ضرر هنگفت خودروسازان از کمبود تراشه

به گزارش دانشنامه آریایی، خبرنگاران- کمبود جهانی تراشه در سال میلادی جاری 110 میلیارد دلار به فروش خودروسازان ضرر خواهد زد که بالاتر از 61 میلیارد دلار برآورد اولیه است.

ضرر هنگفت خودروسازان از کمبود تراشه

به گزارش خبرنگاران، شرکت مشاوره جهانی الیکس پارتنرز در گزارشی پیش بینی کرد بحران کمبود تراشه به قیمت از دست رفتن تولید 3.9 میلیون دستگاه خودرو تمام می شود که بالاتر از 2.2 میلیون دستگاه برآورد چهار ماه پیش این شرکت است. این رقم معادل 4.6 درصد از تولید 84.6 میلیون دستگاه خودرو است که الیکس پارتنرز برای سال 2021 پیش بینی کرده است.

خودروسازان در گذشته توافق تامین مستقیم با تولیدکنندگان برخی مواد خام از جمله فلزات ارزشمندی مانند پالادیم و پلاتین که در سیستمهای اگزوز خودرو بکار می فرایند، داشتند. رویکرد مستقیم برای تامین فلزات ارزشمند پس از اختلال عرضه و افزایش قیمتها در بازار روی داد. اکنون کمبود تراشه خودروسازان را به سمت انعطاف پذیری زنجیره تامین در بلندمدت هدایت خواهد کرد تا از اختلالات مشابه در آینده اجتناب کنند. مارک ویک فیلد از شرکت الیکس پارتنرز در این باره گفت: خودروسازان در حال حاضر در پی ایجاد روابط مستقیمی با تولیدکنندگان نیمه رسانا هستند.

خودروسازان در گذشته تمایلی به دادن تعهدات بلندمدت برای خرید نیمه رساناها یا سایر مواد خام نداشتند زیرا نمی خواستند چنین تعهدات مالی را برعهده بگیرند اما ریسک ناشی از کمبود نیمه رسانا در حال حاضر یک ریسک جدی است.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت فورد موتور اعلام کرده در واکنش به کمبود جهانی نیمه رسانا، در حال بازطراحی قطعات خودرو برای استفاده بیشتر از تراشه های قابل دسترس است.

خودروسازان در گزارش درآمدهای مالی خود که هفته های اخیر منتشر کرده اند هشدار داده اند کمبود تراشه وخیمتر خواهد شد. شرکتهای فورد موتور و جنرال موتورز پیش بینی کرده اند سه ماهه دوم وخامت ناشی از کمبود تراشه به اوج خود می رسد. این خودروسازان به دلیل کمبود قطعات ناچار شده اند فعالیت کارخانه هایشان را متوقف کنند. الیکس پارتنرز انتظار ندارد صنعت تا خاتمه سال نشانه های بهبود اوضاع را مشاهده کند.

این بحران در پی کاهش تولید در دوران پاندمی روی داد و با آتش سوزی در یک کارخانه تراشه سازی در ژاپن و یخبندان غیرمنتظره تگزاس در زمستان تشدید شد.

به گفته دن هرش، یکی از مدیران الیکس پارتنرز، در یک خودروی معمولی امروزی 1400 تراشه بکار رفته و این رقم رو به افزایش است. اولویت اصلی شرکتها در حال حاضر خنثی کردن پیامدهای کوتاه مدت اختلال در تامین تراشه است که شامل مذاکرات مجدد قراردادها و مدیریت انتظارات وام دهندگان و سرمایه گذاران می شود.

انتهای پیام

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 1861

به "ضرر هنگفت خودروسازان از کمبود تراشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرر هنگفت خودروسازان از کمبود تراشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید