علائم دقیق ویروس کرونا چیست و چطور تشخیص دهیم؛ اگر مبتلا شدیم چه کنیم؟

به گزارش دانشنامه آریایی، ویروس کرونا احتمالا از حیوانات وحشی به انسان رسیده است اما حالا دیگر کار به جایی رسیده که به وسیله قطرات تنفسی از انسان به انسان هم منتقل می گردد. این آخرین خبری است که سازمان بهداشت جهانی در خصوص ویروس کرونا تا لحظه نگارش این مطلب منتشر نموده است. در خصوص این که واقعا کرونا ویروس چیست، چه علائمی دارد، آیا ساکنان کشورهایی مثل ایران هم باید در خصوص ابتلا به کروناویروس باید نگران باشند و همه چیزهایی که در خصوص کروناویروس ها و پیشگیری از ابتلا به آن ها باید بدانید را از سایت پزشکی در مجله خبرنگاران بخوانید.

علائم دقیق ویروس کرونا چیست و چطور تشخیص دهیم؛ اگر مبتلا شدیم چه کنیم؟

کرونا ویروس چیست؟

کرونا ویروس ها برای اولین بار در دهه 1960 شناسایی شدند، اما ما نمی دانیم آن ها از کجا آمده اند و چطور به انسان رسیده اند. کرونا ویروس ها نام خود را از شکل تاج مانندشان گرفته اند. برخی اوقات، اما نه همواره، یک کرونا ویروس می تواند هم حیوانات و هم انسان را آلوده کند.

بیشتر ویروس های کرونا به همان شیوه که سایر ویروس های سرماخوردگی عمل می نمایند و روی بدن تاثیر می گذارند: به وسیله افراد آلوده سرفه و عطسه، با دست زدن به دست یا صورت فرد آلوده یا لمس کردن وسایلی که افراد آلوده با آن ها تماس داشته اند.

جالب است بدانید تقریباً هر فرد حداقل یک بار در زندگی خود به یک عفونت کورونا ویروسی مبتلا می گردد به خصوص در دوران خردسالی. در ایالات متحده، coronaviruses بیشتر در پاییز و زمستان رایج است، اما در سایر فصول سال هم ابتلا به آن بعید نیست.

کرونا ویروس (کرونا ویروس) در واقع نوعی ویروس شایع است که علائم عفونت ویروسی آن در بینی، سینوس ها و گلو خودش را نشان می دهد. حقیقت این است که اغلب کروناویروس ها خطرناک نیستند. از میان کروناویروس ها چند مورد از آن ها به صورت جدی خطرناکند.

برای نخستین بار دو نوع از این ویروس در جهان اپیدمی شد. مورد اول ویروسی به نام سارس در سال 2003 در جهان اپیدمی شد که در همان بازه زمانی 774 مورد مرگ و میر را به خود اختصاص داد. همچنین در ادامه نوع دیگر این ویروس به نام مرس (کروناویروس مدیترانه ای) درعربستان شیوع پیدا کرد و موجب مرگ و میر 885 نفر شد، بعدها معین شد شتر و شیر شتر می تواند عامل انتقال و ابتلا به ویروس سارس و مرس و ابتلا به این بیماری تنفسی و ویروسی خطرناک باشند. اما در حال حاضر نسل جدید ویروس کرونا که در کشور چین شیوع پیدا نموده نوع جدیدی از ویروس کرونا است که با انواع دیگر آن متفاوت است.

در اوایل ژانویه سال 2020، سازمان بهداشت جهانی نوع جدیدی از کروناویروس ها را شناسایی کرد: کروناویروس موسوم به Novel یا 2019-nCoV در چین. در اواخر ژانویه ، 300 مورد تأیید شده در چین وجود داشت که روز به روز بیشتر می شد و البته تعداد افراد مبتلا و فوت شده هر روز در حال افزایش است. تا این لحظه (11 بهمن 98) آمار 10 هزار نفر مبتلا در چین به تایید مقامات این کشور رسیده است. با وجود غربالگری فرودگاه ها در سرتاسر جهان چند مسافر اولین نمونه های ابتلا به این ویروس را به ایالات متحده، ژاپن، چین، کره جنوبی، تایلند، استرالیا و … آورده اند و این آمار در حال افزایش است. تا لحظه نوشتن این مطلب کشور ژاپن هم چهاردهمین مورد ابتلا به کرونا را در این کشور تایید نموده است. ویتنام، امارات، فنلاند، فرانسه، بریتانیا، کامبوج، هند، روسیه، فیلیپین و سریلانکا هم مواردی از ابتلا به ویروس کرونا را در روزهای اخیر گزارش نموده اند. ایران تا این لحظه وجود ویروس کرونا ویروس را تکذیب نموده و نتایج آزمایش 6 نفر مشکوک به داشتن ویروس را منفی می داند. نتایج آزمایش 2 شهفرایند اهل چین در تبریز که مشکوک به ویروس کرونا بودند هم هنوز اعلام رسمی نشده است.

این نوع جدید کرونا ویروس چگونه و از کجا آمد؟ این ویروس 31 سپتامبر 2019 میلادی در شهر ووهان کشور چین شیوع پیدا کرد و مشاهدات اولیه حاکی از آن بود که اغلب مبتلایان در بازار ماهی فروشان و در زمینه فروش غذاهای دریایی فعالیت می کردند. در همان روزهای آغازین شیوع این بیماری به تعطیلی بازار و انجام اقدامات سلامت و گندزدایی از این بازارها تقریباً این بیماری کنترل شد. از سوی دیگر احتمال انتقال این بیماری ازحیوانات زنده مثل گرگ، خفاش، خرگوش، نهنگ سفید و مار هم گزارش شده است. حتی گفته می گردد عامل ابتلا به این بیماری نخستین بار شخصی بود که سوپ خفاش خورده بود. بنابراین به نظر می رسد افرادی که با این حیوانات سرو کار دارند باید مسائل بهداشت فردی و اجتماعی را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند. اما واقعیت این است که غالباً یک کورونا ویروس باعث علائم عفونت تنفسی فوقانی مانند گرفتگی بینی، عطسه، سرفه و گلو درد می گردد و شما می توانید این علائم را با استراحت و داروهای بدون نسخه درمان کنید. کروناویروس همچنین می تواند باعث عفونت گوش میانی در بچه ها گردد.

نشانه ها و علائم ابتلا به بیماری کرونا ویروس چیست؟

همان طور که گفتیم علائم بیماری کرونا ویروس جدید و بیشتر کرونا ویروس ها مانند هر عفونت تنفسی دیگری در ناحیه فوقانی بدن (سر و گلو و سینوس ها) شامل آبریزش بینی، سرفه ، گلودرد و گاهی تب است. در بیشتر موارد، شما نمی دانید که آیا شما مبتلا به یک کرونا ویروس شده اید یا ویروس سرماخوردگی از انواع دیگر مانند رینو ویروس دارید. دوره کمون کروناویروس 2 الی 14 روز است.

تنها روشی که می تواند تفاوت ویروس ها را معین کند انجام آزمایش در آزمایشگاه تخصصی و کشت سلولی از نواحی بینی و گلو و خون است. تا بدانید که آیا سرماخوردگی شما ناشی از کرونا ویروس است یا خیر. اما این کار هم معمولا لازم نیست. نتایج آزمایش باعث تغییر درعلائم شما نمی گردد و معمولاً طی چند روز این علائم از بین می فرایند.

اما اگر یک عفونت کرونا ویروسی به دستگاه تنفسی تحتانی (نای و ریه های شما) منتقل گردد، می تواند باعث ایجاد ذات الریه به ویژه در افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری قلبی، فشار خون و یا افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف گردد و همین مسئله است که کرونا ویروس را به یک ویروس عفونی خطرناک تبدیل می نماید. در این صورت از علایم اصلی این بیماری می توان به تب، سر درد، سرفه، تنگی نفس و مسائل حاد تنفسی اشاره نمود. همچنین بیمار ممکن است سرفه های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مسائل گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه هم گزارش شده است که در این صورت احتیاج به همودیالیز برای درمان بیمار لازم است. تا به امروز تمام موارد فوت اغلب افراد 45 ساله به بالا بوده اند.

چطور از ابتلا به کروناویروس پیشگیری کنیم؟

همان طور که گفتیم هنوز منشأ این ویروس معین نیست اما پژوهشگران احتمال می دهند، این ویروس در اثر جهش در بدن جانوران یا پرندگان ایجاد شده باشد. عوامل مختلفی به عنوان منشأ این بیماری مطرح شده است که میمون و شتر از جمله آن ها هستند. هنوز واکسن یا هیچ درمان دارویی دیگری برای پیشگیری از ابتلا به عفونت ناشی از کروناویروس ها کشف نشده است. واقعیت این است که تا به این لحظه تنها کاری که برای پیشگیری از کروناویروس می تواند انجام داد سفر نکردن به کشور چین و مناطق آلوده و در وهله بعد به کار دریافت همان روش های پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفولانزا و رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است:

*افرادی که علائم بیماری کرونا ویروس را دارند و احتمال می دهند مبتلا هستند حتما به پزشک مراجعه نمایند، به مدت دو هفته از حضور در اماکن عمومی پرهیز نمایند. از ماسک تخصصی N95 استفاده نمایند و مبتلا به هر نوع ویروس سرماخوردگی که هستید موقع عطسه و سرفه حتما جلوی دهان و بینی خود را با دستمال یا اگر در دسترس نبود با آستین کت یا پیراهن خود بگیرند.

*دستان خود را مرتب و کاملاً با صابون و آب گرم هر بار به مدت 20 ثانیه بشورید یا با یک ضدعفونی نماینده دست الکلی ضدعفونی کنید.

*تا مدتی از خوردن شیر، دوغ و گوشت شتر خودداری کنید.

*با همکاران خود قرار بگذارید در محل کار با هم دست ندهید و روبوسی نکنید و مدام دستان خود و لوازمی که با آن ها سروکار دارید را با ژل ضد عفونی نماینده ضد عفونی کنید.

*دست و انگشتان خود حتی المقدور را از چشم، بینی و دهان دور نگه دارید.

*از تماس نزدیک با افراد آلوده خودداری کنید.

*شما به همان روشی که سرماخوردگی را درمان می کنید باید عفونت کروناویروس را هم درمان کنید:

*استراحت کافی داشته باشید.

*مایعات فراوان بنوشید.

*برای برطرف گلو درد و تب به پزشک مراجعه و دارو مصرف کنید. به بچه ها یا نوجوانان زیر 19 سال آسپرین ندهید. به جای آن از ایبوپروفن یا استامینوفن البته زیر نظر پزشک بهره ببرید.

*مرغ و ماهی، گوشت قرمز و تخم مرغ را کامل بپزید.

*یک مرطوب نماینده یا دوش بخار نیز می تواند به سهولت در گلو درد و خراش یاری کند.

*اگز علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی دارید حتما به دنبال مراقبت های پزشکی باشید و به دکتر مراجعه کنید. (به ویژه اگر به چین یا به شهر ووهان سفر نموده اید).

*حتی هنگامی که علائم بیماری کرونا ویروس باعث MERS یا SARS در کشورهای زیادی می گردد و نوعی از عفونت کروناویروس که در سایر کشورها اپیدمی می گردد برای بزرگسالان سالم با سیستم ایمنی قوی تهدیدی جدی نیست. اگر بیمار شدید، موارد بالا را رعایت کنید و در صورت بدتر شدن با پزشک تماس بگیرید.

منبع: افق کوروش
انتشار: 17 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 906

به "علائم دقیق ویروس کرونا چیست و چطور تشخیص دهیم؛ اگر مبتلا شدیم چه کنیم؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "علائم دقیق ویروس کرونا چیست و چطور تشخیص دهیم؛ اگر مبتلا شدیم چه کنیم؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم دقیق ویروس کرونا چیست و چطور تشخیص دهیم؛ اگر مبتلا شدیم چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید