طبیعت طبیعی و دیدنی مارگون، شهر زیبای کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش دانشنامه آریایی، مارگون شهری است در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران. این شهر در بخش مارگون از توابع شهرستان بویراحمد قرار گرفته است. این منطقه یکی از مکان های زیست عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد است که شیوه های زندگی مجذوب کننده آن ها و تعامل ارزشمندشان با طبیعت یکی از زیباترین و کمیاب ترین جلوه های گردشگری این استان و حتی ایران را رقم زده است.

طبیعت طبیعی و دیدنی مارگون، شهر زیبای کهگیلویه و بویراحمد

غارها و دریاچه های زیبای طبیعی به همراه رودخانه ها و آبشارهای خروشان و پرآب دردل کوهستان های بزرگ و مشهوری چون شبلیز جاذبه های طبیعی این منطقه را به وجود آورده و ارزش های اکوتوریستی منطقه را برجسته کرده است.

اماکن مذهبی

اماکن مذهبی متعددی از جمله بقاع متبرکه امامزاده بی بی رقیه خاتون(س) ، بی بی زبیده خاتون (س) معروف به بی بی خاتونین ، امامزاده شیخ صدوق (ع) و امامزاده شاهزاده غالب (ع) در این بخش وجود دارد.آبشار بهرام بیگی ، چشمه ها و آبشار شهنیز ، چشمه های آبسردان ، آبشار تنگریس ، برم مور زرد زیلایی از جمله جاذبه های طبیعی مستعد برای سرمایه گذاری در بخش صنعت گردشگری در بخش مارگون محسوب می شود.

آبشار مارگون

آبشار مارگون سپیدان در موقعیت جغرافیایی E515337 N302927 در استان فارس واقع است. این آبشار در استان فارس و در کنار روستای مارگون واقع شده است. این روستا از توابع روستای کمهر (Komehr) از شهرستان سپیدان (اردکان سابق) است. سپیدان و منطقه ها اطراف آن به علت کوهستانی بودن و داشتن ارتفاعی بالای 2200 متر آب و هوائی سرد دارد و به گفته شاهدان عینی در مواقعی از زمستان در این آبشار قندیل هائی از یخ تشکیل می شود.

این آبشار به ارتفاع 70 متر و عرض 100متر، به علت نهاده شدن درداخل تنگه زیبای مارگون و تعدد رگه های آبشاری که به درون دره و مسیر رودخانه می ریزند و بعلاوه تداخل درختان جنگلی و توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای، زیبایی عجیبی به این آبشار بلند و زیبا که همانند ماری در دل کوه جاریمی شود، داده است . در پیرامون این آبشار علاوه بر جریان رودخانه ها و چشمه ها، زیبایی های طبیعی دشت های مملو از لاله واژگون وگل های رنگارنگ ختمی و دیگر گل های وحشی ، چشم انداز ای بدیع پدید می آورند که ملاقات از آن را به خاطره ای فراموش نشدنی تبدیل می نمایند.

آبشار شهنیز

آبشار شهنیز در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. این آبشار در حاشیه منطقه چشمه گلی شهنیز واقع است. چشمه گلی شهنیز، روستایی از توابع بخش مارگون شهرستان بویراحمد است. منطقه شهنیز یکی از منطقه ها گردشگری و بسیار زیبای استان کهگیلویه وبویراحمد است که دارای چشم اندازهای بدیع و بکر از طبیعت ایران است. ارتفاع این آبشار در حدود 18 متر است. از ویژگی های این آبشار زیبا ، پرآب بودن در تمام فصول سال است و اگر خوش شانس باشید ، پرندگان زیبای طبیعت دنا را هم در مسیر و خود آبشار نظاره گر خواهید بود. دسترسی به این آبشار به وسیله جاده ارتباطی شهرستان مارگون به روستای چشمه گلی امکانپذیر است.

روستای بی بی خاتونین

روستایی در منطقه مارگون شهرستان بویراحمد وجود دارد که نام آن متفاوت از سایر روستاهای استان است نام مبارک امامزاده بی بی خاتونین (س) بر فضای دل انگیز روستا همانند خورشید تابان می درخشد. به استناد موجود امامزاده بی بی خاتونین (س) دو خواهر هستند به نام های مبارک زبیده خاتون (س) و رقیه خاتون (س) که از اولاد حضرت امام موسی کاظم (ع) هستند و در اوخر قرن دوم و اوایل قرن سوم هجری هنگامی که برای ملاقات حضرت امام رضا (ع) از حجاز به ایران و از راه بهبهان به شیراز عاضم توس بودند به دستور مامون کاروان علویان مورد تهاجم دشمن نهاده شد و هر کدام در نقطه و مکانی به شهادت رسیدند.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1402 بروزرسانی: 21 مرداد 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2411

به "طبیعت طبیعی و دیدنی مارگون، شهر زیبای کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبیعت طبیعی و دیدنی مارگون، شهر زیبای کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید