.7 درصد افزایش روبه رو شد.

جهانی با بیان اینکه سال گذشته شاهد رشد شدید قیمت ها در حوزه مسکن بودیم، اعلام نمود: باتوجه به رشد چشمگیر مسکن در سال 1399 حتی به نظر می رسد رشد قیمت مسکن در اسفند ماه سال گذشته بسیار ناچیز بوده البته آماری که بانک مرکزی از این بخش اعلام نموده رشد 93.7 درصدی در سال گذشته بود که با آمار مرکز آمار ایران که رقمی حدود 81 درصد بود باز هم فاصله دارد.

این کارشناس بازار مسکن پیش بینی کرد: با توجه به رشد بیش از حد قیمت ها در این بازار و عدم کشش آن به طور طبیعی این رشد متوقف خواهد شد و در فروردین و اردیبهشت ماه نیز با رکود در بازار مسکن روبرو خواهیم بود. او گفت: طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد معاملات مسکن شهر تهران در فروردین ماه 1399 نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 87.8 و 63.7 درصد کاهش داشت که همین پیش بینی نیز برای امسال می گردد.

نرخ تورم انتظاری کاهنده است

جهانی نوسانات بازار مسکن را همسو با شرایط کلی در اقتصاد کشور و نرخ دلار گفت و اضافه کرد: براساس پیش بینی ها نرخ تورم عمومی و تورم انتظاری در ماه های ابتدایی سال کاهنده خواهد بود، چراکه ادامه رشد فزاینده این نرخ ها باعث افت معاملات شده است.

او با اشاره به کاهش تعداد معاملات مسکن در اسفند ماه 1399 گفت: در این ماه میزان معاملات تا 48 درصد افت داشت و در حالی که اسفند ماه سال 1398 تعداد معاملات مسکن بالغ بر 10 هزار واحد بوده این رقم در اسفند ماه 1399 حدود 5 هزار و 273 واحد ذکر شده که می توان گفت تعداد معاملات مسکن یک ماه قبل به نصف افت نموده است. جهانی گفت: البته در فروردین ماه 1399 متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در تهران در محدوده 15 میلیون تومان بود که در خاتمه سال با افزایش دو برابری به محدوده 30 میلیون تومان رسید.

آیا شناسایی خانه ها درست صورت می گیرد؟

این کارشناس بازار مسکن درخصوص اخذ مالیات از خانه های خالی نیز بر این باور است که اطلاعات و آمار ها در این زمینه همیشه ناقص بوده و برای تکمیل آن وزارت راه و شهرسازی سامانه املاک را تکمیل و معرفی نموده است، اما با این وجود به نظر نمی رسد بازهم اطلاعات مالکان کامل گردد و این اقدام نیز منجر به شناسایی کلیه خانه های خالی در کشور گردد.

جهانی گفت: نقص شناسایی خانه های خالی همیشه از ابتدا وجود داشته و به نظر می رسد با توجه به مقاومت هایی که از سوی مردم وجود دارد این موضوع باز هم برطرف نخواهد شد، هر چند این بار فراخوانی عمومی بابت این قضیه از سوی دولت داده شده، اما به اعتقاد من هنوز زیرساخت های لازم بابت این قضیه فراهم نشده است.

ثبت املاک مسکونی در سامانه اسکان کلید خورد

براساس این گزارش، از روز 19 فروردین ماه کلیه خانوار های مالک و مستاجر باید نسبت به درج مشخصات سکونت (ملک) خود در سامانه جامع املاک و اسکان http://amlak.mrud.ir ظرف 2 ماه اقدام نمایند وکلیه سرپرستان خانوار های شهری و روستایی برای درج مالکیت و اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) به این سامانه مراجعه نمایند.

هدف از اجرای این طرح، شناسایی واحد های خالی از سکنه به وسیله سامانه املاک و اسکان در مرحله اول در جهت اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی و هدف دوم هم شناسایی محل سکونت خانوار های شهری و روستایی و به نوعی اتصال کد ملی سرپرست خانوار و اعضای خانواده به کد پستی محل سکونت است. سرپرستان خانوار باید براساس آخرین رقم کد ملی خود (سرپرست خانوار) مطابق با جدول زمان بندی که در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ذکر شده، به این سامانه مراجعه نمایند. با این حال همه سرپرستان خانواری که پیروز به ثبت نام در تاریخ اعلام شده، نشوند، می توانند از تاریخ 10 اردیبهشت تا 19 خرداد نسبت به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان اقدام نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 9 اردیبهشت 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1713

به "رشد قیمت مسکن متوقف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد قیمت مسکن متوقف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید