محققان با یاری مورچه ها 10 گونه نو از پستانداران باستانی را کشف کردند

به گزارش دانشنامه آریایی، گروه کوچکی از دیرینه شناسان به تازگی 10 گونه نو از پستانداران باستانی را شناسایی نموده اند. این پستانداران قبلا به وسیله محققان شناسایی نشده بودند. نکته جالب درباره این اکتشاف کمکی است که هزاران مورچه کوچک به پژوهشگران نموده اند.

محققان با یاری مورچه ها 10 گونه نو از پستانداران باستانی را کشف کردند

پستاندارانی که دانشمندان موسسه روچستر آمریکا آن ها را کشف نموده اند، شامل یک موش جیبی با وزنی کمتر از یک لامپ، یک بیدستر کوهی در مقدار موش ها و یک نیای موش های کانگورویی است. این مطالعه نشان می دهد که تنوع پستانداران در حدود 33 تا 35 میلیون سال قبل در آمریکای شمالی چگونه بوده، زمانی که شرایط اقلیمی به شدت در حال تغییر بوده است.

مسئولیت شناسایی این فسیل ها برعهده دکتر کلینت بوید، دیرینه شناس ارشد مرکز نقشه برداری زمینی داکوتای شمالی بوده است. او با کمک بیل کورت از مرکز علوم و موزه روچستر توانسته چندین گونه از قبل شناخته شده و 10 گونه نو پستانداران را شناسایی کند.

این گونه های نو شامل Cedromus modicus، خویشاوند سنجاب های امروزی و Yoderimys massarae، کوچک ترین عضو گروهی از جوندگان موسوم به آغازموشان است که مدت ها قبل منقرض شده اند.

مورچه ها به کمک پژوهشگران آمدند

ولی نکته جالب درباره این اکتشاف کمک حیاتی مورچه ها بوده است. بیشتر مورچه ها در زیر پشته های خاکی زندگی و با استفاده از سنگ ها و دیگر مواد سفت لانه های خود را محکم می نمایند.

بعضی از این مواد همان فسیل هایی هستند که در بیابان های وایومینگ، نبراسکا و داکوتای جنوبی به وفور پیدا می شوند. با این حال، تشخیص فسیل های کوچک در بیابان ها با چشم انسان کار بسیار دشواری است.

از این رو محققان برای یافتن این فسیل ها به سراغ لانه مورچه ها می روند، چون این پشته ها گاهی اوقات پر از فسیل های ریز و کوچکند. دانشمندان حالا نام یکی از این گونه های نو پستانداران را با الهام از مورچه های همکار خود انتخاب نموده اند.

آن ها می گویند با توجه به موقعیت و سن صخره های اطراف محل زندگی مورچه ها، می توان حدس زد که این فسیل ها مربوط به اواخر دوره ائوسن و اوایل دوره الیگوسن باشند.

پژوهشگران می گویند هنوز تعداد بسیار زیادی فسیل وجود دارد که از این پشته ها به دست آمده و شناسایی نشده اند. در نتیجه، تحقیق و مطالعه ادامه دارد.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: encaria.ir شناسه مطلب: 2400

به "محققان با یاری مورچه ها 10 گونه نو از پستانداران باستانی را کشف کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان با یاری مورچه ها 10 گونه نو از پستانداران باستانی را کشف کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید