چاقی ایرانیان 10 برابر آمار جهانی، مصرف نمک کل جمعیت چین کمتر از ایران است

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه چاقی در ایران 10 برابر آمار جهانی است، از توزیع شیر فله ای انتقاد کرد و گفت: مصرف نمک کل جمعیت چین کمتر از ایران است و در رویکرد جدید برچسب اصالت و شبنم نیز باید اصلاح گردد.

چاقی ایرانیان 10 برابر آمار جهانی، مصرف نمک کل جمعیت چین کمتر از ایران است

با تور چین ارزان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرنگاران، رسول دیناروند در حاشیه نشست خبری روز دنیای غذا با اشاره به اینکه در حال حاضر 11 هزار و 200 مجتمع فراورینماینده غذایی براساس 5 هزار پروانه به فراوری محصولات غذایی در کشور فعالیت می نمایند گفت: خوشبختانه در زمینه بسته بندی و صادرات مواد غذایی صندلی خوبی داریم و این پروانه های فراوری مجوزهای مواد غذایی نیز توسط دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان غذا و دارو صورت می پذیرد.

وی درباره مقدار قاچاق در حوزه مواد غذایی اضافه کرد: قاچاق هرگز منشاء دقیقی ندارد بنابر این نمی توان مطرح کرد که چه مقدار مواد غذایی به داخل کشور قاچاق می گردد ولی یک مقدار فرآورده های غذایی به وسیله بازارچه های مرزی وارد کشو رمی گردد که قابل کنترل نیست.

دیناروند ادامه داد: در خصوص محصولات و فرآورده های کشاورزی نیز باید عنوان کنم که نظارت و کنترل بر اینگونه محصولات کار سختی است. البته جهاد کشاورزی کارهای خوبی انجام داده است و سازمان استاندارد نیز کنترل های لازم را صورت می دهد.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره وجود دو نوع برچسب اصالت و شبنم بر روی کالاها مطرح کرد: خوشبختانه تقلب برچسب اصالت بسیار کم است چون گستردگی استفاده از این برچسب نیز زیاد نیست و در دنیا یکی از روش های دقیق کنترل و نظارت استفاده از برچسب های اصالت است. البته نقاط ضعفی در این مورد وجود دارد زیرا موازی کاری هایی مشاهده می گردد و ما نیز مخالف دو برچسب یعنی شبنم و اصالت هستیم و امیدواریم در دور جدید تعاملات این موزای کاری ها را رفع کنیم.

وی بیان داشت: برچسب گذاری توسط وزارت بازرگانی انجام می گردد راه گریز در خصوص این برچسب ها وجود دارد و ما شاهد برچسب های تقلبی نیز هستیم.

دیناروند درباره چگونگی نظارت های سازمان غذا و دارو بر محصولات فراوریی مطرح کرد: ما تا آنجا که می توانیم در مسئله نظارت ها و ارزیابی ها حضوری فعال داریم. مثلا در بعضی محصولات مانند شیر براساس آنالیز هایمان این محصول دارای آلودگی نبوده است و مردم نیز نباید نگران باشند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما دچار عدم دسترسی افراد به غذا نیستیم و آمار عدم دسترسی به غذا در کشور حدود 3 تا 4 درصد است یعنی افراد جامعه ما مشکل کمبود تغذیه ندارند بلکه بیشترین مشکل آنها دریافت غذای مازاد است به طوری که چاقی افزایش یافته است و 10 برابر آمار دنیای رسیده ایم که باعث افزایش بیماری های قلبی، عروقی و دیابت می گردد و به نوعی کشور ما نیز در ردیف کشورهای صنعتی قرار گرفته است که با معضل بیماریهای غیرواگیر که بشدت وابسته به شیوه زندگی است گرفتار شده است.

دیناروند توضیح داد: وزرات بهداشت کوشش نموده است تا در مقولاتی مانند کاهش و حذف روغن های جامد و اسیدهای چرب کوشش کند، در مقایسه با بعضی کشورها وضعیت بدی داریم و از میانگین های دنیای دور هستیم. چین با آن جمیعتش مصرف نمکش از ما کمتر است.

وی گفت: در مصرف شیر آمار ما نسبت به آمار دنیای پائین است و از آمار اروپا نیز پائین تر است ولی خوشبختانه رژیم غذایی ایرانیان مملو از مصرف میوه جات است، شیر و لبنیات باید بیشتر مصرف گردد، مصرف ماهی در کشور نیز یک چهارم مصرف مطلوب است.

دیناروند درباره عدم اجرای مصوبات دولت به خصوص در حوزه رعایت مواد غذایی مانند عدم مصرف نوشابه و قند در اداره جات مطرح کرد: اجرای تمام مصوبات دولت امکانپذیر نیست. مثلا همین جایگزینی کشمش و یا خرما به جای قند بسیار برای سازمانها گران تمام می گردد. در خصوص مصرف نوشابه نیز بهتر است این سوال را از کارخانجات نوشابه پرسیده گردد که چقدر مصرف جایگزین نوشابه در کشور رشد نموده است.

وی درباره اینکه چرا هنوز صداوسیما کالاهای مضر را تبلیغ می نماید، گفت: سازمان صدا و سیما یکسری ضوابط مربوط به خود دارد و عنوان می نماید آن کالاهایی که فراوریشان مجاز است بنابراین تبلیغاتشان مجاز خواهد بود. مثلا سیگار و دارو تبلیغات آن ممنوع است ولی کالاهای دیگر را صدا و سیما به دلیل همان داشتن مجوز فراوری بر امر تبلیغات آن تاکید می نماید تا از مزایای سود بازرگانی آن نیز استفاده کند.

دیناروند در ادامه با مخالفت از توزیع و عرضه شیر فله ای بیان داشت: شیر فله ای به دلیل اینکه غیرقابل کنترل و نظارت است از توزیع آن مخالفت می کنیم و توصیه بر استفاده از مصرف شیر پاستوریزه را همواره تاکید داریم.

وی بیان داشت: در مسئله نظارت و کنترل در رستوران های بین راهی نیز باید عنوان کنم که مجوز راه اندازی این رستورانها با شهرداری ها است و ما بر عرضه مواد غذایی آن نظارت می کنیم.

دیناروند درباره عدم راه اندازی فعالیت سامانه پایش مواد غذایی مطرح کرد: متاسفانه متولی راه اندازی این سامانه با وزارت بهداشت همکاری مناسبی را برقرار نکرد ولی بزودی ما سامانه پایش مواد غذایی را با اصلاحاتی که بر روی آن انجام می گردد راه اندازی خواهیم کرد.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه مصرف نمک در کشور ما دو برابر آمار دنیای است و حتی چین با آن جمعیت بسیار انبوهش توانسته است مصرف نمک را بشدت پائین آورد، اعلام کرد: متاسفانه عرضه مواد غذایی تاریخ گذشته وجود دارد و برخورد با واحدهای صنفی در این زمینه بسیار سخت است زیرا تعداد واحدهای صنفی و سوپرمارکت ها در ایران از تمام نقاط دیگر دنیا بیشتر است. در حالی که در کشورهای دیگر دنیا عرضه نمایندگان مواد غذایی به صورت متمرکز فعالیت می نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 437

به "چاقی ایرانیان 10 برابر آمار جهانی، مصرف نمک کل جمعیت چین کمتر از ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقی ایرانیان 10 برابر آمار جهانی، مصرف نمک کل جمعیت چین کمتر از ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید