صادقی در مصاحبه با خبرنگاران مطرح نمود؛ مهمترین علل سرطان دهان را بشناسید، عوارض وحشتناک مصرف سیگار در سلامت دهان و دندان

به گزارش دانشنامه آریایی، رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت درباره سرطان دهان و علل بروز به آن شرح داد.

صادقی در مصاحبه با خبرنگاران مطرح نمود؛ مهمترین علل سرطان دهان را بشناسید، عوارض وحشتناک مصرف سیگار در سلامت دهان و دندان

قاسم صادقی رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت در گفت وگو با خبرنگار ، درباره عوارض دهانی و دندانی سرطان گفت: یکی از موضوعات مغفول مانده در بیماران سرطانی بهداشت دهانم و دندان است زیرا دارو ها و روش های درمانی می تواند عوارض دهان و دندان برای بیماران سرطانی به دنبال داشته باشد و یکی از شایع ترین عوارض التهاب مخاط دهانی است.

وی ادامه داد: درمان عوارض دهانی و دندانی بیماران سرطانی باید به صورت تیمی با همکاری آنکولوژیست ها و متخصصان دهان و دندان صورت گیرد و با آگاهی کامل تیم درمان و نقش آفرینی به موقع می توان از هدر رفت هزینه جلوگیری و به روند درمان بیماران سرطانی یاری کرد.

صادقی با بیان اینکه اکنون در هفته ملی مبارزه با سرطان هستیم، گفت: با صنعتی یا ماشینی شدن زندگی شیوع بعضی بیماری ها مانند سرطان افزایش پیدا نموده است و باید به بحث خود مراقبتی بیشتر توجه کنیم؛ اگر برنامه های بهداشتی و درمانی همراه با خود مراقبتی نباشند به نتیجه مورد نظر دست پیدا نخواهیم کرد.

علل بروز سرطان دهان و بروز آن

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت با اشاره به سرطان دهان و علل بروز آن گفت: سرطان دهان در مناطق مختلف دنیا و ایران شیوعی متفاوت دارد و در بعضی استان های کشور مانند گلستان بیشتر است.

وی اضافه نمود: در دانشگاه علوم پزشکی گلستان به دلیل آنکه شیوع سرطان بر دستگاه گوارش بالاتر بوده مطالعات کوهورتی (هم گروهی) در حال اجرا است تا در خصوص میزان شیوع سرطان دهان و علل بروز آن در این منطقه به نتایج بهتری برسیم و برنامه ریزی برای کاهش ابتلا به آن را انجام دهیم.

صادقی به مهمترین علل بروز سرطان دهان اشاره نمود و گفت: عوامل ژنتیکی و محیطی چون در معرض مواد شیمیایی قرار دریافت، آلودگی هوا، مصرف دخانیات شامل سیگار و قلیان و الکل می تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد.

عوارض دخانیات در سلامت دهان و دندان

رئیس اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت تاکید نمود: دخانیات به ویژه سیگار و قلیان خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد، افزون بر این لیکوتین موجب حل شدن مینای دندان و پوسیدگی وسیع دندانی و زخم های دهانی و سرطان می گردد.

وی ادامه داد: با همکاری اداره دندانپزشکی وزارت بهداشت به همراه اداره سرطان نخستین کنفرانس مراقبت های دهان و دندان در بیماران سرطانی برگزار کرد و استقبالی خوب از این کنفرانس شد و همکاران از همه دانشگاه های علوم پزشکی در کنفرانس حضور داشتند تا بتوانیم نتایج بهتری در درمان بیماران سرطانی داشته باشیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 171

به "صادقی در مصاحبه با خبرنگاران مطرح نمود؛ مهمترین علل سرطان دهان را بشناسید، عوارض وحشتناک مصرف سیگار در سلامت دهان و دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادقی در مصاحبه با خبرنگاران مطرح نمود؛ مهمترین علل سرطان دهان را بشناسید، عوارض وحشتناک مصرف سیگار در سلامت دهان و دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید